Канадські далекобійники «наїхали» на карантин

ZN.UA Ексклюзив Відео
Поділитися
Канадські далекобійники «наїхали» на карантин © REUTERS/Patrick Doyle
До чого призведуть протести в Канаді?

Центри Оттави та низки інших великих міст Канади вже тиждень заблоковані сотнями великовантажних автомобілів. Настирливо гудучи клаксонами автомобілів, протестувальники вимагають, щоб влада всіх рівнів зняла антиковідні обмеження: обов'язкову вакцинацію, «ковідні паспорти» й носіння масок, обмеження роботи підприємств і зборів тощо. Дехто з демонстрантів вимагав відставки уряду Джастіна Трюдо.

Після того, як правоохоронці Оттави визнали, що їм бракує сил тримати ситуацію під контролем, влада в неділю оголосила в паралізованій столиці надзвичайний стан.

Ініціаторами протестів, що отримали назву «Конвой свободи», стали далекобійники, коли для тих із них, хто перетинав американо-канадський кордон, запровадили обов'язковий карантин, вакцинацію і тести на наявність вірусу. Їхня акція розпочалася в середині січня в західній Канаді на кордоні зі Сполученими Штатами. А під час руху колон на схід країни ставала дедалі потужнішою, заручившись підтримкою тисяч людей.

Нині в Оттаві — хаос. Доїхавши до столиці, протестувальники своїми машинами заблокували центр міста. Вже тиждень у місті не можуть нормально функціонувати магазини та офіси. Демонстранти перетворили простір перед Парламентським пагорбом на місце для барбекю. Тиждень по тому немає жодних ознак готовності скоро згорнути цей «пікнік»: вони мають намір залишатися в місті, доки їхніх вимог не задовольнять.

Канадська влада не очікувала такої реакції на своє рішення. Оскільки в середині січня Сполучені Штати саме проходили пік чергової хвилі поширення коронавірусу, уряд Канади розцінив заходи, впроваджені до водіїв-далекобійників, як цілком адекватні. До того ж 85% зі 120 тисяч канадських водіїв вантажівок вакцинувалися від COVID-19.

Сам Трюдо назвав протестувальників-далекобійників «невеликою маргінальною меншістю», яка дотримується неприйнятних поглядів на вакцинацію, і висловив стурбованість, що протести можуть перерости в насилля. Канадський прем'єр також розкритикував протестувальників за те, що вони виступають під «расистськими прапорами», а на окремих машинах було помічено прапори зі свастикою.

Своєю чергою, поліція стверджує, що «Конвой свободи» залучив крайніх правих та екстремістські елементи, в частини з них є вогнепальна зброя. З міркувань безпеки Трюдо з сім’єю 30 січня мусив залишити офіційну резиденцію глави уряду й вирушити в таємне місце.

Щоб покласти край протестам, як однин із варіантів правоохоронці розглядали залучення військових. Однак канадські політики закликали обережно висловлювати такі ідеї, щоб не нагнітати ситуацію ще більше. Поки що поліції вдається контролювати ситуацію навколо основних держустанов і не допускати актів насильства.

Хоча в Канаді рівень вакцинації перевищує 80%, протести вже розкололи канадське суспільство. Якщо суперечки про те, вакцинуватися чи ні, проходили в країні досить мирно, то суперечки про підтримку «Конвою свободи» набули доволі агресивного характеру. Поки що запеклість суперечок виявляється переважно в соціальних мережах.

Протестувальники заявляють, що їхні противники підмінюють поняття: мовляв, вони виступають не проти вакцинації, а проти антиковідних обмежень. Прибічники протестів діляться в мережах історіями про те, як вони допомагали рухові конвою до Оттави, даючи пальне для машин, як на тридцятиградусному морозі фермери безплатно годували водіїв траків ковбасками й організовують розваги для дітей та дорослих під час протестів. Прибічники протестів (переважно з консервативних кіл) кажуть, що так на практиці виглядає «старомодний канадський націоналізм». Вони абсолютно не згодні з тим, що їх намагаються уподібнювати американським радикалам, прибічникам Трампа, які рік тому штурмували Капітолій у Вашингтоні.

Примітно, що канал CBC повідомив про можливу присутність серед далекобійників «російських акторів», які намагаються своїми протестами заблокувати допомогу Канади Україні в умовах нарощування Росією військ поблизу українського кордону. Втім, протести не завадили урядові минулого тижня відправити нашій країні літак із військовим обладнанням та інструкторами. А минулих вихідних у низці канадських міст пройшли мітинги на підтримку України.

На певний час канадські далекобійники перекривали переходи на канадсько-американському кордоні, закликаючи своїх колег зі США підтримати протест. Окремі далекобійники зі США теж брали участь у конвої. Але загалом міжнародна підтримка канадських протестувальників не дуже активна.

Втім, далекобійників підтримав генеральний директор компанії Tesla Ілон Маск. «Схоже, що так звана маргінальна меншість — це насправді уряд» (Канади), — написав Маск у серії повідомлень у Twitter. «Якби в уряду був мандат народу, був би значний контрпротест. Його немає, отже вони цього не роблять», — упевнений Маск. Останнє зауваження не відповідає реаліям

У Канаді відбуваються протести і проти «Конвою свободи» та блокування вулиць далекобійниками, оскільки це перешкоджає роботі місцевих соціальних служб, швидкої медичної допомоги та лікарень. Правда, ці акції не такі численні, як у прибічників далекобійників. Але канадців обурює участь у протестах білих націоналістів, присутність на мітингу свастик та прапорів Конфедерації, переслідування та залякування з боку окремих протестувальників.

Недавнє опитування громадської думки, проведене Abacus Data, показало: 68% канадців вважають, що в них «дуже мало спільного» з протестувальниками, а 32% заявили, що в них «багато спільного» з дальнобійниками.

Поки що прем'єр і члени його кабінету відмовляються зустрічатися з представниками протестувальників. Також влада відмовляється переглядати карантинні правила. Спостерігачі вважають, що коли уряд Трюдо не відреагує на протести адекватно, ними можуть скористатися праві й консервативні політики.

Наприклад, досить молода «Народна партія Канади» підтримує вимоги далекобійників. У результаті, за два тижні протестів вона підвищила свій рейтинг до 15%. Тоді як на торішніх виборах за неї проголосувало тільки 5% виборців. Інші опозиційні політики теж намагаються позиціювати себе прибічниками «Конвою свободи», хоча до початку протестів не були серед активістів за перегляд антиковідних обмежень.

У цій ситуації «Ліберальна партія» Трюдо якщо не зможе швидко впоратися з протестами, то значно втратить у популярності.

Більше статей Олексія Коваля читайте за посиланням.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі