В епіцентрі COVIDного шторму: з локдаунами та протестами

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В епіцентрі COVIDного шторму: з локдаунами та протестами © https://go64.ru/
Європа зустрічає нову хвилю смертоносної пандемії

На глобальній епідеміологічній карті Європа знову перетворюється на одну з гарячих точок швидкого поширення COVID-19. І хоча нова хвиля нерівномірна по різних країнах (в одних країнах справді спостерігається різкий сплеск нових випадків, в інших — спад або динаміка зростання захворюваності незначна), політики ЄС закликають до спільних і більш скоординованих дій із протистояння епідемії в межах усього Союзу. Адже жорсткі обмежувальні заходи, аж до впровадження комендантської години та повного локдауну в ряді країн, не дають очікуваного ефекту, коли інші (інколи навіть сусідні) країни, навпаки, згортають або скасовують свої обмеження. Така ситуація підкинула хмизу в багаття протестів різних груп, учасники яких виходять на масові акції проти вакцинації чи жорстких обмежувальних заходів в окремих країнах. Минулих вихідних такі протести перестали бути мирними в Бельгії та Нідерландах.

ЄС готує жорсткі заходи

Нагадаємо, що всі держави ЄС влітку погодилися на впровадження європейського цифрового ковід-сертифіката для перетину внутрішніх кордонів. Однак він не є обов'язковим для громадян самого Союзу та слугує тільки підтвердженням того, що людина або вакцинована, або здала ПЛР-тест, або перехворіла. Для отримання сертифіката вакцинуватися, в принципі, не обов'язково.

Таким чином, упровадження сертифіката з 1 липня 2021 року привело не до уніфікації антиковідної політики в ЄС, а до появи строкатої й складної суміші різних установок, обмежень та правил, які кожна країна Євросоюзу, видаючи загальноєвропейський сертифікат, визначає сама для себе. Наприклад, в одних країнах ПЛР-тест дійсний у додатку 72 години, в інших — 48. Одні країни вимагають додати в сертифікат бустерну дозу вакцини, інші вважають, що цього робити не слід. Цифровий ковід-сертифікат ЄС для повністю вакцинованих діє рік, але тепер ряд країн вимагають від Єврокомісії скоротити цей термін.

Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн висловив стурбованість із приводу нинішніх суперечливих правил у країнах ЄС. Термін придатності щеплень і необхідність третьої дози вакцини не мають у Люксембурзі біти іншими, ніж у Греції, Німеччині або Франції, заявив він нинішнього тижня. За зміну загальних антиковідних правил ЄС висловилися також чиновники Німеччини, Греції та Австрії.

Тому Єврокомісія з 23 листопада розпочала переговори з країнами-членами про зміни до правил видачі ковід-сертифікатів ЄС, умовою чого, найімовірніше, стане і третя, бустерна доза. Є думка, що її треба буде робити через дев'ять місяців після отримання останньої дози при вакцинації першими двома. Офіційно про всі ці та інші зміни Євросоюз оголосить на початку грудня. І поки що незрозуміло, як зазначені новації вплинуть на поїздки громадян із країн, котрі не є членами ЄС.

Заходи в межах ЄС різняться

А доки Єврокомісія лише усвідомила необхідність уніфікації норм для стримування пандемії, в різних країнах продовжують впроваджувати й застосовувати дуже різні заходи і правила.

Поки що осібно у списку країн — членів ЄС стоїть Австрія, яка з минулого понеділка, коли середній за тиждень рівень нових випадків захворювання перевищив одну тисячу на 100 тисяч населення, впровадила загальнонаціональний локдаун. Він діятиме 20 днів. Імовірно також, що Австрія стане першою країною у світі, яка впровадить обов'язкову загальну вакцинацію населення вже з лютого наступного року. Раніше Австрія заборонила невакцинованим людям відвідувати громадські місця.

«Тривалий час у країні був консенсус стосовно того, що обов'язкова вакцинація не знадобиться, — заявив австрійський канцлер Александер Шаленберг, — але ми мусимо дивитися правді у вічі».

Словаччина, яка на середину поточного тижня показала найгірший результат з приросту нових випадків на душу населення у світі, також оголосила про двотижневий локдаун із четверга, 25 листопада. Відкриті будуть лише продуктові магазини й аптеки. Люди зможуть виходити на вулицю лише з гострої необхідності та мусять працювати віддалено. Також на наступні 90 днів словацька влада впроваджує надзвичайний стан, під час якого обмежує збори груп із більш як шести осіб. За даними влади, 83% хворих у країні не вакциновані, тоді як президентка країни Зузана Чапутова визнала: «Словаччина програє битву з COVID-19».

У Нідерландах ще з минулого тижня впроваджено частковий локдаун до середини грудня. Кав’ярні, бари й ресторани можуть працювати тільки до 20:00, а магазини — до 18:00. Заборонено збиратися групами більш як чотири людини в одному приміщенні, рекомендовано віддалену роботу з домівки доти, доки буде така необхідність. Усі публічні заходи заборонено. Забороняється запуск феєрверків на новорічні свята. Тим часом у Нідерландах вирішено продовжити роботу шкіл.

Багато країн ЄС уже впровадили або планують впровадити обмеження для невакцинованих. Це зазвичай заборона для них на відвідування громадських місць, наприклад театрів, музеїв, кіно, перукарень, спортивних заходів і навіть магазинів, котрі продають некритичні для життя товари. Такі заходи (в різних варіаціях) впроваджено в Австрії, Німеччині, Словаччині, Чехії, Греції та інших країнах.

Тим часом обов'язкову вакцинацію в ряді країн ЄС запропонують для більшого переліку професій у сферах сервісу: до медпрацівників додадуть викладачів, військових, поліцейських. В Італії для цих категорій обов'язкову вакцинацію буде впроваджено вже 15 грудня.

Інші країни поки що утримуються від таких жорстких заходів як локдаун та обов'язкова вакцинація. У більшості держав поки що розглядають м'які обмеження, наприклад ширше використання «зелених кодів» та різних внутрішніх сертифікатів здоров'я (на додачу до загальноєвропейського). Вхід у заклади за кодами нині діє у Франції, Бельгії, Італії та ряді інших країн.

Деякі держави посилять свої правила напередодні різдвяних і новорічних свят. Так, в Італії ПЛР-тест, найімовірніше, найближчим часом не вважатиметься підставою для отримання «зеленого коду». Для відвідин низки громадських місць необхідно буде надати або свідоцтво про вакцинацію, або довідку про одужання від COVID-19.

Про привілеї для «щеплених або тих, хто одужав» (нім. — geimpft oder genesen), так званий принцип 2G, заговорили і в Берліні. Ангела Меркель, перш ніж піти з посади канцлерки Німеччини, встигла переконати 16 лідерів федеральних земель дозволити безперешкодне переміщення на майбутні свята тільки для людей 2G. Однак якщо ситуація з поширенням вірусу в окремому регіоні країни погіршуватиметься, то й від людей із «привілейованої касти» 2G додатково вимагатимуть негативний ПЛР-тест. А коли рівень шпиталізацій сягне дев'яти осіб із COVID-19 на 100 тисяч населення, то навіть для «вакцинованих і тих, хто перехворів», буде впроваджено обмеження в соціальних контактах.

А ось у Франції про можливі жорсткі заходи говорять менш категорично. Це попри те, що кількість шпиталізацій за минулий тиждень збільшилася на 35%, а смертей — на 54%. Влада країни говорить лише про закриття гірськолижних курортів, якщо кількість нових випадків сягне двохсот на 100 тисяч. Це може викликати також стимулювання вакцинації та розширення її на дітей від 12 років, обов'язкове носіння масок і жорсткіший контроль «кодів здоров'я». Емманюель Макрон, очевидно, не буде прибічником жорсткого локдауну цієї зими, щоб не зіпсувати собі рейтинг перед весняними виборами.

У межах однієї статті складно описати всі чинні й плановані на цей момент у 27 країнах ЄС практики та заходи боротьби з коронавірусом. Однак можна відзначити очевидну тенденцію до загального посилення правил.

ВООЗ попереджає

У вівторок, 23 листопада, Всесвітня організація охорони здоров'я заявила, що Європа (втім, у це поняття ВООЗ включає не тільки ЄС, а всю європейську частину Євразії) зіштовхнулася з «дуже серйозними проблемами»: минулого тижня на континенті було зареєстровано майже 4200 смертей на день, тоді як пікові значення у вересні становили 2100 на день. За заявою ВООЗ, загальна кількість смертей у Європі на березень наступного року може зрости з нинішніх 1,5 мільйона до 2,2 мільйона. Це, на хвилиночку, населення таких міст як Севілья в Іспанії або італійське Палермо, Афіни чи нідерландський портовий Роттердам. Тільки за другий тиждень листопада в Європі коронавірус підхопили понад два мільйони людей.

Утім, застереження не впливають на борців із вакцинацією чи тих, хто вважає, що пандемії не існує взагалі. Жителі ряду європейських країн минулого й нинішнього тижня стали свідками кількох масових протестів, як вони самі кажуть, противників обмеження свобод, противників вакцинації та борців за право розпоряджатися своїм тілом і здоров'ям.

Наймасштабніші демонстрації відбулися в бельгійській столиці. Кілька десятків тисяч людей протестували проти «кодів здоров'я», без яких невакцинованих людей не пускають до ресторанів та барів. Скінчилося тим, що частина протестувальників стала жбурляти петарди в поліцейських, тоді як правоохоронці відповіли сльозогінним газом і водометами.

Цьому передували сутички антивакцинаторів із поліцією в Гаазі (Нідерланди), де протестувальники намагалися спорудити барикади з вуличних велосипедів і підпалювали їх. Минулих вихідних у Роттердамі поліції довелося всю ніч буквально воювати з антивакцинаторами, що розбушувалися. Було застосовано зброю, — дві людини отримали вогнепальні поранення після того, як демонстранти підпалили машину поліцейського патруля.

Менші за масштабами й цілком мирні демонстрації відбулися в Австрії, Хорватії, Італії, Словаччині. При цьому у Відні протест проти локдауну очолили представники праворадикальної «Народної партії», яка таким чином намагається відновити довіру виборців після великого корупційного скандалу, що вибив із крісла канцлера Себастьяна Курца. Таким чином, в австрійській столиці 40-тисячна демонстрація антивакцинаторів відбувалася під гаслами боротьби з «СОVID-фашизмом» і «вакцинним імперіалізмом», хоча відомо, що в самій партії більшість членів вакциновані. А партнерами «Народної партії» в урядовій коаліції є «зелені» — прибічники вакцинування населення.

На даний момент 67,7% населення Євросоюзу повністю вакциноване. Але цей показник досить різниться по країнах: у лідерах — Мальта, Португалія, Ірландія, Данія та Ісландія, де рівень вакцинації перевищує 70%, в аутсайдерах — Румунія (43%) і Болгарія (29%).

Експерти і політики в Європі, аналізуючи ці дані, кажуть, що на даний момент, мабуть, досягнуто максимуму охоплення населення вакцинацією на добровільній основі. Наступного року ЄС доведеться йти на непопулярні заходи — аж до поголовної обов'язкової вакцинації, — щоб стримати нові хвилі пандемії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі