Вправність інтерпретації

Поділитися
Вправність інтерпретації © depositphotos / Premium_shots
Про що писав у Будапешт посол Угорщини у Вашингтоні.

Будапешт не полишає надій вийти переможцем у затяжному конфлікті з Києвом через український Закон "Про освіту".

Хай гостра фаза конфронтації минула, однак системна проблема у двосторонніх відносинах залишилася. І, щоб примусити українську владу не тільки зберегти ексклюзивні умови життя угорської діаспори в Україні, а й значно розширити права закарпатських угорців, уряд Віктора Орбана намагається використовувати всілякі засоби. У тому числі й чинячи тиск на Київ через одного з ключових українських зовнішньополітичних партнерів - Вашингтон.

Якщо судити з недавніх повідомлень угорської преси, то в американській позиції стосовно угорсько-українського конфлікту відбулося серйозне зміщення акцентів. Мовляв, Вес Мітчелл, який останні дні добуває на посаді помічника держсекретаря з питань Європи і Євразії, наприкінці минулого року заявив угорським дипломатам, що в конфлікті Києва і Будапешта американська сторона поділяє позицію останнього.

Інформація про це з'явилася у статті, присвяченій угорсько-американським відносинам і опублікованій 31 січня на сайті угорського центру журналістських розслідувань Direkt36. Зокрема, в матеріалі переказується телеграма, буцімто надіслана в Будапешт послом Угорщини у Вашингтоні Ласло Сабо за підсумками розмови між Весом Мітчеллом та заступником голови МЗС Угорщини Левенте Мадьяром, що відбулася 18 грудня минулого року.

Як повідомляє Direkt36, угорський дипломат пише, що "американська сторона тепер згодна з позицією Угорщини стосовно націоналістичної позиції України і небезпечного прецеденту, який може створити її закон про освіту". Посол також зазначає, що Мітчелл заявив: "Заперечення Угорщини щодо закону України про освіту, які стосуються меншин, - законні, і США постійно порушують це питання перед українською стороною". За словами Сабо, Мітчелл сподівається, що український уряд скоро поступиться.

Але чи справді у позиції Вашингтона змістилися акценти, як це стверджується в резонансній публікації Direkt36?

Нагадаємо, що після ухвалення закону про освіту Сполучені Штати з розумінням поставилися до дій української влади, яка прагне повноцінної інтеграції національних меншин в українське суспільство. Але для Вашингтона принципово, щоб імплементація статті 7 цього закону, яка стосується мови навчання, не шкодила основним свободам громадян і правам нацменшин. Паралельно американська сторона заявляла: Угорщина має самостійно врегулювати свої розбіжності з Україною й не використовувати в цій суперечці НАТО.

У відповідь на звернення DT.UA, прес-служба посольства США в Україні заявила: "Ми не коментуємо й не підтверджуємо так звані витікання документів, що буцімто описують дипломатичні дискусії між Сполученими Штатами та іншими країнами".

Своєю чергою, кілька українських дипломатів, із якими на умовах анонімності DT.UA обговорювало новину про зміни в позиції Вашингтона, стверджують, що оприлюднена угорськими журналістами інформація не відповідає дійсності. "Викладене у статті трактування позиції Вашингтона не підтверджується діями. Не було жодного тиску з боку американців, щоб ми змінювали закон про освіту", - прокоментував ситуацію один із наших високопоставлених співрозмовників.

Інший звернув увагу на те, що Вес Мітчелл відомий своїм серйозним захопленням Австро-Угорщиною і завжди "з розумінням" ставився до угорців. Саме з Мітчеллом пов'язують зміни в політиці Вашингтона щодо Будапешта: на відміну від адміністрації Обами, адміністрація Трампа утримується від жорсткої критики уряду Орбана за його внутрішню політику. І, описуючи відставку помічника держсекретаря, Direkt36 зазначає: "Уряд Орбана втратив, імовірно, одного зі своїх найважливіших і найбільш терплячих партнерів в адміністрації Трампа".

Коментуючи текст телеграми посла Угорщини, наші співрозмовники з українського зовнішньополітичного відомства відзначали: якщо у статті й справді цитується оригінальний документ, підписаний Л.Сабо, то угорський дипломат цілком міг і неправильно інтерпретувати слова помічника держсекретаря.

"Якщо телеграма і справжня, то не слід забувати, що це доповідь угорця своєму диктаторському уряду. Може, він і не дуже навигадував, але вже точно змістив акценти й подав розмову так, як більше подобається в Будапешті", - зазначив один зі співрозмовників DT.UA. "У дипломатії, як і в політиці, часто говорять слова, які можуть сподобатися твоєму співрозмовникові. Дії ж можуть бути абсолютно іншими", - поділився думкою інший наш співрозмовник із дипломатичних кіл.

Історія з телеграмою Л.Сабо показує, наскільки важливе для уряду В.Орбана питання з українським законом про освіту. Як і те, що стаття 7 цього закону ще довго буде подразником у відносинах Києва та Будапешта.

Безумовно, в останні три місяці вдалося відійти від агресивної риторики й відновити діалог. За цей час відбулися консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ Угорщини та України. Пройшли переговори з консульських питань. В Україну приїхав новий угорський посол - Іштван Ійдярто. Будапешт перейменував скандальну назву посади урядового уповноваженого "з питань розвитку Закарпаття" на "уповноваженого міністра, відповідального за розвиток співпраці Сабольч-Сатмар-Березької області та Закарпатської області", а Київ призначив Миколу Балтажи уповноваженим з транскордонного співробітництва з Угорщиною.

Але ці досягнення не знімають системних проблем у двосторонніх відносинах. Ідеться про проблему видачі угорських паспортів українським громадянам, позицію уряду Орбана щодо українського закону про освіту та блокування проведення засідань комісії Україна-НАТО (КУН) на міністерському і вищому рівнях.

Але ці складнощі у двосторонніх відносинах необхідно обговорювати за столом переговорів. А щоб конфлікт не загострювався, Будапештові слід не політизувати питання угорської меншини і не втручатися у внутрішні справи України. Київ же має бути надзвичайно делікатним у дотриманні національного законодавства та міжнародного права. І, нарешті, виконати рекомендацію Венеційської комісії - на законодавчому рівні продовжити перехідний період з імплементації статті 7 Закону "Про освіту". Інакше Київ послаблюватиме власну позицію, даючи Будапештові приводи для маніпуляцій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі