Трамп скористався народним гнівом, і це небезпечно – The Economist

Поділитися
Трамп скористався народним гнівом, і це небезпечно – The Economist Загроза в тому, що Трамп може не виправдати надії розлючених виборців. © Yahoo!News
Виборці обрали його, сподіваючись на відновлення почуття гідності, але мільярдер може зробити ситуацію ще гіршою.

Падіння берлінської стіни 9 листопада 1989 року стало моментом кінця історії. Боротьба між комунізмом і капіталізмом закінчилася. Після титанічної ідеологічної боротьби, яка охопила десятиліття після закінчення Другої світової війни, відкриті ринки і західна ліберальна демократія стали панівними.

Вранці 9 листопада 2016 року, коли Дональд Трамп здобув перемогу на виборах президента США, ця ілюзія була розвіяна. Історія повернулася з помстою.

Про це сьогодні пише видання The Economist. Факт перемоги Трампа став ударом як по нормам, на яких тримається політика всередині США, так і по американській ролі домінантної сили у світі. У внутрішній політиці дилетантська і хаотична кампанія принижує цілу індустрію консультантів, експертів і соціологів. Якщо президент Трамп виконає свою обіцянку і почне випробовувати інститути, які регулюють політичне життя в країні, ніхто не може дати гарантію, що вони витримають.

В зовнішній політиці він націлився на переконання, що Америка отримує вигоду від невдячного завдання бути світовим гегемоном. Так вважали всі президенти після Другої світової війни. Якщо Трамп тепер відгородиться від світу, ніхто не знає, що може прорватися на зовні.

Відчуття, що старі підвалини руйнуються, лякає американських союзників. Страх, що глобалізація зупиниться, охопив ринки. А наслідки від результатів американських виборів затьмарять Brexit. Перемога Трампа знищила консенсус. Питання в тому, що прийде на зміну.

Варто почати з того, що Америка проголосувала не так за зміну партії, як за зміну режиму. Трамп прийшов до влади на тлі громадського невдоволення. Частково його посилило те, що прості американці не відчувають багатства своєї країни. В реальних оцінках, середньостатистичні доходи нижні, ніж у 70-х роках. За останні 50 років середньостатистичній сім'ї доводилося довше працювати, щоб компенсувати втрати від кожної рецесії. Соціальна мобільність надто низька, щоб можна було виконати обіцянки про покращення. А втрата відчуття власної гідності не була компенсована зростанням зарплат впродовж кількох кварталів.

"Лють посіяла ненависть в Америці. Відчуваючи себе жертвами нечесної економічної системи, прості американці звинуватили еліти у Вашингтоні за надмірну безхребетність і дурість, які не дозволили їм виступити проти іноземців і великого бізнесу. Або навіть гірше. Вони вірять, що еліти самі теж беруть участь у змові", - йдеться в статті.

Люди відреклися від ЗМІ через "покривання" політиків і еліт, а також через "упередженість". Багато білих виборців з робочого класу відчувають загрозу економічного і демографічного скорочення. Дехто з них думає, що расові меншини відкупилися від демократичної машини. Американці з периферії зневажають ліберальні цінності, які їхні міські співвітчизники нібито намагаються "нав'язати" їм, маніпулюючи машиною Вашингтона.

Республіканці поводилися так, ніби співпрацювати з демократами – це зрада. Трамп дуже вправно осідлав цю народну лють. Ті, хто не голосував за нього, дивуються, як половина їхніх співвітчизників закрили очі на його погрози на адресу жінок, на загравання з ксенофобами і його систематичну зневагу до фактів.

Звісно, немає причини вважати, що всі виборці Трампа підтримують його поведінку. Для частини з них всі його недоліки незначні поряд з "однією великою правдою": Америку потрібно виправити. Для інших його готовність порушувати табу стало доказом, що він аутсайдер. Виборці сприймали Трампа серйозно, але не буквально в той час, як його критики сприймали його буквально, але не серйозно. Гілларі Клінтон відстоювала все те, чим невдоволені розлючені американці.

"Геній американської конституції в тому, що вона обмежує шкоду від дій одного президента. Ми сподіваємося, що Трамп доведе, що наші страхи безпідставні або, якщо він не зможе цього зробити, через чотири роки прийде кращий президент. Тим часом, небезпека від суспільної люті полягає в тому, що Трамп посилить невдоволення, яке привело його до влади. В такому випадку, його провал прокладе ширший шлях для того, що захоче ще більше зламати систему", - йдеться в статті.

Раніше повідомлялось, що кандидат від Республіканської партії й одіозний мільярдер з Нью-Йорка Дональд Трамп стане новим президентом США.

Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.

А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі