Північна Корея оголосила про вихід із домовленостей зі Сполученими Штатами, які передбачали продовольчу допомогу в обмін на припинення ядерної програми та призупинення випробувань балістичних ракет. Таке рішення ухвалили у Пхе-ньяні 18 квітня після невдалої спроби вивести на орбіту Землі метеорологічний супутник «Кванменсон-3». У Вашингтоні, однак, вважали, що в рамках цього запуску КНДР хотіла випробувати нову багатоступінчасту балістичну ракету, здатну досягати міст на східному узбережжі США. Таким чином, північнокорейська влада, здійснивши запуск, нехай і невдалий, фактично порушила санкції ООН, які діють проти Пхеньяна з 2006 року й посилені Радою Безпеки 2009-го. Запуск засудили в ООН і низці країн регіону, зокрема в Росії та Китаї. До слова, Пекін якраз і був одним з ініціаторів поновлення діалогу Пхеньяна і Вашингтона, у рамках якого в лютому США пообіцяли надати Північній Кореї 240 тис. тонн продовольства. Китайці не задоволені тим, що КНДР не дослухалася думки Пекіна про те, що запуск не слід було проводити, і тим самим звела нанівець багатомісячні зусилля китайських дипломатів з поновлення міжнародних переговорів щодо ситуації на Корейському півострові. Тепер мирний процес тут знову зайшов у глухий кут і загрожує новою кризою, якщо північнокорейський режим у рамках обраного курсу піде на нові провокаційні акції, зокрема й проведення ще одного підземного ядерного випробування.
Схоже, що молодий лідер КНДР Кім Чен Ин у всьому прагне бути схожим на своїх діда й батька. Ставши до керма, Кім, якому немає ще й 30-ти, кидаючи виклик світовому співтовариству, намагається зміцнити особисту владу в країні. Запуск супутника 13 квітня був центральним заходом програми масштабних святкувань у Пхеньяні 100-річчя від дня народження засновника КНДР і діда нинішнього керівника Кім Ір Сена. Його онук спробував перетворити святкування ювілею на демонстрацію могутності КНДР, а заодно виглядати в очах одноплемінників «продовжувачем справи Великого лідера». Вбраний у френч зразка 1950-х, в оточенні старих генералів молодий Кім (який також недавно став генералом) скидався на молодого Кім Ір Сена. Він виголосив на врочистому параді у Пхеньяні промову, повну сентенцій і гасел з минулого. Головним посланням стало продовження зміцнення армії, яка минулої п’ятниці отримала на свої потреби 15,8% в національному бюджеті країни на поточний рік. На параді 16 квітня було продемонстровано й бойовий варіант багатоступінчастої ракети на кшталт тієї, що не змогла вивести супутник на орбіту. Потім були традиційні танці й концерти, а також обов’язкове публічне поклоніння громадян статуям двох попередніх лідерів КНДР з належним із цього приводу масовим плачем.
Святкування 100-річчя Кім Ір Сена фактично ознаменувало кінець періоду передачі його онукові всіх владних повноважень. Саме перед дідовим ювілеєм парламент КНДР затвердив Кім Чен Ина першим секретарем Національного комітету з оборони, крім того, він став членом політбюро Трудової партії Кореї (пост генсека ТПК навічно збережено за його батьком). Уже кілька місяців північнокорейська пропаганда працює над конструюванням культу особи молодого вождя. Так, у січні місцеві ЗМІ повідомили, що, виявляється, саме він «злякав ворогів», командуючи проведенням одного з підземних ядерних випробувань. А кілька днів тому північнокорейське ТБ показало документальний фільм про те, як молодий Кім у квітні 2009 року також командував попереднім запуском багатоступінчастої ракети із супутником, який, до речі, також зазнав невдачі. Це почасти пояснює, чому у Пхеньяні так переживають із приводу нового провалу своєї «космічної програми» і розцінюють критику світового співтовариства й насмішки противників як виклик, на який КНДР має дати адекватну відповідь.
Корейський лідер явно засмучений, що не отримав подарунка до ювілею свого діда і з нагоди повноправного вступу в управління країною. Втім, попри невдачу, запуск ракети став достатньо дохідливою і цілком успішною демонстрацією курсу північнокорейського керівництва.