Земледілки

Поділитися
Цього тижня президент підписав закон про «удосконалення управління землями на території АРК».

Цього тижня президент підписав закон про «удосконалення управління землями на території АРК», яким уряд Криму отримав широкі наглядові повноваження з розпорядження землями в межах і за межами населених пунктів. По суті, без погодження з Радміном тепер жодна серйозна операція з землею пройти не може. Додаткові повноваження «куратора» уряд отримав і з надання чи зміни цільового призначення особливо смачних земель - історико-культурного, лісогосподарського, оздоровчого, рекреаційного, природно-заповідного призначення, водного фонду. Закон спірний із погляду всього іншого законодавства, що регулює цю сферу, в яке, власне, і вносилися зміни. І, як стало зрозуміло з деяких фраз Віктора Януковича, в адміністрації президента готувався до ветування. Що цілком логічно, знаючи позицію тепер уже екс-заступника глави АП Ірини Акімової стосовно всіляких пільг та преференцій для окремо взятого регіону. Проте президент закон підписав і особливо підкреслив: «Такого регіону більше немає. Ми створюватимемо певні умови для його розвитку, бо інакше цей регіон загине». І пообіцяв, що цей закон - перша ластівка. Де друга (законопроект про податковий спецрежим на території АРК) - зараз сказати в РМ Криму точно не можуть: неначе десь між комітетом першого віце-прем’єра А.Клюєва і ВР України. Але, як кажуть, щоб воно нам допомогло, тому що регіон «гине» не від відсутності законів, а від людей - їхньої діяльності і бездіяльності.

Інвестиції та курортний сезон - дві теми, які загрожують зробити кримських топ-чиновників одержимими неземною ідеєю. У сенсі - відірваною від землі, на якій кояться речі, абсолютно протилежні мріям, навіть якщо такі виписані світлими умами в стрункі Стратегії та Концепції. Мабуть, ще ніколи напередодні курортного сезону кримська влада не розгортала такої активної діяльності із залучення відпочивальників. І ніколи ще так серйозно не займалася стратегією розвитку регіону із залученням експертних кіл до участі в розробці планів та рішень. Але земля, тобто реальне життя, яке будують реальні й виключно «свої» люди, тягне вниз, викликаючи асоціації з безсмертним героєм великого класика. Тут теж угадується бажання «побудувати величезний будинок із таким високим бельведером, що можна звідти бачити навіть Москву», вечорами чаювати з цікавими людьми й «розмірковувати про якісь приємні предмети».

Наприклад, про те, як провести тунель або вибудувати міст через Керченську протоку.

Або збільшити на 50 відсотків кількість курортників із Росії, які літатимуть рейсами лоукостерів за 15 доларів в обидва кінці.

Або забудувати Західний (Східний) Крим мережевими готелями, рекреаційними комплексами і розсунути рамки курортного сезону на весь рік.

Або відродити оздоровниці, адже курортна медицина - це наша ніша!

І залучити у все це інвестиції. Системні.

А щоб інвестор вірив - подолати корупцію і чиновницький розгул...

Здорово, ось тільки коли пан віддається стратегічному плануванню у «Храмі усамітнених роздумів», а холопи пиячать, ключниця краде, слуги сплять і гуляють, ніщо саме не будується, не колоситься, а з дерев - «сама колода».

Спікер ВР Криму Володимир Константинов, виступаючи недавно в Страсбурзі на засіданні палати регіонів конгресу місцевої і регіональної влади Ради Європи, повідомив, що «за останній рік у господарський комплекс Криму вже вкладено близько 800 млн. дол., насамперед діловими колами Російської Федерації, Німеччини, США, Франції». Ви сміятиметеся, але 815,6 млн. дол. прямих іноземних інвестицій - це все, що було вкладено в економіку автономії за всі роки її існування. А їй нинішнього року «стукнуло» 20!

Жаль, але ніхто не може сказати, в яку суму оцінюються внутрішні небюджетні інвестиції в курортну сферу півострова. Бо цей місцевий «приватний сектор» і є найголовнішим інвестором у курорти й туризм, рекреацію і... корупцію. Це він нині приймає і обслуговує чотири з п’яти мільйонів відпочивальників на рік, а також армію чиновників та контролерів, тому що працює в тіні й напівтіні. За всі роки «капіталізму» законодавець так і не спромігся узаконити приватні пансіонати й готелі, застосувавши розумне оподаткування для цієї високопродуктивної корови. Нинішня влада під розповіді про реформи вирішила цю корову, схоже, взагалі задоїти, причому разом із курортниками, оскільки саме на них - кінцевих споживачів - у результаті й ляже тягар додаткових відрахувань. І якщо під час попереднього сезону курортники спостерігали за «пляжною революцією» - повсюдними протестами місцевих жителів і квартироздавачів проти огорож на підступах до моря, то під час цього, не виключено, спалахне революція «податкова». Бо безкровно курортному бізнесу вийти з тіні можливості немає - терміну на «добровільну здачу» просто не відвели. Тому переоформити землю під міні-готелями і пансіонатами, змінити засновницькі документи, провести категоризацію і сертифікацію ніхто до сезону не встигне. Повна плутанина з туристичним збором, який запровадили всі населені пункти, але хто його збиратиме, як його сплачувати, хто такі «організовані» туристи, а хто - ні (поняття «путівка», вказаного в Податковому кодексі, в житті вже не існує). До старту сезону - великодніх і «травневих» свят - залишилися лічені дні, і можна сміло припускати, що в цей сектор жодних «внутрішніх» інвестицій нинішнього року не буде - ніхто не впевнений у завтрашньому дні.

Додамо до цього, що вже четвертий місяць у Криму, як, втім, і по всій країні, неможливо отримати держакти на землю, і рескомзем видає їх тільки за рішенням суду, і стільки ж часу, через зволікання з реорганізацією уряду, паралізовано весь дозвільний ланцюжок на будівництво. Це означає, що законно ніхто нічого почати будувати не може. Тобто ніхто, попри все своє бажання, не зможе інвестувати в кримську економіку.

Додамо до цього, що довіра до керівництва Криму, яке багато зробило останніми місяцями для створення легального ринку землі (знову ж - аби прийшов інвестор!), легко розбивається однією-єдиною позачерговою сесією Симферопольської міськради. За 13 (тринадцять!) хвилин, не обговорюючи жодного з п’яти питань, депутати проголосували за десятки землевідведень і затвердили межі трьох парків та трьох скверів столиці автономії. Тиждень журналісти й екологи не можуть домогтися відповіді на просте запитання: де ж пролягли ці межі зелених зон? У мерії кажуть - це таємна інформація, з грифом «для службового користування». А скринька, судячи з усього, відмикається просто. Техдокументацію, на підставі якої затвердили площу та межі парків, розробляли ще 2004 року, але під тиском «зелених» не затвердили. Тоді з парку імені Гагаріна планувалося вивести близько шести гектарів - там тепер стоїть комплекс компанії «Консоль», яка афілійована з нинішнім спікером В.Константиновим. А тепер площа парку «схуднула» ще на 1,1 гектара, отож громадськість дуже цікавить - у якому місці й кому вони приростуть.

І мало віриться, що в цій негарній історії щось зміниться через те, що в уряду Криму тепер більше земельних повноважень. Чи нам пропонують помріяти?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі