Сценарій нової війни проти України: що Росія відповіла США

18 лютого, 2022, 17:00 Роздрукувати
Відправити
Відправити

РФ залишається при своїх вимогах

Сценарій нової війни проти України: що Росія відповіла США
© Офіційний сайт Кремля

Міністерство закордонних справ Росії передало через посла США в Москві «реакцію на раніше отриману американську відповідь щодо російського проєкту договору... про гарантії безпеки». Відповідно до нової російської дипломатичної традиції, текст одразу ж опублікували. Але, на відміну від початкових текстів «проєктів договорів», які в ультимативній формі були запропоновані для підписання США і НАТО та з'явилися на сайті самого міністерства закордонних справ, нову відповідь опублікувало «Телеграфное агентство Советского Союза» — ТАСС, який зараз, як і в радянські часи, «уполномочен заявить».

Про швидку появу такого документа було оголошено на гібридних зустрічах (особистих, але на дистанції близько п'яти метрів) Владіміра Путіна й двох його міністрів — оборони Сєргєя Шойгу й іноземних справ Сєргєя Лаврова. Тоді це можна було сприйняти як згоду Росії зробити крок військової деескалації стосовно України, вступити в нормальні дипломатичні переговори про контроль військової діяльності на обопільній основі — з боку як НАТО, так і Росії. Деескалацію ситуації Росією США й НАТО поставили як умову для початку предметних переговорів із цього питання.

Однак «відповідь на відповідь» виглядає як повернення Росії до початкового ультиматуму, вираженого в набагато м’якішій формі. Текст не містить вимоги негайно виконати всі «хотілки». Але РФ знову побажала задоволення одразу всіх своїх обширних політичних вимог, залишаючи за собою право в разі їхнього невиконання реалізувати «заходи військово-технічного характеру». Цих заходів знову не назвали. Тому під ними знову доводиться припускати плани військового нападу на Україну. Саме так ситуацію розуміють у США і провідних країнах НАТО.

Загальний тон російської «відповіді на відповідь» полягає в тому, що Росія взяла до відома й вітала готовність США обговорювати окремі з російських пропозицій. Але цього, на думку російського керівництва, зовсім недостатньо. США повинні виконати всі російські вимоги, нехай і не відразу. Подальші кроки Росії залежать від готовності США обговорювати прийняття російських вимог у всій їхній сукупності. Тобто російське керівництво не вірить або вдає, що не вірить, в остаточність відповіді з боку США і НАТО про відхилення всіх політичних забаганок Росії.

Запропонованій Штатами схемі переговорів — у широкому європейському форматі з залученням усіх країн, які прагнуть до спільної неподільної безпеки, — було протиставлено власну російську схему двосторонніх переговорів із США, що передбачає неподільність тільки російської й американської безпеки. Росія зажадала, аби стратегічний діалог у Женеві, який із різною інтенсивністю, але безупинно протягом багатьох років ведеться з питань ядерних озброєнь, було кардинально розширено на всі сфери, що їх Росія вважає для себе важливими. З усіх питань Кремль хоче домовитися зі США й лише зі США.

У загальному російському підході капіталізації військової ескалації в політичних поступках було зроблено кілька винятків. Головний виняток стосується ракет середньої та меншої дальності в Європі. Росія готова говорити про них без додаткових умов у дусі положень договору про ці ракети, що припинив дію. США в цьому питанні зробили важливу для Росії поступку — вони висловили готовність надати для інспекцій свої об'єкти протиракетної оборони в Румунії та Польщі для демонстрації того, що в контейнерах протиракет немає ударних ракет, які раніше заборонялися Договором про ракети середньої та меншої дальності. Росія зі свого боку готова відкрити для інспекцій об'єкти на своїй території, щоб у тому числі гарантувати відсутність на них ракет 9М729, поява яких у російських військах стало причиною припинення дії згаданого договору.

Ще з двох питань військового плану просування немає, але Росія виставила умови, які все ж таки лежать поза загальними політичними вимогами. Щодо вимоги США модифікувати Віденський документ 2011 року, який забезпечує певну прозорість військової діяльності в Європі, Росія заявила, що готова в принципі про це говорити, якщо США та їхні союзники припинять «стримувати Росію». Наразі ж ці пропозиції Росія сприймає як спробу «просвічування діяльності Збройних сил Російської Федерації».

Росія вітала можливість обговорити заходи, спрямовані на запобігання інцидентам у відкритому морі й повітряному просторі над ним. Москва додатково хотіла б погодити заходи, що стосуються польотів стратегічних бомбардувальників поблизу кордонів одне одного та підходів до територіальних вод надводних кораблів. Додаткових політичних умов для таких обговорень Росія не висунула, вона в них просто зацікавлена.

Також Росія нагадала про розширене ядерне стримування НАТО, особливі процедури, що дозволяють у рамках Альянсу використовувати ядерну зброю США, у невеликій кількості розміщену в Європі. У відповідях США й НАТО це питання не порушувалося, воно для них закрите. Але в рамках згаданого стратегічного діалогу в Женеві про ядерні озброєння США традиційно просувають ідею встановити стелю на загальну кількість ядерних озброєнь — як стратегічних, так і тактичних. Росія нині публічно заявила свою відому під час переговорів позицію — вона готова розглядати це питання, тільки якщо буде припинено процедури розширеного ядерного стримування НАТО й американські ядерні бомби буде виведено з Європи. Жодних інших умов Росія не висувала, хоча й це могло б поставити під загрозу внутрішню єдність НАТО.

Чому Росія готова обговорювати ці питання на симетричній основі, без ув'язування із нездійсненними політичними вимогами? Можна припустити, що вона готова обговорювати, оскільки боїться. У зв'язку з цим важливим є запитання, чи боїться Росія знову вимагати нездійсненних політичних умов, погрожуючи «заходами військово-технічного характеру». Ймовірно, не боїться, але все-таки побоюється.

Цікавими є формулювання щодо України, які стосуються претензій, що містилися в листах США і НАТО про невиконання Росією умов Будапештського меморандуму 1994 року про запевнення в безпеці України у зв'язку з відмовою від ядерної зброї. Раніше Росія заявляла, що нічого не порушувала, оскільки не використовувала проти України ядерної зброї. Тепер юридичну думку Росії висловлено повніше, очевидно, в результаті того, що міністерство закордонних справ Росії прочитало текст меморандуму.

Росія відкидає, що порушила й продовжує порушувати Будапештський меморандум, оскільки він «жодного стосунку до внутрішньоукраїнського конфлікту не має і не поширюється на обставини, що стали наслідком дії там внутрішніх чинників. Втрата українською державою територіальної цілісності — результат процесів, що відбулися всередині неї».

Що стосується зобов'язань не використовувати методів військового, економічного й політичного тиску для підпорядкування України своїм інтересам, які містяться в Будапештському меморандумі, Росія відповіла коротко: «сила або погроза силою не застосовувалися». Нині, як було заявлено в документі, «ніякого «російського вторгнення» на Україну, про що з осені минулого року заявляють на офіційному рівні США та їхні союзники, немає й не планується».

Опублікований ТАСС текст залишає двоїсте відчуття. Росія знизила рівень ультимативності вимог. Уже немає дедлайнів і висловлено готовність задовольнитися самою згодою США обговорювати російські вимоги в їхній сукупності, попри те, що їх письмово відкинули. Але колишні вимоги було виставлено знову в незміненому вигляді, начебто й не було відмови.

Погроза на випадок повторної відмови та сама — «заходи військово-технічного характеру». Росія начебто тестує можливі форми цих неоголошених заходів. Вона шукає, які з них будуть для Росії відносно безпечними з погляду міжнародної реакції та анонсованих США та їхніми союзниками дій у разі російського вторгнення в Україну.

Ультиматум щодо України сформульований як потенційно виконуваний. У ньому немає політичних умов, відверто неприйнятних для США і НАТО. Для деескалації їм потрібно лише «примусити Київ» виконати мінські домовленості в російській інтерпретації та відмовитися від будь-яких форм практичної військової підтримки. В обмін на це Росія не сказала, але натякнула, що можлива деескалація.

Не виключено, що Росія розглядає угоду як бажану — вона лише відводить війська, але отримує натомість те, що Україну примушують до покірності та позбавляють підтримки. Якщо так, то Росія почне просувати цю угоду в усіх доступних їй форматах. Україні доведеться шукати нові аргументи, аби довести, що найкращою для США та НАТО стратегією є військова допомога Україні та примус Росії до деескалації без висування з її боку додаткових вимог до внутрішньої української політики, — адже сама Росія стверджує, що в ОРДЛО «внутрішньоукраїнський конфлікт».

Як розвиватимуться події, якщо цих вимог Росії не буде виконано? Очевидно, ескалація триватиме, змінюючи свої тактичні форми на верхній точці напруги. У зв'язку з цим, мабуть, особливу увагу слід приділити «обставинам, які стали наслідком дії в Україні внутрішніх чинників». Це туманне формулювання може приховувати сценарій нової військової агресії.

Більше статей Олексія Іжака читайте за посиланням.

Дивіться спецтему: У Міноборони Британії вважають, що метою Путіна є захоплення усієї України, але "Росія не досягла жодної зі своїх головних цілей" Одна з важливих невдач Москви - поразка в намаганні захопити стратегічно важливий аеропорт. Ймовірно, йдеться про атаку на Гостомель.  У США розповіли, скільки ракет Росія учора випустила по Україні При цьому там не вбачають підстав вважати, що ворожа армія просунулася вглиб країни, або на Захід  Це не вторгнення РФ на схід України, а повномасштабна атака з кількох напрямків – Кулеба Глава МЗС зазначив, що Україна продовжує захищатися. Зеленський закликав росіян висловити свою позицію у зв'язку із вторгнення РФ в Україну Президент України зазначив, що настав час вийти росіянам й заявити протести проти цієї війни Ворог зазнав серйозних втрат, буде ще більше – президент України Зеленський зазначив, що бої продовжуються.
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК