Будучи прем’єр-міністром України, Юлія Тимошенко позивалася до суду на компанію Vanco Prykerchenska, яка, на її думку, незаконним шляхом отримала право на 13 тис. км Чорноморського шельфу. 8 липня стало відомо рішення суду про можливість укладання мирової угоди нинішнього уряду України з компанією Vanco Prykerchenska. Тому «Дзеркало тижня» звернулося за коментарем до екс-прем’єрки Ю.Тимошенко.
В ексклюзивному коментарі для «Дзеркала тижня» щодо судового рішення стосовно компанії Vanco Prykerchenska Ю.Тимошенко заявила, що «ця ситуація, як і історія з «РосУкрЕнерго», є прикладом того, як президент Віктор Янукович розраховується зі спонсорами своєї передвиборної кампанії».
«Я не буду переповідати всю цю історію заходу компанії Vanco Prykerchenska на Чорноморський шельф за активної допомоги В.Ющенка і В.Януковича. Нагадаю тільки, що ця компанія, яка на корупційній основі отримала 13 тисяч квадратних кілометрів шельфу із стратегічними покладами газу і нафти (їх обсягів достатньо, щоб як мінімум 100 років забезпечувати всю Україну), мала уставний фонд лише 12 тис. дол., при цьому вона брала на собі зобов’язання у 330 млн. дол., а «заробити» планувала мільярди», - відзначила Юлія Тимошенко.
Екс-прем’єр міністр нагадала, що з часу, коли її уряд розірвав угоду з компанією Vanco Prykerchenska, склад власників компанії суттєво змінився. «І тепер серед них - ще й сумнозвісний Фірташ, чиї корупційно-родинні зв’язки з чинною владою добрі відомі», - заявила Тимошенко.
«Тому зрозуміло, чому український суд узаконює здачу стратегічної власності офшорній компанії. Як і історія з «РосуУкрЕнерго», це - приклад того, як Янукович цинічно розраховується із спонсорами своєї виборчої кампанії. Як і у ситуації з «РосУкрЕнерго», високі чиновники, які повинні захищати інтереси держави, роблять все навпаки: від імені своїх залаштункових структур позиваються до України і, користуючись своїми посадами, навмисно «зливають» суди», - впевнена екс-прем’єр-міністр.
«Знаєте, у мене складається враження, що команда Януковича вважає, що вона виграла не вибори, а як мінімум війну з власною країною. Тому тепер вони обклали Україну даниною і контрибуціями. А ще одне моє враження - державна власність протікає крізь руки Януковича з такою шаленою швидкістю, що вже на другий рік президентства йому вже не буде що красти», - додала Юлія Тимошенко.
Нагадаємо, в четвер, 8 липня, стало відомо про початок переговорів із питання мирової угоди стосовно Чорноморського шельфу між компанією Vanco International та українським урядом. Про це повідомила прес-служба компанії. Тоді ж стало відомо, що Окружний адміністративний суд Києва визнав компанію Vanco International законним переможцем конкурсу щодо Прикерченської ділянки надр континентального шельфу Чорного моря.
Окрім того, 25 червня суд відмовив компанії «Укрнафта» у задоволенні позову щодо визнання недійсним розпорядження Кабінету міністрів від 19 квітня 2006 року.
Суд також відмовився задовольнити позовні вимоги «Укрнафти», яка була учасником конкурсу, щодо визнання недійсною постанови уряду від 3 жовтня 2007 року. Цим документом Кабмін схвалив угоду про розподіл продукції з Vanco International стосовно Прикерченської ділянки.
За словами джерела в суді, вимоги «Укрнафти» базувалися на тому, що Vanco передала усі права та зобов’язання за угодою про розподіл продукції компанії Vanco Prykerchenska (Віргінські Острови).
Разом з тим дане рішення не може вважатися остаточним і може бути оскаржене в суді вищої інстанції.
Як неодноразово писало «ДТ», уряд України оголосив конкурс на право укладання угоди про розподіл продукції (УРП), видобуток якої здійснюватиметься на шельфі Чорного моря в межах Прикерченської нафтогазоносної ділянки, у грудні 2005 року. Переможцем конкурсу в квітні 2006 року було визнано Vanco International, 100-відсоткову дочірню компанію Vanco Energy Company (США). Процес узгодження проекту УРП тривав півтора року. Угоду було підписано тільки 19 жовтня 2007 року.
Vanco International у жовтні 2007-го переуступила права та обов’язки щодо УРП компанії Vanco Prykerchenska, створеної у серпні того ж року.
Власниками Vanco Prykerchenska із рівною пайовою участю були Vanco International, DTEK Holdings Limited українського бізнесмена Ріната Ахметова, Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Євгена Новицького, а також компанія Integrum Technologies Limited.
Міністерство охорони навколишнього природного середовища, тоді очолюване Василем Джарти, 5 грудня 2007 року видало Vanco Prykerchenska ліцензію на геологічне вивчення, дослідно-промисловий і промисловий видобуток нафти, газу і газоконденсату в межах Прикерченської ділянки.
Уряд Юлії Тимошенко в особі глави Мінприроди Георгія Філіпчука неодноразово критикував рішення про передачу Vanco Prykerchenska прав на освоєння ділянки загальною площею майже 13 тис. км. Зокрема, Мінприроди виявило ряд порушень законодавства України, допущених під час конкурсу на право укладання УРП, у процесі видачі Vanco Prykerchenska ліцензії, а також факти порушення Vanco International деяких положень УРП.
Наказом від 25 квітня 2008 року Мінприроди анулювало ліцензію, видану Vanco Prykerchenska. Крім того, Кабмін вирішив вийти з угоди з Vanco International. Таке рішення було оформлене розпорядженням уряду №740-р від 21 травня 2008 року, яким, зокрема, було скасоване інше розпорядження про схвалення проекту УРП.