Умови залучення фінансових ресурсів на модернізацію української ГТС поки не визначені, але ЄС не ставить під сумнів право України на володіння газотранспортною системою та підземними сховищами, заявив у листі для «Дзеркала тижня».
«Європейський Союз не ставить під сумнів суверенне право України на володіння газотранспортною системою, включно із підземними газовими сховищами. Можна впевнено констатувати, що вітчизняна ГТС є стратегічним активом українського народу, який у разі розумного використання на роки вперед гарантуватиме захист національних інтересів», — стверджує президент України напередодні міжнародної донорської конференції з питань модернізації та реконструкції української ГТС у Брюсселі.
На думку президента, сам факт проведення такої конференції є дипломатичним успіхом і кроком в бік інтеграції в європейський енергетичний простір.
«Ми успішно приходимо до певної фінальної точки тривалої трирічної дипломатичної роботи, спрямованої на досягнення мети — інтегруватися в європейський енергетичний простір», — впевнений Ющенко.
При тому конкретні умови залучення коштів на модернізацію української ГТС поки не визначені, стверджує президент.
«Умови залучення необхідних ресурсів буде далі визначено, в тому числі на основі засадничого рішення донорської конференції у Брюсселі. Детально про це ще зарано говорити, але переконаний, ми отримаємо оптимальні, взаємоприйнятні умови інвестування, можливо, через залучення коштів у формі кредитів, грантів, здійснення спільних інвестицій», — заявив Ющенко.
При тому він наголосив, що існує потреба більш чітко визначити незалежний статус ДК «Укртрансгаз», у відповідності до вимог ЄС щодо операторів газотранспортних мереж.
«З одного боку, в Україні ДК «Укртрансгаз» де-юре відповідає вимогам директиви ЄС, оскільки є незалежною юридичною особою. З іншого — ДК де-факто і де-юре належить до структури НАК «Нафтогаз України», яка, окрім транзиту, здійснює інші функції на енергетичному ринку, — констатував президент. – Отже, існує необхідність пошуку оптимального варіанта діяльності оператора в рамках чинного національного законодавства з урахуванням вимог директиви ЄС».
Майстер-план модернізації української ГТС передбачає реконструкцію лінійної частини газопроводів, модернізацію та реконструкцію компресорних станцій, підземних сховищ газу, систем лінійної телемеханіки та зв’язку, а також реконструкцію та будівництво нових газовимірювальних станцій.
Детальніше читайте в статті Алли Єрьоменко «По трубі – в Європу» у свіжому номері «ДТ».