ПРЕРОГАТИВА ПУТІНА

Поділитися
Стурбовані неабиякими пристрастями, що завирували після затримання в Сполучених Штатах Павла Бор...

Стурбовані неабиякими пристрастями, що завирували після затримання в Сполучених Штатах Павла Бородіна, — тут тобі й загадкове мовчання Володимира Путіна, зобов’язаного Пал Паличу своєю московською кар’єрою, і розгніваний Олександр Лукашенко, який залишає віроломну Москву, що не помітила його, і явне небажання російського політичного керівництва сваритися з новою американською адміністрацією, — спостерігачі якось прогледіли розвиток подій навколо телекомпанії НТБ. Здавалося, що на Володимира Гусинського, який перебуває під домашнім арештом, чекає затяжний судовий розгляд. А тим часом доля холдингу «Медиа-Мост» так і залишатиметься в підвішеному стані... Але держава підібралася до НТБ, скориставшись реформованою судовою системою. Судовий пристав наклав арешт на 19 відсотків акцій телекомпанії до суду, який відбудеться в лютому. Таким чином, придатним для голосування залишився 81 відсоток акцій телекомпанії. А з них 46 відсотків належать холдингу «Газпром-Медиа». Приїхали.

Глава газпромівського медіа-холдингу Альфред Кох провів тріумфальну прес-конференцію вже як новий власник НТБ й потім навіть прийшов у прямий ефір телекомпанії, явно намагаючись поводитися як господар становища. Коли ведучий програми поскаржився йому, що популярну журналістку Тетяну Міткову викликали на допит у Генеральну прокуратуру, Кох сказав, що він намагатиметься захищати журналістів. Проте на прес-конференції за кілька годин перед тим він загалом дав зрозуміти, що журналісти — не його клопіт. Долю популярного телеканалу — між іншим, приватного — Кох обговорював із Володимиром Путіним. І президент, за його словами, сказав йому, що фінансові питання — це його, Коха, прерогатива. А журналістів не чіпати. Журналісти — це прерогатива Путина, як гаранта свободи слова.

Коментувати цей діалог не має сенсу: ми добре знаємо, що буває зі свободою слова, коли люди починають величати себе гарантами. Але принаймні стало ясно, що доля НТБ в руках держави, й не просто держави, а президента. І що в Кремлі твердо вирішили встановити контроль над єдиним телеканалом, який ще може претендувати на самостійну позицію. Саме тому практично проігнорували дуже вигідну пропозицію власника CNN Теда Тернера, який запропонував інвестувати в НТБ 300 мільйонів доларів. Тернер просив тільки політичних гарантій від Володимира Путіна — гарантій того, що влада не втручатиметься в інформаційну діяльність телекомпанії. Кремль цю пропозицію Тернера практично проігнорував: чиновники розводилися в тому сенсі, що дати гарантії Тернеру — це означає визнати, що насправді в Росії немає ніякої свободи слова і справжню незалежність можна одержати тільки під гарантії першої особи. Проте справжню позицію кремлівських чиновників озвучив ручний трубадур Кремля Михайло Леонтьєв, телевізійний Жириновський нинішньої адміністрації. У програмі «Однако» на ГРТ Леонтьєв пояснив, що CNN колосально впливає на свідомість людей і що цапа не варто пускати на город. Справді, коли в жовтні 1993 року російські війська обстрілювали російський парламент, російські телеканали ретранслювали сигнал американської телекомпанії: вона єдина показувала те, що відбувається насправді... CNN із її прямими ефірами просто протипоказана державним телеканалам, які скеровують нині основні зусилля на створення «потьомкінського села» нового керівництва. А оновлена телекомпанія НТБ орієнтуватиметься не на CNN, а на Російське телебачення, очолюване, до речі, колишнім генеральним директором НТБ Олегом Добродєєвим.

Ідея, так би мовити, нових господарів така. Поки суд не відбувся, вони проводять збори акціонерів та обирають нову раду директорів, до якої входитимуть як представники «Газпрому», так і представники НТБ. Але, судячи з усього, керівництво НТБ з цим не погодиться і Євген Кисельов, який очолює телеканал, піде у відставку. На місце нового гендиректора ладять Володимира Кулістікова, який очолює РІА «Вести». Кулістіков був заступником Олега Добродєєва на НТБ, а після відставки того — генеральним директором НТБ. Він пішов із телеканалу кілька місяців тому. Пішов, швидше за все, щоб повернутися. Посада, яку обійняв Кулістіков, була передусім статусною посадою, тож багато хто дивувався, навіщо цій діяльній людині суто представницька посада. Але тепер усе остаточно прояснюється: посада дає Кулістікову можливість увійти до складу ради директорів НТБ. У разі призначення Кулістікова НТБ стане нібито автономною частиною холдингу РТР і контроль над телекомпанією знову перейде до Добродєєва. У Росії буде державне ТБ та ще одне державне ТБ, яке прикидатиметься приватним. А там, після передачі Борисом Березовським акцій ГРТ Роману Абрамовичу й передачі Абрамовичем акцій ГРТ державі, державним стане й перший канал. Історія приватного російського телебачення завершиться.

На позитивне рішення суду в лютому розраховувати не слід. Але навіть коли уявити, що НТБ поталанить з арештованими 19 відсотками, влада на каналі тим часом зміниться і затвердити своє право власника Гусинському буде вже практично неможливо. Оскільки нове керівництво каналу є його старим керівництвом, стилістика НТБ збережеться, можливо, у фаховому плані канал навіть поліпшиться. Ось тільки новини вже ніколи не будуть їхньою професією.

Новини — це прерогатива Володимира Путіна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі