Земельне питання по-мукачівському

07 березня, 2008, 16:20 Роздрукувати Bипуск № 9, 7 березня-14 березня 2008р.
Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори
Відправити
Відправити

Минулої середи прем’єр-міністр Ю.Тимошенко скасувала розпорядження свого попередника В.Януковича від 17 жовтня минулого року про передачу майна військових містечок із державної в комунальну власність Мукачевого...

Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори

Минулої середи прем’єр-міністр Ю.Тимошенко скасувала розпорядження свого попередника В.Януковича від 17 жовтня минулого року про передачу майна військових містечок із державної в комунальну власність Мукачевого. Таким чином скандальна справа про приватизацію майнових комплексів та земельних ділянок, що спливла кілька тижнів тому, отримала розвиток, на який явно не очікували в Мукачевому.

Аукціон без конкурсу

/img/st_img/2008/688/Auktsion-2-.jpg
/img/st_img/2008/688/Auktsion-2-.jpg
Квартири, які офіцери мали отримати взамін військових об’єктів
Першими сказали про порушення в ході приватизації військових містечок у Мукачевому представники КПУ. Член фракції Спиридон Кілінкаров навіть зареєстрував постанову про створення з цього приводу (а також інших фактів «корупції та зловживань із боку глави президентського секретаріату Віктора Балоги та його брата, першого заступника губернатора Закарпаття Івана Балоги») тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. Суть питання полягає ось у чому. В середині жовтня минулого року уряд В.Януковича передав із державної до комунальної власності Мукачевого майно військових містечок разом із землею. Ініціатором передачі був мер Мукачевого Петьовка, а Міністерство оборони дало згоду на передачу, але не безплатну, а з компенсацією, визначену оцінювачем із ліцензією Фонду держмайна. Міноборони також віддало місту сім багатоквартирних будинків у мікрорайоні «Шипка» на околиці Мукачевого, які не мало фінансової можливості утримувати. На ремонт цих багатоповерхівок було вирішено пустити частину коштів, виручених від продажу військових містечок. У листопаді минулого року Мукачівська міськрада затвердила умови аукціону. За однією з них, переможець брав на себе додаткове зобов’язання придбати в межах міста 2,5 тисячі квадратних метрів житла для військовослужбовців, котрі багато років перебувають у чергах на отримання квартири. Сам аукціон відбувся 29 грудня, і, за твердженням комуністів, його переможець (комерційна фірма, засновниками якої є дружина глави президентського секретаріату В.Балоги та дружина його двоюрідного брата В.Петьовки, екс-мера Мукачевого, тепер народного депутата) внаслідок махінацій отримав військове майно за значно заниженими цінами. Постанова комуністів викликала чималий резонанс, уряд відрядив у Мукачеве для перевірки викладених у ній фактів спеціальну комісію. Тему підхопили ЗМІ, нашим колегам із «УП», зокрема, вдалося з’ясувати, що обидва учасники аукціону — ТОВ «Вікна-Буд Закарпаття» і ТОВ «Партнер» (останній і став переможцем) — входять до структури «Барва», що вже багато років пов’язана з В.Балогою. На підставі цього видання зробило висновок, що влаштований у Мукачевому продаж військового майна виявився або фарсом, або збігом обставин, хоча, якби матеріал готувався безпосередньо в Мукачевому, припущення про збіг обставин, напевно, навіть не виникало б.
/img/st_img/2008/688/Auktsion-3-.jpg
/img/st_img/2008/688/Auktsion-3-.jpg
Військове містечко на вул. Берегівській
Що ж це за об’єкти, довкола яких виник такий резонанс? Згідно з документацією, на аукціон було виставлено два лоти. Перший — комплекс будівель (казарма, склад, їдальня, спортзал, автомийка тощо) загальною площею 9,2 тисячі квадратних метрів та земельна ділянка площею 4,6 гектара на вул.Берегівській, 41а. Другий — комплекс будівель площею 4,5 тис. кв. м. та три земельні ділянки загальною площею 2,05 га на вул. Валенберга, 11б, Валенберга, 21 та Чехова, 11. За все це ТОВ «Партнер» заплатило трохи більше, ніж 21,8 мільйона гривень, погасило витрати на роботи з підготовки до аукціону, а також придбало для військових 44 квартири загальною площею 2,5 тис. кв. м. Забігаючи наперед, зазначимо, що середня вартість квадратного метра якісного житла в Мукачевому — близько 500 доларів (або 2,5 тисячі гривень), тому остаточна ціна, яку комерційна структура заплатила за зазначені об’єкти, становить близько 28,2 мільйона гривень.
/img/st_img/2008/688/Auktsion-4-.jpg
/img/st_img/2008/688/Auktsion-4-.jpg
На об’єкті по вул. Чехова вже з’явилася табличка: Приватна власність, вхід заборонено, ст. 30 Конституції України
Особливо привабливий, із комерційного погляду, лот №2, адже три його об’єкти містяться, висловлюючись фігурально, у самому серці Мукачевого. До першого, земельної ділянки на 38 соток на вул. Валенберга, 11, від будинку ратуші не буде і 150 метрів, кореспондент «ДТ» дійшов до нього менш ніж за три хвилини, зробивши всього 250 кроків. Ділянка фактично впирається в задній двір міської управи. Другий об’єкт — комплекс будівель загальною площею 1535 кв. м. та земельна ділянка на 42 сотки —розміщені за 40 метрів від першого, а третій — споруди загальною площею 3000 кв.м. та земельна ділянка на 125 соток — за 70 метрів від другого. Колишні військові об’єкти обгороджені високим парканом, однак із їх розташування напрошується висновок, що другий і третій об’єкти впираються один в одного літерою «Г». За перший лот аукціону ТОВ «Партнер» заплатило 7 мільйонів 857 тисяч гривень, проте якщо до цієї суми додати 2,5 мільйона гривень, витрачених ним-таки на купівлю квартир (саме така сума є пропорційною відносно другого лоту) — вийде 10 мільйонів 357 тисяч гривень, або 2 мільйони 50 тисяч доларів. Ми поцікавилися в кількох ріелтерських конторах ринковою вартістю землі в центрі Мукачевого, запитавши, скільки коштує одна сотка під комерцію на вул. Валенбрга й Чехова. І одразу наштовхнулися на труднощі. Виявляється, землі на продаж у цьому мікрорайоні немає, оскільки історичний центр міста щільно забудований. Нам запропонували лише один-єдиний варіант — невелику ділянку голої землі на три сотки якраз напроти об’єкта на вул.Валенберга, 11 за 75 тисяч доларів. При цьому ріелтери попередили, що ціна значно занижена через незручну — вузьку й довгу конфігурацію — ділянки: 10 на 30 метрів. Реальна ж ціна зручнішої ділянки в центрі міста (наприклад, перед житловим будинком) набагато вища й сягає 50 тисяч доларів за сотку. Натомість дружини В.Балоги та В.Петьовки отримали 205 дуже привабливих соток, та ще й із приміщеннями (частину яких, безперечно, після ремонту можна використати під комерцію) за ціною 10 тисяч доларів за сотку.

Приблизно така ж історія і з другим лотом — об’єктом на вул.Берегівській, 41-а. Колишнє військове містечко розміщене хоч і не в самому «серці» Мукачевого, проте належить центральній частині міста, від ратуші до нього — 750 метрів. Щоб обійти пішки, оглянути і зробити фото всіх чотирьох об’єктів, журналістові «ДТ» знадобилося всього 15 хвилин. Отже, комплекс різноманітних споруд загальною площею 9,2 тисячі квадратних метрів та ділянка площею 4,6 га коштували для переможця аукціону 13 мільйонів 973 тисячі гривень. Додавши до цієї суми 3,75 мільйона гривень, витрачених ТОВ «Партнер» на купівлю решти квартир, отримаємо 17 мільйонів 723 тисячі гривень, або 3 мільйони 509 тисяч доларів. За інформацією ріелтерів, ринкова ціна «голої» землі під комерцію в цьому мікрорайоні Мукачевого становить, щонайменше, 15 тисяч доларів за сотку, а з приміщеннями її ціна набагато вища. Зате дружинам В.Балоги та В.Петьовки кожна сотка з 4,6 га (та ще й із такими капітальними будівлями, як казарма, спортзал, їдальня, клуб, мийка тощо) вилилася всього в 7,6 тисячі доларів.

А тепер стосовно куплених ТОВ «Партнер» 44 квартир для військовослужбовців. Назвати їхню реальну вартість у мерії нам не змогли, однак, як уже згадувалося, середня ціна квадратного метра в межах Мукачевого становить 2,5 тисячі гривень. Маються на увазі якісні помешкання, оскільки, як свідчать фотоматеріали урядової перевірки, частина придбаних для військовиків квартир перебуває в аварійному стані (з поіржавілими комунікаціями, пліснявими стелями та купами будівельного сміття) і явно непридатна для проживання. Коли журналіст «ДТ» показав ріелтерам кілька фото цих квартир і попросив назвати їхню приблизну ціну, ті лише здвигнули плечима, зазначивши, що це буде набагато менше, ніж 2,5 тисячі гривень. Після чого поцікавилися: «Хто взагалі купуватиме таку житлову площу для власного помешкання?..» З урахуванням реальної вартості квартир ціна, яку заплатив ТОВ «Партнер» за військове майно в центрі міста, виявиться навіть нижчою за ту, що зазначалася раніше.

Щоправда, в мерії результати аукціону оцінюють оптимістично. Виконувач обов’язків мера Золтан Лендєл запевнив журналіста «ДТ»: представники Кабміну дійшли висновку, що всі документи з боку міської влади були підготовлені на дуже високому рівні. «Я у своєму листі на ім’я першого віце-прем’єра О.Турчинова рекомендував Кабміну використати досвід Мукачевого щодо приватизації військових об’єктів та забезпечення військовослужбовців житлом як пілотний проект для всієї України», — додав З.Лендєл. А на запитання, як можна розцінити той факт, що в аукціоні взяли учать два учасники, пов’язані між собою спільними комерційними інтересами, відповідь була така: «Є зареєстровані фірми, які взяли участь в аукціоні, і цього достатньо. Їх засновників, скажу відверто, не знаю. Чому? Бо це змінне поняття: сьогодні засновник може бути один, а завтра — зовсім інший…»

Дещо про стосунки Івана Балоги з найближчими сусідами

/img/st_img/2008/688/Baloha-1-.jpg
/img/st_img/2008/688/Baloha-1-.jpg
Ось так виглядав проїзд до будинку Сичових раніше
Ще один земельний конфлікт, який виник у Мукачевому кілька місяців тому, цікавий не лише фактом грубого порушення законодавства, а й ігноруванням при цьому високопосадовцем із дуже відомим прізвищем будь-яких морально-етичних норм. Мова про «добросусідські стосунки», що склалися між молодшим братом глави президентського секретаріату Іваном Балогою (першим заступником губернатора області, керівником обласної організації «Нашої України»), який захотів розширити межі свого приватного домоволодіння, і його сусідами — пересічними мешканцями Мукачевого, які в результаті цього бажання виявилися заблокованими у своєму будинку.

Віталія Сичова отримала будинок на вул.Водній, 36-2, у спадок від свого батька. Колись заїзд у двір був із вул. Набережної, однак згодом там виділили земельні ділянки під будівництво, і в 2000 р. міськвиконком оформив дозвіл на під’їзд до Водної, 36-2, через комунальне домоволодіння на Водній, 34-А. Є вся необхідна документація, де чорним по білому написано, що ділянка завширшки 4,1 метра — це територія загального користування для під’їзду до будинку №36-2. Батьківська хата постраждала від паводку 1998 р., тому молода сім’я на її місці побудувала новий добротний будинок загальною площею 124 квадратні метри. Будівництво закінчилося лише торік. А 1999 р. в Сичових з’явився новий сусід — І.Балога, який викупив на Набережній дві ділянки площею близько 15 соток і з 2002 р. поселився в новозбудований будинок. Щоб розширити свою територію, новий сусід за кілька років скупив комунальні помешкання на Водній, 34-А. Останні дві квартири були продані минулого літа, після чого на ділянці з’явилися представники земельного відділу. У Сичових чомусь одразу зародилася підозра, що сусід хоче приватизувати всю землю, включно з під’їздом до їхнього двору.

/img/st_img/2008/688/Baloha-2-.jpg
/img/st_img/2008/688/Baloha-2-.jpg
Купивши комунальні помешкання, І.Балога (його будинок на задньому плані) значно розширив свою територію
— Землеміри прямо сказали, що земельна ділянка з нашим під’їздом буде приватизована, — каже Віталія Сичова. — Останні дві квартири по сусідству продавалися через генеральне доручення, оформлене на охоронця І.Балоги. Випадково я дізналася, що в земельному відділі лежить заява власниці останньої з квартир про приватизацію земельної ділянки включно з під’їздом до нашого двору. Ми завжди підтримували хороші стосунки, тому разом пішли в мерію, де сусідка на власні очі побачила заяву, якої не писала, та ще й із підробленим підписом (напевно, її написав охоронець І.Балоги). Вона одразу письмово заявила, що не погоджується на приватизацію спільної території, однак наступного дня прийшла в сльозах і розповіла, що на неї дуже тиснуть і вимагають відкликати свою відмову. 31 жовтня торік міськвиконком, грубо порушуючи закон, без нашої згоди та погодження земельних меж, дає згоду сусідці на приватизацію всієї ділянки. Видно, І.Балога не хотів приватизовувати спільну землю особисто, тому й вирішив зробити це руками сусідки.
/img/st_img/2008/688/Baloha-3-.jpg
/img/st_img/2008/688/Baloha-3-.jpg
Своїм сусідам перший замгубернатора залишив для проходу 60 см
Торік у листопаді викуплену територію обгородили високим парканом, залишивши Сичовим для проходу 60 сантиметрів (хоча могли не залишити нічого, адже ділянка приватизована аж до стіни сусідського будинку). У цю щілину неможливо занести меблі чи якусь іншу більш-менш громіздку річ, сюди не влізуть лікарі «швидкої» з носилками. Каналізацію на вулиці не проведено, в кожному дворі є септик, який необхідно чистити щонайменше раз на рік. Сичови цієї можливості позбавлені, адже до їхнього двору не під’їде жоден спецавтомобіль. Свої власні «Жигулі» вони вже четвертий місяць залишають під сусідською огорожею.

З листопада минулого року почалися безуспішні ходіння заблокованої сім’ї по різних інстанціях. На звернення в земельну комісію надходять відповіді, що вся ділянка перебуває у приватній власності. У чиїй — посадовці не пишуть, однак у приватній розмові зізнаються, що в лютому землю особисто на себе оформив І.Балога. На запитання, як добиратися до свого будинку, земельники цілком серйозно радять… відсуджувати під’їзд до двору через приватну територію інших сусідів.

— Я багато разів ходила до В.Петьовки, однак він каже, що не встряватиме в суперечку з братами, — каже В.Сичова. — Запитую його, як бути, — адже будь-що може трапитися, — якщо помру, домовина у вузьку щілину не пролізе. Він у відповідь віджартовується: «А ти не помирай». Зустрітися із самим І.Балогою неможливо, з нами спілкується лише його охоронець. Я казала йому, що готова викупити під’їзд до свого будинку якщо не попередніх розмірів, то хоча б удвічі вужчий: до двох метрів, щоб у нього проїхав наш легковик. Він у відповідь заявив, що господар сам готовий викупити наш будинок за 80 тисяч доларів. Але ж це, як мінімум, удвічі менше за його реальну ціну. Кілька разів я їздила на роботу до І.Балоги в Ужгород. Він бачив мене зі свого кабінету, але не прийняв.

Усі звернення у Верховну Раду, секретаріат президента та інші владні органи повертаються в обласну держадміністрацію, звідти — в мерію й залишаються без реакції. Працівники земельного відділу на запитання, як вони могли підписати явно неправомірні рішення, виправдовуються: «Не підпишемо — нас звільнять, прийдуть інші люди, які підпишуть». На початку року Сичови наважилися на відчайдушний крок — у цитаделі помаранчевої революції Закарпаття — Мукачевому — попросили захисту від сваволі влади… у Партії регіонів. Керівник міського осередку ПР ходив до В.Петьовки, однак теж безрезультатно. Врешті-решт заблокована сім’я написала заяву в прокуратуру з проханням скасувати незаконне рішення виконкому про приватизацію спільної ділянки й притягнути працівників земельного відділу до відповідальності за бездіяльність. У відповідь на це через кілька тижнів до Сичових завітали правоохоронці із санкцією суду на обшук. Чоловіка Віталії запідозрили в тому, що він обікрав… обласного прокурора Ю.Бенцу. Стражі порядку привели своїх понятих і вилучили кілька картин та побутову техніку. Згодом усе це повернули в тому ж запечатаному ящику без будь-якої експертизи чи перевірки. Ходу справі не дали, оскільки підозри у злочині були явно надумані. Однак після цих подій Сичови про всяк випадок перевезли двох своїх доньок до батьків і зі страхом очікують нових провокацій. Жоден адвокат братися за їхню справу не хоче. Дехто допомагає заочно — підказує, як правильно оформити заяву, однак фігурувати в суді категорично відмовляється. Мукачівський суд у позові Сичових до міськвиконкому відмовив, зазначивши, що їм слід звертатися до адміністративного суду. На ухвалу протягом п’яти днів можна було подати апеляцію, але повідомлення про це відправили аж на четвертий день, а вручили на восьмий, що підтверджується штемпелем та довідкою відділення зв’язку. В Апеляційному суді заяву прийняли, одразу попередивши, що розглядати не будуть через пропущений термін.

— Не хочу, щоб у когось склалося враження, ніби я хочу розжитися на багатому сусідові, — каже Віталія. — Казала В.Петьовці, що погоджуюся на такий варіант: хай І.Балога побудує в іншому місці такий самий будинок, і ми переїдемо туди без питань. Жодної реакції. Видно, він хоче просто вижити нас із території, яку вже вважає своєю, заплативши удвічі меншу від реальної ціну. А затим розширити свій двір ще далі. Люди І.Балоги вже по кілька разів ходили до інших сусідів і пропонували купити їхні будинки. Ті поки що вагаються — дивляться, що вийде з нами. Не хочу повторювати, якими словами люди називають І.Балогу за те, що він витворяє… Після влаштованого у нас обшуку ми з чоловіком вирішили, що не мовчатимемо, бо це може погано позначитися на здоров’ї. Не доб’ємося справедливості тут, дійдемо до Європейського суду…

Зате інша сторона зберігає завидну холоднокровність. В.о. мера Мукачевого Золтан Лендєл, до якого «ДТ» звернулося з проханням прокоментувати ситуацію, сказав, що він не в курсі справи (хоча В.Сичова кілька разів була в нього на прийомі і неодноразово писала заяви). Газета намагалася зв’язатися і з першим заступником губернатора, адже, судячи зі слів сусідів, які підтверджуються документами, дії однієї з перших осіб області, голови найбільшої в обласній раді помаранчевої фракції, не вписуються ні в правові, ні в етичні рамки й скидаються на поведінку якогось поміщика часів кріпосного права. На початку тижня журналіст кілька разів телефонував у приймальню І.Балоги, однак він весь час був дуже зайнятий. Після третього дзвінка секретар записала номер мобільного телефону й пообіцяла обов’язково зателефонувати, щойно у її шефа з’явиться час для зустрічі. Журналіст «ДТ» чекає цього дзвінка досі…

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК