Закон за інтересами

Поділитися
Закон про вибори президента продовжує тестувати на градус взаємної недовіри парламентські групи і групки...

Закон про вибори президента продовжує тестувати на градус взаємної недовіри парламентські групи і групки. Позачергове засідання ВР не стало винятком.

Так, БЮТ, продовжуючи героїчний наступ на недоліки вже чинного документа, озброївшись давніми розпорядженнями Венеціанської комісії, а також «фактами масових фальсифікацій у першому турі», подав свої поправки. Не пройшли.

«Регіони» ж, які й досі стоїчно обороняють закон (виходячи з недавніх рекомендацій тієї ж таки Венеціанської комісії про неприпустимість змінювати правила гри під час виборчої кампанії), раптом змінили тактику і під прикриттям «підготовки штабом БЮТ зриву виборів» подали свої випереджальні поправки. І ті пройшли!

Мало того, виявили ще одну зацікавлену сторону. Адже ухвалення законопроекту в першому читанні забезпечив зовсім не Блок Литвина (який за годину до того допоміг ПР і КПУ відставити
Ю.Луценка), а «НУ—НС». Давши 25 голосів, а також привід говорити про зростання ймовірності поствиборної конфігурації парламентської більшості.

Для того щоб чітко розуміти позиції сторін у цій історії, варто ще раз констатувати: нову редакцію закону про вибори президента було ухвалено 2009 року спільними зусиллями двох ключових фракцій парламенту — ПР і БЮТ. І те, що сьогодні на всіх ток-шоу представники Юлії Тимошенко маскують цей залізобетонний факт відстороненою тезою про ухвалення закону «конституційною більшістю», не змінює суті. А полягає вона в такому: дві політичні сили, кандидати яких претендували і претендують на президентське крісло, ухвалили абсолютно зручні для себе норми, які, з одного боку, відкрили широку і спільну дорогу до зловживань, з іншого — позбавили можливості проконтролювати це. Судіть самі.

Не беручи до уваги всі недоліки закону, про який «ДТ» неодноразово писало, зупинимося на ключових і вже «обкатаних» 17 січня. Так, голосування вдома і внесення змін до списків виборців у день виборів стали основними каменями спотикання позицій опонентів. Саме ці дві «недемократичні деталі», які анонсували соратники прем’єра, «зробили Януковича лідером першого туру». Як результат — ефіри і газетні шпальти щільно забиті гучними заявами про «тотальні порушення і масові фальсифікації». Йдеться про «тисячі липових хворих, котрих купили штабісти Януковича; про сотні автобусів із виборцями на сході, що під чуйним керівництвом ПР мали намір проголосувати кілька разів».

У свою чергу Партія регіонів, виходячи з вигідної позиції перемоги свого кандидата в першому турі, а також показової турботи про права «хворих і стражденних бабусь», які становлять істотну частку електорату Януковича, категорично відкидає звинувачення опонентів. І регіоналам, знаєте, є на що спиратися. У їхньому арсеналі — заява тієї ж таки Жанни Усенко-Чорної, де заступник голови ЦВК (квота БЮТ) напередодні дня голосування аж ніяк недвозначно сказала: «…голосувати на виборах президента України в себе вдома буде не більше 3% виборців. У документи для голосування поза виборчими дільницями включено 1 мільйон 61 тисячу 231 осіб (із них 750 тис. — внесені в державний реєстр, інші додатково подали заяви. — Авт.), тобто 3,15% від загальної кількості виборців. Загалом такий відсоток є досить стандартним і для виборів президента, і для виборів депутатів».

Перевірити, скільки ж відсотків проголосувало вдома насправді — три або десять, — практично неможливо! «На відміну від закону про вибори народних депутатів, у цьому законі не передбачено окремої графи в протоколі (як дільничної, так і окружної комісії), де б ішлося про кількість виборців, які проголосували вдома, — пояснив ситуацію «ДТ» заступник голови ЦВК Андрій Магера. — Зараз ця кількість просто схована».

Таким чином, віртуозними зусиллями ситуативного альянсу «ПРіБЮТ-2009» закон про вибори підстрахував усіх охочих спробувати силу свого переконання на «хворих і немічних». Тому, за словами тієї ж таки Жанни Усенко-Чорної, які пролунали в телефонному коментарі «ДТ» вже після дня голосування, обсяг інформації про фальсифікації, який озвучується політиками, — один, а той, що підтверджений документами, — інший. І навіть акти, складені в 110-му виборчому окрузі (Луганськ), про які голосно повідомляла на всю країну Наталія Королевська, — всього лише ілюстративний матеріал. Його факти якщо й могли бути оскаржені в суді, то тільки в день виборів.

Те саме стосується і правомірності внесення змін до списків виборців у день виборів. Дика для Європи, але «необхідна», за словами регіоналів, норма для країни, де реєстр виборців недосконалий. Закладена в цю «необхідну» норму можливість проголосувати кілька разів за місцем реєстрації і місцем прописки — також абсолютно безконтрольна. «Звірити всі списки і перевірити 33 тисячі дільниць?! Бог з вами! Якими силами?» — кажуть у ЦВК. Так, є скупі заяви Комітету виборців України. Є зареєстровані міліцією факти, які озвучив у парламенті Луценко і які на прохання «ДТ» підготували в МВС (див. матеріали — Авт.). Проте факти ці розрізнені і не систематизовані. До того ж не підкріплені компетентністю позиції ЦВК, яка не має ніякої інформації з цього приводу. Немає графи.

Ну «бачили ж очі, що купували»!

Нинішні запізнілі зусилля команди Тимошенко, яка вкотре спробувала скасувати голосування вдома і коригування списків, марні. Немає більшості. Закон Писаренка знову провалено. Зате у ПР — яка теж сильно не довіряє БЮТ, — більшість є. І в ЦВК, і в Раді. Щодо першої — писано-переписано. Щодо варіацій другої, як ми вже сказали, стало відомо в четвер. І якщо в момент відставки Луценка заклик віце-прем’єра Турчинова полічити присутніх у залі депутатів демонстративно проігнорував Литвин, то заклик Лавриновича «не допустити зриву виборів» знайшов відгук навіть у душах чотирьох представників «Народної самооборони» (неслабо після відставки шефа, правда?). Підтримали поправки регіоналів і група В’ячеслава Кириленка, котрий досі «не розглядав можливості союзу з ПР», а також традиційні штики Балоги. Отака нічогенька конфігурація. Наші джерела стверджують, що команда Януковича працює саме в цьому «демократичному» напрямі і має великі надії (і шанси) на більш ніж 37 штиків «НУ—НС». «Що-що? Так, у Балоги в «НУ—НС» є шість штиків. Але ж він за них півкабміну хоче. То Жванія своїх приведе — немає проблем! Та й Слава Кириленко цього тижня з лідером не погоду обговорював», — це лише фрагмент розмови із втаємниченими «регіоналами».

А до перемоги Віктору Федоровичу, як мовиться, рукою подати. Принаймні так вважають у його штабі. З одного боку, гріє рейтинг і, як результат, перерозподіл політичних і бізнес-ставок на його користь. З іншого боку — підстраховують можливості, забезпечені обговорюваним законом. Більше того, якщо наступного тижня не відбудеться нічого екстраординарного і Рада збереться, як заплановано, а Давид Жванія знову підтягне «самооборонців», то буде скасовано кворум у дві третини голосів для ухвалення рішень дільничними та окружними комісіями. Що, знову ж таки, в контексті заяв, озвучених з парламентської трибуни Оленою Лукаш про нібито наявні в розпорядженні штабу Януковича документи, що свідчать про наміри БЮТ саботувати засідання комісій і зірвати вибори саме в тих регіонах, де лідирує Янукович, можливо, й переконливо. У всіх інших контекстах — не дуже.

Так, Андрій Магера заявив «ДТ»: «У такому вигляді законопроект не може бути прийнятий. Знявши кворум, ми можемо отримати на кожній дільниці по дві комісії, кожна з яких претендуватиме на складання протоколу і підрахунок голосів виборців. Таким чином, ми отримаємо конфлікт уже на рівні дільничної комісії. Також у законопроектах ідеться про можливість впливу органів місцевого самоврядування на формування виборчих комісій. Нюанс у регіональному впливі політичних сил (ПР — на Сході, БЮТ — на Заході та в Центрі) на формування таких комісій. Додаткові й неоднозначні права отримують вищі за рангом комісії, котрим законодавець збирається дозволити в разі потреби приймати рішення за нижчі. При цьому чітко такі випадки не описані», — завершив Магера.

Останнє ж, зважаючи на прорегіональну більшість ЦВК (вісім голосів), виглядає, м’яко кажучи, інтригує. Якщо ж до всього цього додати двовладдя у Вищому адміністративному суді; обопільну провокацію команд БЮТ і ПР на поліграфічному комбінаті «Україна»; а також нічне рішення суду про необхідність подавати довідку про хворобу при голосуванні вдома, якому підкоряється БЮТ і окремі члени ЦВК, а не підкоряється ПР і ЦВК у цілому, то другий тур буде ще той. І при чому тут узагалі закон про вибори президента?.. Взагалі будь-який закон… У будь-якій редакції…

Замість висновків

«Шановні народні депутати! Як казав іще Конфуцій, праведна людина зробить справедливим будь-який несправедливий закон, а неправедна людина зробить несправедливим будь-який справедливий закон. Тому проблема сьогодні навіть не в тому, як у нас регулюються вибори на законодавчому рівні, проблема в тому, що немає довіри між двома учасниками виборчого процесу.

Адже коли ухвалювали закон про вибори президента у Верховній Раді, ми попереджали, що він є продуктом двох блоків «проти всіх». Як, утім, попереджали й про те, що потім цим блокам доведеться боротися з недовірою один до одного. Так і сталося. Ми потрапили в пастку. Тому що маємо справу з людьми, які взагалі не дотримуються ніяких законів. Якщо стояти на нинішній нормі про кворум для ухвалення рішень у дві третини голосів, то справді є загроза зриву роботи виборчих комісій. Якщо ж прийняти те, що пропонує пан Олександр Лавринович, ми відкриваємо механізм для маніпуляцій з іншого боку.

Тобто не можна ніяким законом урегулювати те, в основі чого має лежати мораль, цінності, справжнє розуміння демократії. Тому я вважаю, що сьогоднішня розмова навколо змін до закону про вибори президента, як і всі попередні, — черговий піар. Тому закриваємо роботу Верховної Ради і йдемо! І не дуримо людей!».

Народний депутат І.Заєць (УНП), зі стенограми позачергового засідання ВР 28.01.2010

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі