"Велика угода" з Путіним буде коштувати Трампу занадто дорого – FT

Поділитися
Багато рішень Трампа будуть залежати і від його майбутнього оточення © Delfi.lt
Східна Європа стурбована, що після перемоги на виборах Дональда Трампа США перестануть виступати захисником від тиску РФ.

Київ стурбований тим, що після перемоги Дональда Трампа США можуть віддати "сферу впливу" в Москві метою налагодити відносини з РФ, пише Financial Times.

Коли результати виборів США стали відомі, Майкл Макфол, колишній посол США в Москві написав в Twitter: "Найбільший невдаха у світі сьогодні - Україна".

Тріумф Трампа на президентських виборах США є шоком для більшої частини колишньої комуністичної Східної Європи. Від Таллінна до Тбілісі – всі лідери цих країн побоюються, що під керівництвом Трампа США більше не буде грати роль годувальника і захисника від тиску з боку Москви, як це було раніше, протягом чверті століття.

Як підкреслюється в статті, найбільш сильне занепокоєння в Україні, де півострів Крим був анексований Росією, а конфлікт у Донбасі, як і раніше триває. "Київ і деякі з його міжнародних прихильників бояться, що Трамп буде намагатися укласти "велику угоду" з Володимиром Путіним, щоб поліпшити відносини між США і Росією, пожертвувавши для цього Україною", - пише редакція видання. Мова може зайти про якусь поступку в питанні передачі "сфери впливу" Москві, чого неявно вимагав президент Росії.

Керівник програм Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер заявив: "Я думаю, що Трамп дійсно хоче укласти угоду з Путіним, він хоче виправити відносини з Росією, і Україна могла б стати інструментом переговорів. Він - бізнесмен, і я думаю, що він може набагато краще зрозуміти парадигму, "це твоє, а це моє"".

Раніше Трамп натякнув, що він може визнати претензії Росії на Крим. Президент України Петро Порошенко висловив розчарування, коли кандидат від республіканців відмовився зустрітися з ним у Нью-Йорку на Генеральній Асамблеї ООН у вересні.

"Ще багато чого може залежати від того, кого Трамп вибирає в якості радників. Крім того, він може зіткнутися з опором з боку старших республіканців, які є прихильниками жорсткої лінії по відношенню до Москви", - йдеться в статті.

Старший науковий співробітник аналітичного центру Atlantic Council Адріан Каратницький зазначає, що Трамп оточений такими яструбами, як Ньют Гінгріч, - вони підтримують надання летального американського зброї Україні.

У той же час науковий співробітник Британського королівського інституту міжнародних відносин (Chatham house) Джеймс Шерр вважає, що команда Трампа, швидше за все, буде шукати можливість укласти-таки угоду. "США були б зацікавлені у вивченні того, чи забуде Росія про Україну, якщо (Захід) визнає анексію Криму", - каже Шерр. При цьому експерт підкреслює, що Путін, безумовно, захоче отримати гарантії того, що Україна ніколи не вступить в НАТО.

Питання для США і союзників, з'являться адекватні гарантії безпеки, які можуть бути предметом переговорів для України - з огляду на агресію Росії з 2014 року і буде Москва як і раніше дозволяти Києву домагатися членства в ЄС.

Експерт Штефан Майстер висловив таку думку: "Я можу припустити, що Трамп визнає, що пострадянські країни, які не є членами НАТО і ЄС ... просто належать Росії. Я думаю, що він може особисто поговорити з Путіним про сфери впливу, і він міг би забути поговорити про це з українцями".

Проте, як наголошується в статті, ігнорування позиції Києва буде пов'язане з певним ризиком, і потенційно підірвати підтримку її прозахідного керівництва. Шерр стверджує: "Якщо в Україні відбудеться криза, то колосальну кризу можна очікувати і в європейському масштабі. Нестабільність в Україні потягне за собою ризики для Росії та її західних сусідів".

Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним "в рамках існуючої системи". Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.

"Рано чи пізно він (Трамп – ред.) зрозуміє, що угоди з Путіним коштує занадто дорого", - додає він.

Читайте також: Трамп скористався народним гнівом, і це небезпечно – The Economist
Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.

А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі