Мовчання ягнят-2. Мандатом по конкуренту

Поділитися
Ще наприкінці січня цього року мій вельмишановний колега Юрій Бутусов зробив відчайдушну спробу достукатися до жертв корупції.

Ще наприкінці січня цього року мій вельмишановний колега Юрій Бутусов зробив відчайдушну спробу достукатися до жертв корупції. У своїй статті «Мовчання ягнят» він волав, звертаючись до тих, хто став жертвами корупції, поборів і хабарництва можновладців: зрозумійте ж, нарешті, що все це не припиниться, доки ви мовчите!

«Коли пишеш про корупцію в Україні, вражає не стільки безсоромність і жадібність вітчизняних держслужбовців, скільки покірна смиренність простих людей, які не тільки дозволяють себе грабувати, а й вважають це єдино можливою формою порядку», - з певною часткою приреченості констатував Бутусов...

Сказати, що правильну й очевидну думку автора зрозуміли абсолютно всі, мабуть, поки що не можна. Надто задавнена хвороба, щоб вилікувати її однією-єдиною ін’єкцією совісті та здорового глузду. Але все ж таки до редакції почали звертатися ті, хто почув, зрозумів і вирішив спробувати не мовчати.

Ми постараємося дати слово всім, хто виявився здатним на громадянський Вчинок. Зрозуміло, тільки після того, як переконаємося в щирості співрозмовників і правдивості викладених історій.

Серед тих, хто вийшов на зв’язок був і колишній шахтар, а тепер - і колишній підприємець з Донецька Олексій Коваль, що одного разу (нехай і ненавмисно) порушив той самий порядок, наявність якого тотально не сприймають у Сінгапурі та одинично не хочуть бачити в Україні...

Усупереч легендам про високі заробітки і пенсії донецьких шахтарів, жити на ці гроші можна, але складно. Єдина перевага гірників, які вийшли на заслужений відпочинок, у тому, що на момент накопичення необхідного стажу вони ще відносно молоді - трохи за сорок, і є час спробувати себе в чомусь іншому.

Олексій, попрацювавши в кількох приватних фірмах, вирішив відкрити свою справу. «Я всі свої заощадження у це вклав», - каже він. У 2007 році екс-гірник вирішив попрацювати на благо своїх колишніх колег і відкрив у місті Торез (Донецька область) міні-завод з виробництва фільтрів для респіраторів «ТехФМ». Обладнання і технологію купив у Росії, де після розпаду Союзу залишилися основні виробництва та наукові розробки у сфері захисту органів дихання. Витратив на все це, за його словами, 250 тисяч євро. «Торез для розміщення виробництва я вибрав тому, що там усе дешевше - земля, виробничі площі. У мене працювали близько тридцяти осіб, я, на жаль, багато їм платити не міг, але за мірками цього міста навіть зарплата в півтори тисячі гривень здавалася людям пристойною, і на роботу до мене йшли охоче», - пояснив Олексій Коваль.

Власне, того ж 2007 року його кар’єра й завершилася. Підприємець-початківець не врахував одного - звірячих законів бізнесу по-донецьки...

Неприємності в Олексія почалися з того, що він виграв тендер на поставку 200 тисяч фільтропатронів до респіраторів для шахт «Павлоградвугілля» (корпорація ДПЕК Ріната Ахметова), обійшовши кількох традиційних гравців цього ринку, у тому числі завод «Фільтр» з Горлівки і Донецький завод спеціальних матеріалів. Підбадьорений першими успіхами, дебютант запропонував свої послуги і державним вугільним об’єднанням...

І саме в цей момент отримав від горлівського «Фільтра» претензії з приводу порушення авторських прав на виготовлений виріб. Посилаючись на те, що «право власності на промисловий зразок «Фільтруючий елемент респіратора»» засвідчено патентом», горлівські конкуренти вимагали «з метою визначення розміру збитків... а також для вирішення питання про видачу ліцензії або висновку ліцензійного договору» направити повноважного представника на переговори.

Одночасно із цим контрагенти торезького підприємства (включаючи ДПЕК) отримали від горлівського заводу «Фільтр» лист з промовистим заголовком «Увага! Контрафактна продукція!», в якому депутат Донецької обласної ради (фракція ПР) Віталій Поляков, він же співзасновник заводу з Горлівки, обвинувачував конкурентів у виготовленні неякісної продукції. «Ми маємо перевірену інформацію, що на ринку з’явився виробник підробних фільтрів», - стверджував горлівський бізнесмен.

«Я тоді значення цьому не надав, оскільки в мене було два патенти. Один - російський, куплений разом з технологією, другий - український. Плюс сертифікат відповідності Держстандартам. Я готувався пройти сертифікацію ISO. Тому просто попросив юриста дати їм відповідь, і все», - згадує цей епізод Олексій Коваль.

Наступного разу з Горлівки приїхали вже не представники фірми-конкурента, а міліціонери з постановою про проведення обшуку в рамках кримінальної справи за ст. 177 КК України (порушення прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію). Установчі документи підприємства, комп’ютери, а також невідвантажену продукцію на складі було вилучено, майно заарештовано, завод зупинився...

На територію свого заводу Олексій Коваль відтоді жодного разу не потрапив. Його туди більше не пускали... Тільки пригрозили: не сіпайся, мовляв, якщо не хочеш неприємностей, операцію щодо твого знищення санкціонував не хтось, а сам Борис Вікторович Колесніков!

Якими шляхами заарештоване майно потім змінило власника, наш герой не знає. Не вдалося цього з’ясувати і нам.

Спроби домогтися правди в судах так ні до чого і не привели. «А потім у мене просто скінчилися гроші, і далі позиватися мені не було за що», - пояснив Коваль.

Проте перед президентськими виборами підприємець, у якого, по суті, «відтиснули» завод, зумів прорватися на депутатський прийом до Колеснікова. Борис Вікторович (за словами Коваля), був страшенно розлючений, коли дізнався, що прикрилися його ім’ям. І доручив розібратися з цією справою своїм помічникам по партійній лінії - апарату Донецької обласної організації ПР.

Помічники, проте, справу благополучно «поховали». Коли в процесі підготовки матеріалу Олексій Коваль, на прохання кореспондента DT.UA, нагадав про себе в ДОО ПР, там ледь пригадали його прізвище і попросили «зайти наступного тижня».

Замість прибутків від вигідного вкладення коштів Олексій залишився зі своєю шахтарською пенсією. І з тяжко хворою донькою, на лікування якої сподівався заробити, відкриваючи свою справу... «Де тепер брати гроші на ліки, я не знаю. Я навіть до Полякова ходив просити: ви відібрали все, то допоможіть хоча б у цьому, мені самому нічого не треба»...

«Так, приходив. Звичайно, я йому відмовив. Я сказав: Олексію Івановичу, доки я не зможу переконати вас у тому, що не маю до цього жодного стосунку, грошей я не дам», - визнав у бесіді з кореспондентом DT.UA Віталій Поляков, нині депутат Горлівської міської ради (фракція ПР, постійна комісія з питань сприяння малому і середньому бізнесу). За словами депутата, він у тій історії боровся виключно за дотримання своїх прав на патентований виріб. «Мені завдали збитків на півтора мільйона, я висунув претензії. Мені грубо відмовили - я звернувся до міліції. Що там було потім і як вони примудрилися продати заарештоване майно, я не знаю. Кримінальна справа не закрита, вона зараз у суді... А в правоохоронні органи я звернувся тому, що в нас у країні така система із цими патентами, що в цивільному суді нічого не доведеш - на той самий виріб видають різні патенти, і кожен робить начебто свій», - запевняє Поляков. Проте додав, що іншим своїм конкурентам подібних претензій не висував: «Все одно не доведеш...».

На запитання, чому захистом його прав займалася саме горлівська міліція, співвласник заводу «Фільтр» навіть здивувався: «А яка ж іще? Я перебуваю в Горлівці, от я за місцем перебування і звернувся»... Але тут він, м’яко кажучи, трохи злукавив: раніше звертався і до міськвідділу Тореза, тільки там йому відмовили в порушенні справи. А в Горлівці - не відмовили, а, навпаки, оперативно відреагували.

І в сутичці двох фірм-конкурентів перемогла та, в якої керівник - з мандатом...

Навіть з цієї простої історії (а скільки їх і сьогодні відбувається щодня - хто скаже?) очевидно, що проблема корупції глибша і багатогранніша за дуалістичне: «влада грабує - бізнес терпить». Корупція - процес обопільний. Не обов’язково тільки влада робить бізнес на бізнесі. Буває і навпаки: бізнес сам розбещує владу, привчаючи до надання послуг під замовлення, до вибіркового застосування закону. Замість декларованої рівної конкуренції створюються умови, коли всі рівні, але дехто рівніший.

І не важливо, що первинне - курка чи яйце: влада «кришує» комерцію або бізнес наймає держапарат на службу до себе. Важливо, що по обидва боки бар’єра є рух назустріч одне одному. Стенати, що влада продажна і вичавлює соки - це як дивуватися тому, що вигодуваний людським м’ясом пес кидається і на хазяїна...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі