Туреччина входить у нову еру?

Поділитися
Новий турецький парламент приведений до присяги. Тепер найважливішими питаннями залишається, хто...

Новий турецький парламент приведений до присяги. Тепер найважливішими питаннями залишається, хто буде новим спікером парламенту, як формуватиметься новий уряд і хто стане новим президентом Туреччини після Ахмета Сезера. Також не менш вагоме питання — радикальні чи косметичні зміни зробить прем’єр-міністр Реджеп Ердоган у своєму новому кабінеті й чи на цьому вичерпає себе політична криза, яка через глухий кут у процесі президентських виборів у квітні-травні стала причиною дострокових виборів 22 липня.

Прем’єр Ердоган не мав наміру поспішати і представляти президентові Ахмету Сезеру протягом 48 годин новий список кабінету, після того як його було призначено на цю посаду. Проте навряд чи він використовуватиме весь 45-денний період, який має для формування нового кабінету. Чого ж чекати? Реджеп Ердоган повинен розв’язати вузол із багатьох проблем, перш ніж зможе сформувати новий кабінет. Першими у цьому вузлі будуть вибори нового спікера. Схоже, що для правлячої помірковано—проісламської Партії справедливості і розвитку (ПСР) не буде важким завданням провести компромісну кандидатуру на цю посаду.

Після обрання нового спікера розпочнеться 30-денний період для виборів президента. Якщо спікера оберуть дев’ятого серпня, то з його обранням починає функціонувати парламент, який повинен завершити вибори нового президента до сьомого вересня. А це означає, що Реджеп Ердоган матиме ще 12 днів до закінчення 45-денного терміну для формування нового уряду. Проте отримати вотум довіри від парламенту для формування кабінету можна буде після обрання нового президента.

Реджепу Ердогану потрібно більше часу, аби провести операцію з «протягування» на президентство протеже Партії справедливості і розвитку міністра закордонних справ Абдулли Гюля або колишнього спікера парламенту Булєнта Арінка. Все це необхідно зробити таким чином, аби провести «кандидата згоди», не заходячи в новий конфлікт із лідерами опозиції й не викликаючи нової політичної кризи через питання президентства. Ердоган прагне започаткувати нову політичну еру для Туреччини, прибравши до своїх рук усі козирі, з якими його діяльність на посаді прем’єр-міністра може виявитися ще успішнішою, ніж раніше.

У цьому сенсі, ймовірно, небезпідставна інформація, що існують певні «таємні домовленості» між прем’єр-міністром і могутніми турецькими збройними силами стосовно формування нового періоду. Поки що ця інформація не має офіційного підтвердження, проте коли ми побачимо, як він сформував новий кабінет і кого запропонував на президентську посаду, — можна буде сказати, що «капітан турецької політики» потребує спокійних вод для того, аби реалізовувати свою нав’язливу ідею, підтриману на минулих виборах майже 47% турецького електорату.

Результати недавніх виборів свідчать, що в народному світогляді іслам зберіг свою силу і деякі політики, котрі одержали релігійне виховання, позиціюють себе як альтернативу секулярному істеблішментові. Багато турків, зокрема впливові армійські генерали, справедливо побоюються, що Абдулла Гюль (у разі його обрання) використає президентські повноваження — а серед них є право накладення вето на рішення законодавчої влади, — аби допомогти своєму союзникові прем’єр-міністру Реджепу Ердогану зруйнувати бар’єр між державою та релігією. Наприклад, прихильники секулярної моделі хочуть зберегти заборону на носіння мусульманських голов­них хусток у державних установах та інших громадських місцях.

Перемога партії Реджепа Ердогана з найбільшою, починаючи з 1969 року, кількістю голосів може дати йому мандат на те, щоб зняти деякі мусульманські обмеження, включно з мусульманською хусткою, які були підставою для формування сучасної Туреччини у 1923 році Мустафою Кемалем Ататюрком. Можна згадати, що турецькі військові вже чотири рази, починаючи з 1960 року, розганяли проісламські уряди. Сьогодні важко прогнозувати, як далеко здатен зайти Ердоган у своїх проісламських устремліннях і до якої межі може терпіти такі дії турецька армійська верхівка.

З іншого боку, 47% голосів виборців, отриманих Партією справедливості і розвитку, прямо вказують, що настав час спробувати трохи модернізувати встановлені Ататюрком правила, прийняті після проголошення Туреччини на попелищі Оттоманської імперії. Реджеп Ердоган, виступаючи після перемоги, пообіцяв розширити демократичні права і запевнив, що шукатиме порозуміння зі світськими інституціями на чолі з військовим командуванням у питанні ролі ісламу в турецькому суспільстві.

Електорат показав, що спадщина і принципи Ататюрка опинилися поза реаліями щоденної турецької політики. Водночас, як вважають турецькі експерти, швидше за все, військові визнають перемогу проісламських сил і поки що поводитимуться стримано, спостерігаючи за розвитком подій. «Вони виграли гру, — сказав відставний генерал Риза Кукукоглу, — тепер ми повинні дати їм час показати себе і стежити, чи діятиме Партія справедливості і розвитку згідно з правилами Ататюрка». Військові, підтримані світськими турецькими партіями і більшістю міських еліт, вбачають просування Ердоганом в суспільне життя мусульманських цінностей як загрозу національній ідентичності, світськості та демократії.

Перемога проісламської Партії справедливості і розвитку, по суті, розколола турецьке суспільство навпіл за політичними вподобаннями й показала, що існують великі суперечності між ісламістами і прихильниками світського шляху розвитку країни. Але коли прем’єр-міністр Реджеп Ердоган знову висуватиме на президентську посаду свого протеже Абдуллу Гюля, він вдруге кидатиме виклик військовим, випробовуючи їхнє терпіння. Тому не виключено, що в разі намагання Ердогана провести «ісламську реставрацію» армія знайде можливості втрутитися в політичний процес у країні і вп’яте відсторонить проісламістські сили від влади. Причиною цього може бути обмеження демократії і загроза світським принципам, закладеним Ататюрком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі