МОЛДОВСЬКИЙ ВИР

Поділитися
Подібно до каменя, кинутого в середину тихого ставка, який сколихнув спокійну гладінь води, останн...

Подібно до каменя, кинутого в середину тихого ставка, який сколихнув спокійну гладінь води, останні дії та заяви молдовського керівництва викликали реакцію, що вихлюпнулася за межі вузьких регіональних рамок, і, схоже, перетворюється на ще одну інтригу і без того бурхливого міжнародного життя.

Ланцюг внутрішньополітичних подій у самій Молдові, і ряд зовнішньополітичних кроків в останні місяці, свідчить про повний крах концепції, що спробували втілити в життя місцеві комуністи на чолі з президентом Володимиром Вороніним. Зокрема, розрахунок на власні сили у вирішенні проблем врегулювання конфлікту в Придністров’ї не виправдав себе. Позиція Кишинева ставала дедалі жорсткішою, у той час як у Тирасполі набирала сили передвиборна кампанія і зростали сепаратистські настрої.

Подальша спроба Вороніна змусити інші і, насамперед, сусідні країни грати за правилами, вигаданими у Кишиневі, спочатку просто дратувала, а тепер, схоже, стала причиною серйозних зовнішньополітичних розбирань не лише на двосторонньому, а й на міжнародному рівні. На саміті СНД у Москві Володимир Воронін усіляко виявляв свою прихильність до російського колеги, дякував Володимиру Путіну за те, що саме завдяки йому вдалося зберегти співдружність. Молдовський лідер заявив про готовність своєї країни приєднатися до Євроазійського митного союзу, навіть попри те, що спільного кордону з країнами, що входять до нього, у Молдови немає. Росія, із якою Кишинів трохи більше тижня тому підписав договір про дружбу та співробітництво, мабуть, єдина з країн, що підтримує в нинішній ситуації дії молдовського керівництва. Завершується вивезення зброї колишньої 14-ої армії з Придністров’я, надається економічна допомога, а засоби масової інформації Росії розпочали кампанію з дискредитації придністровського керівництва. Говорять навіть про оформлення стратегічної осі Кишинів—Москва. Щоправда, незрозуміло, як далеко може зайти Кремль у підтримці Вороніна, зусиллями котрого цей альянс створено. Але молдовський президент почав діяти, не чекаючи якихось офіційних заяв і запевнянь Росії.

Лише російський посол у Молдові Павло Петровський підтримав зусилля Кишинева з наведення порядку на кордоні. Ще далі пішла щойно призначена в Кишинів послом Сполучених Штатів Памелла Сміт. У ході дискусії із Володимиром Вороніним, що відбулася у вівторок, вона повідомила, що в грудні посольство США у Києві офіційно порушить питання перед урядом України про створення на кордоні з Молдовою спільних митних постів. Україна не проти наведення порядку на придністровській ділянці молдовсько-українського кордону, не проти спільних постів, справедливо вважаючи, що неприпустимо створювати такі пости лише з українського боку кордону. У Києві вважають, що насамперед повинні бути урегульовані взаємини Кишинева і Тирасполя, у тому числі і з митних питань. Коротше кажучи, українці просто радять Кишиневу не перекладати проблеми з хворої голови на здорову.

Та, схоже, саме взаємини Кишинева і Києва Воронін приніс у жертву планам економічної блокади Придністров’я. Після того як на зустрічі у Вінниці в листопаді Володимир Воронін не отримав чітких гарантій від Леоніда Кучми, що Україна припинить транзит товарів із Придністров’я через свою територію, молдовське керівництво пішло на відкриту конфронтацію. Минулого тижня телепрограма «Резонанс» — рупор офіційного Кишинева — обвинуватила власті Придністров’я в планах приєднати лівобережжя Дністра до України. Для цього придністровський лідер Смирнов нібито вступив у змову з верхівкою УНА-УНСО. Далі більше. У Кишиневі Воронін приймає делегацію ідейних соратників з України на чолі з головою КПУ Петром Симоненком. У ході особистої зустрічі Воронін обіцяє українським комуністам підтримку на виборах у Верховну Раду, а самому Симоненку — на виборах президента. Того ж дня Воронін заявляє, що Молдова заблокує вступ України у Світову організацію торгівлі, якщо Київ і надалі опиратиметься у питанні створення дійового заслону на шляху придністровських товарів. Офіційний Київ залишив без коментарів відверте втручання лідера сусідньої країни у внутрішні справи і вирішив піти ва-банк на дипломатичному фронті: Україна реанімує взаємини з Румунією, із якою Воронін також не зміг налагодити продуктивного діалогу. Після переговорів глави румунського МЗС Мірчі Джеоане з українським керівництвом у вівторок оголошено про створення контр-осі Київ—Бухарест задля спільної якнайшвидшої інтеграції в Європу. Причому затиснутій між двома країнами, мов у сендвічі, в євроінтеграції Молдові їхніми зусиллями може бути узагалі відмовлено. Румунський дипломат так розійшовся, що закликав Київ зробити ще один крок: у ході майбутнього перепису населення визнати молдован, які живуть в Україні, «заблуклими» румунами, тобто фактично підтримати концепцію про дві румунські держави, яку Бухарест вважає головною у своїх взаєминах із Молдовою. На це Київ не пішов, очевидно, вважаючи, що розвиток партнерства з Румунією значною мірою залежатиме від ситуації в Молдові.

А 9 грудня відбудуться вибори в Придністров’ї. Їхні результати, які навряд чи визнають за кордоном, можуть істотно вплинути на внутрішньополітичне життя Молдови, і, за оцінками більшості спостерігачів, — не в кращий бік. Може, в умовах прийдешнього загострення взаємин двох берегів Дністра Воронін вибачиться перед Києвом за свої образливі слова і спробує відновити порушений ним самим баланс у взаємовідносинах із сусідами.

29 листопада до Міністерства закордонних справ України був викликаний Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні пан Олексій Андрієвські, якому було вручено ноту Міністерства закордонних справ України.

Приводом для демаршу з боку МЗС України стали заяви вищих офіційних осіб Республіки Молдова на адресу України, в яких висуваються безпідставні звинувачення в посібництві нелегальним вантажоперевозкам з території Молдови та невиконанні раніше досягнутих домовленостей щодо створення спільного митного й прикордонного контролю між двома країнами.

«Повністю відкидаючи ці необгрунтовані звинувачення, Українська сторона заявляє, що такі недружні дії ставлять під сумнів переговорний процес з питань організації спільного прикордонного та митного контролю на українсько-молдовському державному кордоні», — зазначається, зокрема, в ноті.

У ноті МЗС України також міститься вимога до Молдовської сторони щодо надання відповідних пояснень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі