Президент України Віктор Ющенко переконаний, що парламентська коаліція після виборів 26 березня має грунтуватися насамперед на національних інтересах, і заявляє, що має намір взяти активну участь у відповідних переговорах.
«На мою думку, ідеальна коаліція — це та коаліція, яка об’єднана навколо національних інтересів, а не сформована проти когось чи чогось. Це концептуально. Об’єднуватися потрібно не для війни, у тому числі політичної, за якісь примарні інтереси, не заради якоїсь надуманої проблематики — нехай це НАТО чи російська мова або острів Тузла і так далі», — сказав президент в інтерв’ю телеканалу «1+1» у четвер увечері.
В.Ющенко також висловив переконаність, що майбутня коаліція формуватиметься на базі «Нашої України».
«Безумовно, найкращий варіант був би, якби ця коаліція була сформована з тих політичних сил, в основі цілей яких задекларована реалізація національних інтересів, чітка внутрішня і зовнішня політика, у тому числі і євроінтеграція», — сказав він, назвавши серед таких сил блок Костенка—Плюща, блок «Пора—ПРП», БЮТ.
Відповідаючи на запитання, чи можлива у принципі коаліція з Партією регіонів, В.Ющенко сказав: «Якщо, наприклад, у питанні поправок до бюджету 2006 року і формування бюджету 2007 року доведеться формувати більш широке порозуміння в парламенті (хоча це — право парламенту, це не мої права й обов’язки), — то, очевидно, у парламенті буде формуватися коаліція з того чи іншого питання. Я думаю, що з перманентних питань такі взаємопорозуміння можуть бути. Можливо, я помиляюся».
На запитання, чи братиме президент участь у переговорах із формування коаліції, В.Ющенко заявив: «Безумовно», а на запитання, чи буде це головна роль, додав: «Переконаний».
Президент нагадав, що ефективно працюючий парламент може виникнути лише тоді, коли буде сформована більшість. «Без більшості парламент нефункціональний. Чому в Конституції існує норма розпуску парламенту, якщо за 30 днів після відкриття сесії нового скликання не буде створено коаліцію? Тому що без більшості немає механізмів прийняття рішень і формування відповідальності в парламенті. Тут ми говоримо про крайній захід — що механізм виходу з такої ситуації Конституцією передбачений. І він може бути застосований. Але я ніколи не казатиму, що це є пріоритетом», — підкреслив В.Ющенко.
Як зазначив глава держави, «формально найбільше право на прем’єра має та політична сила, що здобула більшу підтримку виборців».
«Але, швидше за все, у ситуації, яка є сьогодні й очікується після виборів, жодна політична сила не може претендувати на будь-який виняток. І тому пошук коаліції навколо загальнонаціональних принципів і цілей, я думаю, буде першим викликом для депутатів парламенту — з формування коаліції. І вже в рамках коаліції — я хочу підкреслити, у рамках коаліції — буде реалізовуватися право сил коаліції висувати кандидатуру прем’єра, членів уряду, працювати з президентом тощо», — підкреслив В.Ющенко.