Кампанія з виборів президента Франції навесні 2017 року стартувала. Цього разу основні французькі партії при висуванні свого кандидата проводитимуть "праймериз", або, простіше кажучи, вибори між кількома кандидатами, щоб на підставі внутрішньопартійного голосування визначити, хто з політиків популярніший, хто з них спроможний поборотися за пост президента.
Першими вирішили визначитися правоцентристи - "республіканці" (колишня назва цієї партії - "Союз за народний рух") - головні конкуренти соціаліста Франсуа Олланда, який нині біля керма країни. Для участі в праймериз претендент мав сплатити 2 євро і підписатися під декларацією, в якій мав визнати себе прибічником ідеології "республіканців", а також виступити "за зміну влади заради відродження Франції". У першому турі голосування, що відбулося 20 листопада, взяли участь майже 5 млн. громадян. Їхній вибір з 7 кандидатів дав несподівані результати. Колишній президент Франції Ніколя Саркозі вилетів з перегонів відразу. У другому турі найближчої неділі, 27 листопада, поборються два колишні французькі прем'єр-міністри - Франсуа Фійон (за результатами першого туру він несподівано отримав 44,2%) і Ален Жюппе (його результат - 28,5%).
Фійон - Mr. Nobody, або "проект" Кремля
Фійона недооцінили і свої, і чужі. Ніколя Саркозі називав його позаочі "жалюгідним типом", хоча той працював з ним як очільник уряду весь п'ятирічний термін, з 2007 по 2012 рік. Але в останні роки вони стали непримиренними противниками.
Недооцінив його й нинішній президент Франсуа Олланд. Причому очільник Франції, можливо, помилився навіть двічі. По-перше, він вважав, що харизматичний 71-річний Жюппе під час праймериз легко переграє Фійона. По-друге, ще у вересні Олланд і його оточення вважали, що майбутня кампанія нагадуватиме ту, яка була в 2012 році, і його головним конкурентом з табору правих стане Саркозі.
У разі затвердження Фійона кандидатом від "республіканців" Олланду доведеться переглядати свою стратегію на майбутніх виборах. Крім того, як припускають французькі ЗМІ й місцеві оглядачі, цей несподіваний поворот посилить боротьбу між кандидатами-соціалістами - зокрема, між президентом Франсуа Олландом і Манюелем Вальсом, прем'єр-міністром країни. Вальс вважає, що в Олланда немає шансів проти сильного кандидата з правого табору. Праймериз соціалістів намічено на січень 2017 р., і поки що за популярністю Олланд програє Вальсу. Хоча, як показують перемога Трампа в США та успіх Фійона у Франції, рейтинги та соцопитування можуть малювати хибну картину.
Французька Le Figaro зазначає, що рейтинг Фійона зріс після виходу його останньої книжки під назвою "Перемогти ісламський тоталітаризм", у якій він обстоює традиційні цінності, пропонує позбавляти громадянства французів, що повернулися з Сирії та Іраку, а також заборонити мусульманкам носити буркіні на пляжах. Фійон - ревний католик, вірний чоловік і батько п'ятьох дітей.
Однак іще більше насторожує багатьох французів проросійська риторика кандидата. Фійон привітав участь російських військ у війні в Сирії. Він також вважає, що санкції проти Росії слід скасувати. "Якщо Фійон потрапить до Єлисейського палацу, то в російського президента з'явиться новий друг серед західних лідерів", - зазначає на своїх сторінках видання Le Point. Воно стверджує, що Фійона підтримують депутати Нацзборів Тьєррі Маріані (головний лобіст російських інтересів у Франції, співголова асоціації "Франко-російський діалог", яку, ймовірно, курирує безпосередньо російська зовнішня розвідка) і Ніколя Дьюік, котрі двічі приїжджали в Крим у складі парламентської делегації у 2015 і 2016 рр.
Кілька років тому одне з французьких видань провело своєрідне розслідування стосунків Фійона і Путіна, стверджуючи, що він, мабуть, єдиний французький політик, який на "ти" з хазяїном Кремля. Саме він обговорював угоду з Росією щодо "містралів", яку потім скасував Олланд. Фійон був гостем на дачі Путіна в 2013 р., а потім учасником Валдайського форуму. Усього вони зустрічалися близько 15 разів. Пізніше Фійон казав, що не вважає стосунки з російським лідером дружбою, однак те, що між двома політиками є особисті взаємини, не підлягає сумніву.
Французький журнал L'Obs цитує журналіста Ніколя Енена, який досліджував канали російського впливу у Франції. Той стверджує, що "Фійон - не русофіл, а путінофіл". Видання зазначає, що напередодні першого туру праймериз французьких "республіканців" у соціальних мережах розпочалася досить агресивна кампанія на підтримку Фійона та проти Жюппе, і вбачає в цьому цілеспрямовану роботу "тролів". Інше впливове французьке видання, Le Monde, вважає, що Росія спробує впливати на французькі вибори так само, як вона впливала на передвиборну кампанію в США, щоб забезпечити перемогу Трампу. Францію вже багато років роз'їдає зсередини кремлівська пропаганда, як стверджує на сторінках газети фахівець з питань Росії Франсуаза Том. Методи і засоби цієї пропаганди такі самі, які Путін і його оточення з колишнього КДБ використовували для отримання контролю над російським суспільством. Це розпалювання ненависті, апатії та страху, поширення скандальної інформації або сфальсифікованих повідомлень, зазначає Le Monde.
Найжахливіше, що й французьке суспільство готове приймати все це, відмовляючись мислити самостійно, втрачаючи впевненість, байдужно приймаючи брехню за правду і навпаки. У цих умовах навіть явно ксенофобські висловлювання Фійона вже не здаються чимось надзвичайним. Понад те, що скандальнішою і жорсткішою буде його кампанія, то більше шансів, що він переможе. Деякі російські ЗМІ минулого тижня навіть поспішили заявити, що у праймериз "республіканців" 27 листопада визначиться майбутній хазяїн Єлисейського палацу - Фійон. Подивимося, чи так думають французи.
Хто Путіну миліший - "друг" чи "подруга"?
Російський "план" на майбутні вибори у Франції брюссельський експерт Марі Пельє описує так: "Схоже, незадовго до праймериз "республіканців" Кремль вирішив, що допомагатиме у правому таборі Фійону, а не тільки лідерові "Національного фронту" Марін Ле Пен, тоді як у лівому крилі він підтримує Жана-Люка Меланшона (проти кандидата від Соцпартії). У випадку протистояння в останньому турі президентських виборів Франсуа Фійона і Марін Ле Пен Путін виграє в будь-якому разі".
Справді, план хороший. Однак несподіваний успіх Фійона став неприємним сюрпризом і для Марін Ле Пен. Адже виступаючи з консервативних позицій, спекулюючи на ісламській загрозі, він цілком може перетягти на себе електорат "Національного фронту". Відрізняє Фійона від Ле Пен те, що він виступає за ультраліберальні реформи в стилі Маргарет Тетчер. Обіцяє скоротити витрати державного бюджету на 110 млрд євро за п'ять років і до 2022 р. вийти на бездефіцитний бюджет, підняти пенсійний вік до 65 років у найближчі 10 років, на 50 млрд євро скоротити податки на бізнес і підвищити ПДВ з 20 до 22%, скасувати закон про 35-годинний робочий тиждень, збільшити робочий тиждень держслужбовців із 35 до 39 годин, при цьому обіцяє скоротити апарат чиновників на 10% від нинішніх 5 мільйонів.
Згідно із соцопитуваннями, Ле Пен на цей час має підтримку на рівні 29%, і гідну конкуренцію їй міг скласти тільки Ален Жюппе. Таким чином, якщо цей політик програє Фійону під час "праймериз" у неділю, ми, можливо, станемо свідками протиборства двох правих політиків, заклятих "друзів Путіна" - Фійона і Ле Пен.
І, можливо, саме ця боротьба буде на руку кандидату від французьких соціалістів.