У ключових комітетах Палати представників американського Конгресу змінилися голови. Вони по-різному дивляться на допомогу Україні в боротьбі з агресором.
В американському законодавчому органі взаємні образи — справа житейська, але до рукоприкладства доходить дуже рідко. Однак днями республіканський представник Майк Роджерс із Алабами, призначений у середу головою комітету зі збройних сил, накинувся на іншого республіканського представника — Мета Гаетца з Флориди. Відео, зняте C-SPAN, демонструє, як Роджерс кидається до Гаетца, а інший представник, вочевидь, стримує Роджерса від повномасштабної бійки. Сталося це після того, як республіканське крило Палати представників 14 разів не змогло обрати спікера Палати через опір крайнього правого крила трампістів. Кевіну Маккарті (республіканцю від штату Каліфорнія) після 14 раундів голосування не вистачало одного голосу, і це могло вивести з рівноваги будь-якого рядового члена Республіканської партії.
Однак не можна виключати, що справа була ще складніша і безпосередньо стосувалася поставок озброєння для допомоги Україні. За інформацією деяких американських ЗМІ, Гаетц, який поклав око на місце голови комітету зі збройних сил, намагався обміняти свій голос на бажану посаду і схиляв Маккарті, від якого частково залежать призначення в комісії, до цієї угоди.
Гаетц, як і майже всі трампісти, неодноразово виступав проти допомоги Україні. У грудні він не захотів аплодувати президентові Зеленському, який виступав в американському Конгресі, а днями в інтерв'ю Fox News нe втомлювався повторювати, що потрібно зменшити підтримку Україні. На щастя, Маккарті, який усе-таки отримав місце спікера, на поступки Гаетцу не пішов.
У результаті, Майк Роджерс за принципом старшинства заступив на посаду голови комітету зі збройних сил. І це дуже добре. Роджерс стоїть горою за Україну та постачання необхідної їй для контрнаступу зброї. Понад те, він один із членів Республіканської партії, які розуміють, що агресія Путіна може мати колосальні наслідки для США та демократії в усьому світі: «Партнери Путіна в Пекіні не тільки підтримують вторгнення в Україну, а й активізують зусилля, спрямовані на домінування в Індо-Тихоокеанському регіоні та повалення міжнародного порядку, що базується на верховенстві права. У таких обставинах пріоритети Америки мають бути зрозумілі», — заявив він у своєму зверненні до держсекретаря США Ентоні Блінкена.
Усе благополучно для України і з комітетом Палати представників із закордонних справ. Його новий голова Майкл Маккол, республіканець із Техаса, теж з ентузіазмом підтримує продовження допомоги Україні у війні проти агресора. У цьому сенсі, Маккол — справжній республіканець старого гарту, що бачить у Росії одвічного противника США, якого слід тримати під контролем: «Я думаю, що обсяг інвестицій, який у нас був, дуже малий, порівняно зі знищенням російської армії», — сказав він в інтерв'ю CBS News у вересні. «І це те, що нам удалося зробити. При цьому жоден американський солдат не зазнав нападу, не був убитий і не перебував в Україні. Для мене це досить добре вкладення». Маккол також заявив, що на «сто відсотків» підтримує постачання українцям потужнішого озброєння, аби довести війну до якнайшвидшого завершення, «бо чим довше тягнути це, тим більше кровопролиття», — пояснив він.
Representing the people of Texas's 10th congressional district is a tremendous honor — and a responsibility I do not take lightly.
— Michael McCaul (@RepMcCaul) January 9, 2023
I look forward to continuing to serve you and fight for conservative principles in the 118th Congress! pic.twitter.com/hFE6vOCr1g
Якщо Маккол і критикує адміністрацію Байдена, то тільки за те, що зброя, яку надсилають в Україну, недостатньо ефективна. HIMARS, надані США, сказав Маккол, «не можуть дістати» російську артилерію далекої дії. «Адміністрація США не дає українцям те, що їм потрібно для перемоги», — підкреслив він. «Якщо ми маємо намір допомагати, зробімо це правильно й закінчимо війну якнайшвидше», — заявив конгресмен.
Один із найвпливовіших комітетів у Конгресі — з асигнувань. Він розподіляє федеральні кошти між державними установами та регулює федеральні витрати. Цей комітет очолить Кей Грейнджер (представниця Техасу), і для України це теж непогані новини.
Грейнджер досвідчений політик, у Палаті представників — із 1997 року. Раніше вона була членом підкомітету, що виділяє фонди на оборону. Грейнджер — так званий фіскальний консерватор, тобто, простіше кажучи, скупувата, коли справа стосується виділення коштів. Але вона стоїть на чіткій проукраїнській позиції. У 2014 році Грейнджер голосувала за економічну підтримку України, пояснюючи це тим, що Україна — важливий партнер США, і « Сполученим Штатам необхідно продемонструвати сміливе лідерство та стати на захист тих, хто віддає перевагу демократії проти тиранії».
Відтоді її позиція не змінилася. У травні минулого року конгресвумен підтримала пакет допомоги Україні приблизно на 40 мільярдів доларів і переконувала своїх колег приєднатися до підтримки цього законопроєкту. Вона закликала продовжувати надавати військову допомогу українським збройним силам і допомагати Україні долати гуманітарну кризу, викликану, як вона висловилася, «жахливим нападом» Росії.
Головою комітету Палати представників із розвідки буде республіканець Майк Тернер зі штату Огайо, що приїжджав у жовтні до Києва та зустрічався з президентом Зеленським. І це теж позитивна новина. Комітет із розвідки здійснює нагляд за розвідувальними агентствами Сполучених Штатів, включно з Центральним розвідувальним управлінням. США діляться розвідувальними даними з українськими партнерами, і дружнє налаштування комітету зі справ розвідки для України важливе.
Після відвідин України Тернер дав Spectrum News інтерв'ю, в якому висловив упевненість в успіху ЗСУ. «Перемоги реальні. Вони відтісняють Росію», — підкреслив він. Росію Тернер назвав авторитарним режимом, який хоче «розтрощити західні демократії». Конгресмен пообіцяв, що його партія, опинившись у більшості в Палаті представників, не урізатиме допомогу Україні.
Гірші справи з новим комітетом з питань бюджету. Наступні два роки ним керуватиме республіканець Джоді Аррінгтон, який чітко дав зрозуміти, що хоче зменшити витрати Конгресу, і скептично ставиться до допомоги Україні. Як і багато інших представників ультраправого крила, він подає мігрантів із Мексики та Центральної Америки як екзистенційну загрозу США й ставить знак рівності між напливом мігрантів біля південного кордону Штатів та кровопролитною війною Росії в Україні: «Я не можу схвалювати використання мільярдів доларів платників податків на допомогу іншій країні, тоді коли політики дозволяють нашій власній нації згоріти дотла», — заявив він у своєму прес-релізі після приїзду Зеленського до Вашингтона.
With the ball now back in our court, House Republicans can create a stronger, healthier balance sheet for our nation by growing the economy while reducing our overall spending. @FoxBusiness pic.twitter.com/dqtIWKuXvv
— Rep. Jodey Arrington (@RepArrington) January 10, 2023
Але остерігатися Аррінгтона та його друзів-трампістів у Конгресі передчасно. По-перше, як ми бачимо, серед республіканців немає одностайності, і чимало їх уже намагалися припинити розмови про скорочення держбюджету, пов'язаного з обороною та допомогою Україні. По-друге, Конгрес уже виділив кошти для України майже на весь наступний рік. Наприклад, радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван не висловив стурбованості з приводу фінансування України в осяжному майбутньому, зазначивши, що 45 мільярдів доларів для України вже затверджені.
«Я не бачу, щоб у нас відібрали ці гроші», — заявив він на зустрічі з пресою 9 січня. «Гроші отримані. І це незаперечний факт. Ці гроші покриють видатки всього або майже всього 2023 року».
Більше статей Анни Бродські-Кроткіної читайте за посиланням.