ПЕРША ФАЗА

Поділитися
Аллах береже Ірак від війни. Поки що Саддаму Хусейну вдається втримувати хисткий компроміс між виконанням вимог ООН та збереженням власної гідності як національного лідера...

Аллах береже Ірак від війни. Поки що Саддаму Хусейну вдається втримувати хисткий компроміс між виконанням вимог ООН та збереженням власної гідності як національного лідера. Він дочекався міжнародних експертів, і тепер подальший розвиток ситуації багато в чому залежатиме від перебігу першої фази перевірок.

Минулої середи після чотирирічної перерви в роботі інспектори ООН повернулися в Багдад. Експертні групи оснащено за останнім словом техніки. У них є спеціальне радіолокаційне устаткування для виявлення підземних об’єктів, детектори радіоактивних ізотопів і найсучасніші прилади для пошуку компонентів бактеріологічної зброї. У розпорядженні експертів лабораторія в Багдаді, а за потреби аналізи проб узятих на об’єктах речовин можна буде проводити за межами Іраку. Планується, що незабаром в Ірак доставлять вертольоти для огляду великих об’єктів з повітря й мобільну хіміко-біологічну лабораторію. Перевіряльники мають право допитувати іракців, котрі можуть володіти інформацією про військові програми Багдада, а в окремих випадках вивозити свідків для свідчення за кордон.

Перша фаза інспекцій із роззброєння Іраку почалася з заяв про те, що інспектори поки що не перевірятимуть президентських палаців та інших об’єктів, доступ до яких у минулому було закрито чи обмежено. Сімнадцять експертів ООН, що прибули в Багдад спецрейсом з Ларнаки, передусім займуться перевіркою апаратур моніторингу, встановленого, відповідно до резолюцій Ради Безпеки, на іракських оборонних підприємствах понад чотири роки тому. Про це заявив у Багдаді прес-секретар комісії ООН з нагляду, контролю й інспекцій Ясіхіро Юкі. За його словами, група занадто малочисельна для повномасштабних інспекцій, але вона спроможна перевірити, у якому стані відеокамери та прилади, відключені іракською стороною. Отже, інспектори вирушать на об’єкти, добре їм відомі, де зброю масового знищення напевно не виготовляють. На виконання цього завдання піде кілька тижнів. До другого тижня грудня кількість інспекторів буде збільшено до трьох з половиною десятків чоловік, а вже наприкінці січня вони мають надати Раді Безпеки свій перший звіт.

Цікаво, що голова комісії Ганс Блікс, у свою чергу, заявляє, що збирається по змозі уникати конфронтації з іракською владою. Це означає, що Блікс поки що не перевірятиме, чи готовий уряд Саддама Хусейна забезпечити інспекторам беззастережний доступ до військових баз і президентських палаців, як того вимагає резолюція Ради Безпеки.

Неозброєним оком видно, що позиція Блікса щодо інспекцій явно суперечить підходу Сполучених Штатів і Великобританії, які воліють, аби експерти зайнялися передусім закритими об’єктами. На Празькому саміті НАТО міністр оборони США Дональд Рамсфельд заявив, що його уряд не повірить заявам Іраку, якщо той просто стверджуватиме, що не володіє зброєю масового знищення. І недарма в останній резолюції РБ ООН міститься вимога, відповідно до якої, Багдад зобов’язаний до 8 грудня подати декларацію про стан своїх програм розробки такої зброї. У цьому ж зв’язку британський прем’єр-міністр Тоні Блер попередив Саддама, що цього разу йому не варто намагатися вводити в оману світове співтовариство. «Ми не сумніваємося в тому, що зброя масового знищення в нього є», — заявив Блер, підкресливши при цьому: якщо відомості, надані Багдадом, міститимуть брехливі дані, це розцінюватиметься як грубе порушення резолюції Ради Безпеки з усіма наслідками, що з цього випливають. За словами президента Буша, у цьому випадку «дні Саддаму будуть полічені».

Не залишається в боргу й іракська сторона. Минулої неділі іракська влада опублікувала текст листа, надісланого міністром закордонних справ Іраку Наджи Сабрі генеральному секретарю ООН Кофі Аннану. Автор листа стверджує, що інспекції — не більше ніж привід для воєнного нападу на Ірак. Сабрі вважає, що декларація про наявність в Іраку зброї, яку, відповідно до вимог резолюції 1441 Ради Безпеки ООН, він повинен надати до 8 грудня, є лише приводом для Сполучених Штатів розпочати воєнні дії. Міністр закордонних справ Іраку Наджи Сабрі пише, що положення, відповідно до якого будь-яка прогалина в списку вважатиметься порушенням резолюції, є не що інше, як підтвердження уже прийнятого рішення розпочати війну проти його країни.

Загалом-то поява такого листа цілком зрозуміла. Як інакше іракці повинні сприймати останні події, якщо американці й не збираються приховувати, що державний департамент США розсилає по всьому світу запити про ставлення інших держав до можливої воєнної акції проти Іраку. Цього тижня на брифінгу для іноземних журналістів у Вашингтоні міністр оборони США Дональд Рамсфельд підтвердив, що держдепартамент США — за узгодженням із Пентагоном — надіслав у півсотні країн телеграми певного змісту. У них міститься прохання поінформувати Вашингтон про те, якою буде їхня реакція, якщо коаліції держав-однодумців справді доведеться робити якісь кроки проти Іраку, а також про те, який внесок вони можуть зробити в антиіракську кампанію.

За словами міністра, позиції багатьох країн уже відомі. Одні обіцяють США підтримку «в багатьох напрямах», інші — лише «в деяких», одні «готові допомагати незалежно від того, чи буде ухвалено ще одну резолюцію ООН», інші «віддають перевагу наявності другої резолюції». Є й такі, що готові підключитися до дій США в Іраку вже після зміни режиму. За словами шефа американського оборонного відомства, запит про те, як вона ставиться до можливої воєнної акції проти Іраку і яку підтримку цій акції вона могла б надати, одержала серед інших країн і Росія. Є дані, що телеграму аналогічного змісту отримали й у Києві. Реакція на неї українського керівництва, змушеного приймати рішення в умовах розкрученого на повну котушку кольчужного скандалу, поки що невідома.

На запит про те, чи будуть війська США повністю готові до операції проти Іраку до 21 лютого та коли має надійти заключний звіт інспекторів, Рамсфельд відповів, що американські збройні сили в будь-який момент готові виконати будь-який наказ свого головнокомандувача — президента країни.

Тут саме наспіла й інформація телекомпанії Ей-Бі-Сі, яка, з посиланням на урядові джерела, повідомила, що Сполучені Штати готові в найближчому майбутньому підготувати допоміжні сили іракської опозиції на випадок збройного вторгнення в Ірак. Виявляється, нині в Білому домі розглядають план, який передбачає початок такої підготовки в січні наступного року. Цікаво, що «курсантів» не планують вивозити з цією метою до США. За словами американських офіційних осіб, стати країною-добровольцем для здійснення такої програми зголосилася Угорщина. «Викладачами», правда, будуть представники Пентагону. При цьому завдання створення «таємної армії», яка взяла б активну участь у діях проти іракців, не ставиться, а підготовлених опозиціонерів вкраплятимуть у різні американські підрозділи. Вони виконуватимуть роль перекладачів і консультантів, обізнаних з місцевими умовами. Крім того, їм відводять функцію символічної іракської присутності в лавах збройних сил США, якщо вторгнення в Ірак таки відбудеться.

Американська ж преса переконана, що це неодмінно станеться. Називається та ж сама конкретна дата його початку — 21 лютого. І річ не лише в тому, що того дня інспектори ООН муситимуть подати Раді Безпеки звіт про хід своїх іракських перевірок. У Пентагоні кажуть, що на цей час в Іраку будуть довгі ночі й оптимальні для війни помірні погодні умови.

Зрозуміло, інспектори можуть доповісти, що Багдад не перешкоджав їм і що вони не виявили в Іраку слідів зброї масового знищення. Але в Пентагоні вважають цей варіант украй малоймовірним і, швидше, чекають протилежного: що Саддам Хусейн рано чи пізно почне саботувати інспекції. Іракському лідерові досить зробити лише один хибний крок...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі