ДЕСЯТЬ РОКІВ НЕЗАЛЕЖНОЇ ВІРМЕНІЇ

Поділитися
У першому році нового тисячоліття вірменський народ святкує десяту річницю проголошення своєї незалежності...
Грач Сілванян
У першому році нового тисячоліття вірменський народ святкує десяту річницю проголошення своєї незалежності. Сьогодні ми маємо всі підстави підтвердити правильність обраного шляху. За 10 років незалежного розвитку наша держава зробила певні кроки в справі формування демократичних інститутів, переходу до вільної економіки, створення законодавчого поля, яке сприяє цим процесам, удосконалення механізмів державної влади й управління, проголошення й утілення в життя принципів свободи совісті та слова.

Найскладнішою проблемою за роки незалежності виявилося реформування економіки. Колишня структура економіки, що дісталася нам у спадщину від колишнього Радянського Союзу, не відповідала потребам розвитку самостійних держав. У перші роки незалежності визначалися загальні риси й напрями економічного розвитку, але не були вироблені механізми втілення їх у життя. Країна пережила гіперінфляцію, різке скорочення інвестицій й інші негативні явища.

Водночас Вірменія однією з перших ухвалила й утілила в життя закон про передачу землі у приватну власність і розпочала широку приватизацію промислових підприємств, лібералізувала торгівлю.

Ми продовжуємо зберігати значний рівень макроекономічної стабільності й користуємося допомогою й підтримкою міжнародних фінансових інститутів. За минулі п’ять років відзначено безперервне зростання нашого ВВП. У першій половині поточного року зростання його обсягу, порівняно з тим самим періодом минулого року, досягло 106,6%, а промислової продукції — 102,7%. Нашим основним «головним болем» залишається неприйнятний рівень безробіття. Ця проблема вимагає додаткових ресурсів і стійкого потоку прямих іноземних інвестицій.

Ми сподіваємося, що до кінця нинішнього року станемо повноправним членом СОТ. У рамках угоди про партнерство та співробітництво з Європейським Союзом розпочато програму поступового відновлення й гармонізації наших правових норм і практики зі стандартами ЄС. Як усі країни в перехідному періоді, Вірменія зіштовхнулася з потужною бюрократичною перешкодою й корупцією. Для вирішення цього питання ухвалено всеосяжну програму антикорупційних заходів і законодавства, підтриману ОБСЄ, Світовим банком і урядом США.

Сьогодні рушійною силою зростання вірменської економіки є приватний сектор. Країна вступила до стадії приватизації значних об’єктів інфраструктури й великої промисловості. Зростає армія успішних місцевих бізнесменів, які ефективно вкладають інвестиції у великі вірменські промислові підприємства. За минулі чотири роки спостерігався стійкий приплив прямих іноземних інвестицій, у середньому до 200 млн. доларів на рік. На сьогодні 75% нашого валового внутрішнього продукту вже виробляється в приватному секторі.

Вірменія успадкувала різноманітний індустріальний потенціал від СРСР. Проте сучасні вимоги ринку диктують певну переоцінку наших пріоритетів і можливостей. Легка промисловість, обробка діамантів і ювелірна справа, машинобудування, сільське господарство та продовольча промисловість традиційні для вірменської економіки. Ці сектори успішно адаптувалися до нових умов. Розширюється сектор туризму й послуг. Традиційна підтримка галузі високих технологій. Високий рівень освіти залишається джерелом кваліфікованої робочої сили, відповідає вимогам, які висуваються до сучасного виробництва й ринкових операцій.

Сектор банківських і фінансових послуг уже представлений деякими значними міжнародними банками, консалтинговими й аудиторськими фірмами.

Цього року Вірменію обрано членом Комісії ООН з прав людини. Крім того, наша країна активно бере участь у різноманітних регіональних організаціях, зокрема в ОБСЄ, СНД, ЧЕС.

Європейський напрям — один з пріоритетних у зовнішній політиці Вірменії, і інтеграція з Європою — свідомий вибір для нас. Ілюстрація того — участь у програмах Європейського Союзу TRASECA й INOGATE.

Вірменія сповнена рішучості забезпечити стабільність і мир у регіоні, який успадкував з минулого складне павутиння невирішених суперечок. Зусилля ОБСЄ й посередництво трьох великих країн — США, Франції та Росії, регулярні зустрічі президентів Р.Кочаряна й Г.Алієва істотно зменшили прогалину в мирному процесі з нагірнокарабаського конфлікту й сьогодні дають підстави вірити, що взаємоприйнятне розв’язання цієї проблеми буде знайдено.

Зовнішня політика Вірменії характеризується як поглибленням стратегічного партнерства з Росією, так і зміцненням і розвитком відносин із Заходом — США та європейськими країнами. Одним з її пріоритетних напрямів є послідовний розвиток двосторонніх відносин із нашими безпосередніми сусідами та з країнами СНД. У цьому сенсі ми особливо важливого значення надаємо подальшому розвитку відносин із братньою Україною.

Проголошення незалежності відкрило нові можливості для вірмено-української співпраці, істотно збагатило наші зв’язки, засновані на багатовікових традиціях дружби, витоки якої сягають XI століття. Закладено міцний фундамент правової бази, підписано близько 50 міждержавних і міжурядових угод. Працює спільна вірмено-українська міжурядова комісія з питань економічного співробітництва. Активізуються зв’язки на регіональному рівні: діють угоди між столицями наших держав, Єреваном і Одесою, Сумською й Котайкською областями.

За підсумками минулого року товарообіг між нашими країнами збільшився майже на 50%.

Якісно новим етапом у розвитку відносин між нашими країнами і народами став офіційний візит до України президента Республіки Вірменія Роберта Кочаряна, що відбувся на початку березня ц.р. Було підписано сім договорів і угод, зокрема й Договір про економічну співпрацю на 2001—2010 рр. і Міждержавну програму довгострокового економічного співробітництва та заходів щодо її реалізації.

Сьогодні ми є свідками послідовно здійснюваної керівництвом України ефективної національної політики, завдяки якій багатотисячна вірменська діаспора має можливість творчо брати участь у побудові незалежної Української держави. Результатом зацікавленого й шанобливого ставлення до духовних традицій, турбот і потреб моїх співвітчизників за роки незалежності стало спорудження трьох вірменських церков — в Одесі, Сімферополі й Макіївці, створення пам’ятників Сергію Параджанову на кіностудії ім. О.Довженка та братам Айвазовським у м. Сімферополі, відкриття вірменських культурних центрів і недільних шкіл у багатьох регіонах України, видання чотирьох вірменських газет.

На території Міжнародної кадрової академії в м. Києві 31 серпня ц.р. відкрилася збудована на кошти Академії вірменська каплиця, своєрідний подарунок вірменському народу до 1700-річчя запровадження у Вірменії християнства як державної релігії. Ця дата під егідою ЮНЕСКО широко відзначається в усьому світі, зокрема й в Україні.

За словами президента Республіки Вірменія Роберта Кочаряна, запровадження християнства стало епохальним «не лише в житті вірменського народу, а й у світовій історії. Високі гуманістичні ідеї християнства вперше були схвалені й заохочені державою, тим самим у Вірменії було покладено початок новому духовно-культурному розквіту».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі