Після перемоги Дональда Трампа, чоловіка, який проголосив себе прихильником тортур і вбивства сімей терористів і який демонстрував прихильність до автократів, багато європейців прокинулися 9 листопада з відчуттям, що Америку, якою вони захоплювалися, у них відібрали.
Про це на сторінках The Guardian оглядач Наталі Ногаред, додаючи, що Америка ніколи не була ідеальною, так само, як і демократія. Але ерозія американського іміджу як демократії, здатної підтримувати спільний ліберальний порядок у світі, у поєднанні в найгіршим внутрішнім політичним дискурсом в Європі становить найбільшу загрозу для Заходу в такому вигляді, в яком він був останні 70 років.
Можна припустити, що Ангела Меркель – канцлер зі Східної Німеччини і найбільш впливовий лідер в Європі - одразу ж відчула страшний контраст між двома подіями 9 листопада. Одна з них – сповнена надії річниця падіння Берлінської стіни, а інша – перемога Трампа, сповнена тривог. В 1989 році, коли радісний натовп прорвався через стіну – символ поділу і пригнічення цілих націй – Меркель пішла до вулиці Борнгольмер в Берліні, на якій діяв перехід на західну частину міста. Як політик Меркель завжди говорила про важливість американських цінностей для неї особисто і для Європи. В 2009 році вона виступила в Конгресі США, ставши таким чином першим німецьким канцлером, який зробив це після Конрада Аденауера. Під час своєї промови Меркель говорила про своє "захоплення американською мрією" в місці, де "повітря сповнене духом свободи".
Тож не дивно, що 9 листопада її перша реакція на перемогу Трампа була настільки обережна і стримана. Вона перерахувала "спільні цінності", які об'єднують Німеччину і США: "демократію, свободу так само, як і повагу до верховенства права і гідності кожної особистості незалежно від її походження, кольору шкіри, віросповідання, статті, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів".
"Опираючись на ці цінності, я б хотіла запропонувати тісну співпрацю", - сказала Меркель.
На думку оглядача, це була унікальна заява, якою канцлер Німеччини зробила те, чого до неї не робив жоден її попередник або, принаймні, не відчував потреби так діяти. По-суті Меркель встановила умови співпраці для президента США. Вона, сходе, поставила цінності вище питань про альянси. І це сказала лідер країни, чия демократія і інститути з'явилися завдяки післявоєнній "інженерії" Америки в Європі.
Меркель добре розуміє, що якщо сьогодні США почнеться темна і небезпечна ера неліберальності, наслідки на Європи будуть величезні і фундамент європейського проекту, який вже сильно похитнувся, опиниться навіть під більшою загрозою. Минулого року вона виступила в ролі захисника міжнародних принципів надання притулку. І вона дуже стривожена ризиками від того, що Францію змете феномен Марін Ле Пен. І от тепер вона закликає найбільш могутнього союзника Європи лишитися вірним суті трансатлантичних зв'язків: цінностям, а не лише інститутам, військовій зброї чи торгівлі.
І якщо США виявляться неспроможними подати правильні сигнали, ті в Європі, хто хоче захистити ліберальну демократію, раптом зрозуміють, що ослабли. Так само, якщо Америка більше не переймається цінностями, які повинні бути закладені в підвалинах проекту Євросоюзу, тоді здатність Європи протистояти силам, які хочуть його демонтувати, постійно буде знижуватися. Варто лише поглянути, як європейські демагоги і екстремісти аплодували Трампу і наскільки Москва була рада його перемозі, щоб зрозуміти, як безпека Європи тісно пов'язана з подіями в Америці.
Раніше видання The Guardian писало, що Кремлю потрібно знайти причини для конфлікту з Трампом. Адже Кремль ризикує лишиться без вигаданого "американського ворога", на якого російська влада списувала всі пробелеми.
У свою чергу, видання Financial Times писало, що "велика угода" з Путіним буде коштувати Трампузанадто дорого. Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним "в рамках існуючої системи". Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.
Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.