Вода флот точить

Поділитися
Ще не вщухла канонада газової війни, а політики, дипломати і прості громадяни не встигли перевести дух від запеклого протистояння, як між Україною і Росією знову зазвучала звична дипломатична перестрілка...

Ще не вщухла канонада газової війни, а політики, дипломати і прості громадяни не встигли перевести дух від запеклого протистояння, як між Україною і Росією знову зазвучала звична дипломатична перестрілка. Цього разу в Києві вирішили нагадати Москві про проблеми у двосторонніх відносинах і роз’яснити свою позицію. Зокрема і в питаннях, пов’язаних із тимчасовим перебуванням підрозділів Чорноморського флоту Російської Федерації на українській території. А для ілюстрації сказаного дипломати оприлюднили дані про порушення ЧФ Росії двосторонніх угод і законодавства нашої країни.

За інформацією директора першого територіального департаменту МЗС України Леоніда Осаволюка, протягом останнього року військовослужбовці Чорноморського флоту РФ скоїли 521 правопорушення і 16 злочинів. При цьому дипломат сказав журналістам, що українська сторона з 1 вересня 2008 року по 24 січня ц.р. отримала 137 повідомлень про перетинання кордону кораблями ЧФ, з них 78 — з порушенням законодавства України. За його словами, російські моряки також свідомо відмовляються від проходження контролю для ідентифікації осіб, які перетинають кордон.

Нагадаємо нашим читачам, що в серпні минулого року, у розпал грузино-російської війни, президент Віктор Ющенко своїми указами посилив порядок перетинання українського кордону підрозділами Чорноморського флоту Росії і руху їх українською територією. Тоді ці нововведення викликали в росіян роздратування, яке вилилося в те, що в Москві відверто відмовилися їх дотримуватися, оскільки українська влада замінила повідомний режим перетинання кордону на дозвільний. І хоча, відповідно до міжнародної практики, правила перетинання кордону встановлює держава, новий режим, на думку росіян, порушив двосторонні угоди і обмежив діяльність флоту.

Але сьогодні підрозділи ЧФ РФ вже частково виконують ці правила. Так, хоч командування російського Чорноморського флоту не завжди оповіщає українців у належний часовий інтервал про вхід або вихід корабля, все ж таки воно надсилає необхідні запити в Генштаб ЗС України. Втім, щоб не бути зв’язаними рамками, які обмежують час подання запиту, росіяни почали щодня складати для ГШ ВСУ список кораблів, які потенційно можуть залишити межі української території. І вже в міру потреби коригували дані про судна, які повинні були вийти у відкрите море.

Слід сказати, що Київ ще жодного разу не заборонив ні виходу, ні входу корабля. Це дає підстави Москві говорити, що й далі продовжує існувати повідомний режим проходження українського кордону.

Тим часом російські військові почали надавати українській владі поіменний список військовослужбовців, котрі перебувають на борту корабля. Однак росіяни не дають українським прикордонникам можливості провести ідентифікацію особового складу. А ось що стосується порядку пересування моряків ЧФ Росії територією України, то тут росіяни повністю ігнорують українське законодавство: за інформацією «ДТ», російські військові не просять дозволу в українських органів влади на вихід за межі своєї частини. При цьому можна легко передбачити реакцію російської влади, якби вулицями одного з міст Росії без дозволу почали ходити військовослужбовці України.

Оприлюднена в Києві інформація про порушення ЧФ РФ двосторонніх угод і українського законодавства і цього разу викликала негативну реакцію в Москві. Втім, замість офіційної заяви, МЗС Росії вирішило обмежитися анонімним коментарем. Якийсь російський дипломат повідомив журналістам, що базування російського Чорноморського флоту на території України регламентується двосторонньою угодою від 1997 року, яку неухильно виконує російська сторона. Окрім того, ЧФ РФ суворо дотримується і внутрішнього законодавства України. А ось помічник головнокомандувача ВМС РФ Ігор Дигало знову повторив, що такі заяви з Києва «створюють напруженість навколо умов перебування Чорноморського флоту в Україні і загострюють обстановку в Криму та Севастополі».

Збоку може здатися, що Київ справді свідомо йде на загострення відносин із Москвою. Ось і в українській столиці оприлюднена інформація про порушення примусила поморщитися декого зі свіжоспеченої міжвідомчої стратегічної групи з україно-російських відносин. Після безпрецедентної газової війни там побоюються нового витка протистояння. Та й німці з французами раніше неодноразово казали українським дипломатам і журналістам: навіщо ви дратуєте Росію, коли постійно говорите про Чорноморський флот у Криму? Тим часом ці питання, у тому числі й щодо контролю за перетинанням кордону іноземними громадянами, безпосередньо торкаються національної безпеки нашої країни. Україна повинна не тільки знати, скільки іноземних солдатів і матросів перебуває на її території, а й бути впевненою, що серед них немає осіб, наприклад, розшукуваних Інтерполом або членів терористичних організацій. А то ж так хоч самого Усаму бін Ладена в Україну, виходить, можна привезти. Тому Київ і домагається, щоб російські моряки діяли у рамках українського законодавства.

Але росіяни, користуючись, зокрема, слабкістю державної влади в Україні і протистоянням лідерів країн, поки що не мають наміру цього робити. Москва взагалі схильна вирішувати тільки вигідні їй питання. Перш за все це стосується переоснащення та модернізації частини Чорноморського флоту, що базується в Україні.

Так, минулого тижня керівництво ВМС Росії укотре заявило про свої плани «пригнати» в Севастополь новий підводний човен. Київ, який опирається цим планам уже років чотири, у свою чергу, нагадав Москві, що російська сторона не може в односторонньому порядку ухвалювати рішення про переозброєння Чорноморського флоту, який базується у Криму. Як пояснили українські дипломати, вони готові розглядати питання переозброєння ЧФ РФ лише за дотримання двох умов: Київ і Москва повинні підписати додаткову угоду про базування ЧФ та його дії у кризових ситуаціях, а також спеціальну угоду про заміну озброєнь.

Наразі ж переозброєння російського флоту може відбуватися тільки за принципом «тип на тип, клас на клас». А це не дозволяє Москві провести модернізацію частини флоту, який базується в Україні, внаслідок чого відбувається природний процес старіння плавзасобів ЧФ. Але саме цього й треба Києву, який має намір примусити росіян не просто розміщувати нові кораблі в російських портах Чорного моря, а й розвивати Новоросійську військово-морську базу. Адже в умовах, коли Кремль не має наміру обговорювати процедуру виведення підрозділів ЧФ РФ у 2017 році, ця тактика дозволяє нашій країні чекати, коли частина Чорноморського флоту, що базується в Україні, фізично заіржавіє і морально застаріє.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі