Верховна Рада звернеться до Президента України Леоніда Кучми з пропозицією розглянути питання про службову невідповідність президента Національної телекомпанії України Олександра Савенка.
За постанову проголосували 299 депутатів.
Голова комітету з питань свободи слова й інформації Верховної Ради Микола Томенко після виступу глави НТКУ заявив: «У мене є всі підстави говорити, що сьогодні ми почули відверту неправду про виконання постанови про висвітлення роботи Верховної Ради України».
За його словами, «на сьогодні Національна телекомпанія — це комерційна структура, що використовує державні кошти для вирішення конкретних політичних і фінансових проблем».
Ще М.Томенко підкреслив, що на сьогодні НТКУ не надала інформації про доходи від реклами. За словами М.Томенка, хоч бюджетна сфера фінансування НТКУ збільшилася й нинішнього року і становить 45 млн. грн., кількість програм власного виробництва зменшилася, «тому що канал займається комерцією».
Крім того, за його словами, цей державний канал — найбільший порушник закону про рекламу.
За словами М.Томенка, сьогодні тільки в такій країні, як Туркменістан, є така «пропагандистська машина, як в Україні Національна телекомпанія».
Він підкреслив, що Верховна Рада «повинна набратися сміливості» і зробити одну річ — виконати постанову, яку парламент прийняв 1996 року і в якій ідеться про те, що тодішній президент національної телекомпанії України Олександр Савенко звільняється з посади «за шкоду національним інтересам і розбазарювання державного бюджету».
М.Томенко підкреслив, що необхідно заслухати слідчу комісію і дати можливість прокуратурі прийняти відповідне рішення.
Крім того, за його словами, парламент повинен прийняти закон, що повністю забороняв би рекламу національній телекомпанії України, а також регламентував би фінансування виключно на державне замовлення створення конкретних програм.
Спікер Верховної Ради звинувачує керівництво Національної телекомпанії у використанні темників у своїй діяльності.
«Є один фоліант, якому ви беззастережно довіряєте, — це темник!», — заявив Литвин під час звіту керівника НТКУ Олександра Савенка в парламенті.
«Невже без підказки суфлера ви не можете прийняти самостійного рішення?!», — додав він. Литвин також сказав, що використання темників принижує самого Савенка.
Литвин нагадав, що «оточення керівника НТКУ розпочало кампанію з дискредитації голови Верховної Ради» після того, як він заявив про цензуру на УТ-1.
У свою чергу, спікер ВР навів приклади необ’єктивного висвітлення діяльності Верховної Ради на УТ-1.
Так, під час недавнього візиту керівника одного з парламентів світу на УТ-1 був сюжет, у якому йшлося про його зустрічі з Президентом і прем’єром. Про парламент же, за словами Литвина, сказали, що закордонний гість «ішов дорогою і зайшов до спікера».
Ще один випадок, про який сказав Литвин, — коли до Києва приїжджав прем’єр Туреччини Ердоган. У підсумковій передачі в неділю на УТ-1 ішлося, що «він зустрівся з Президентом, із прем’єром, а Верховна Рада — нуль!».
«З точки зору об’єктивності й моральності, як ви це оцінюєте?!», — запитав Литвин у Савенка. «Це редакційна політика чи редакційна цензура?!»
На це Савенко відповів, що вони не згадували в недільній програмі про зустріч Ердогана з Литвином, оскільки це був турецький прем’єр, а не спікер.
Коли Савенко став перелічувати, як часто в ефірі УТ-1 згадується Литвин, спікер обурився: «Я прошу не натискати на Володимира Михайловича (тобто не повторювати імені спікера). Йдеться про весь парламент!».
«Не переводьте стрілки!», — заявив Литвин.
Спікер також розкритикував зміст програм УТ-1. «Про ідейно-художній, духовний рівень ми можемо судити, враховуючи знакові події — святкування 190-річчя від дня народження Шевченка. Я не пригадую, щоб урочисте засідання було позбавлене прямої трансляції. Для України Шевченко — один на всі часи, для НТКУ — це один із багатьох претендентів на прямий ефір», — також сказав Литвин.
Литвин також сказав, що парламент може повернутися до розгляду законопроекту, який розширює повноваження Верховної Ради у призначенні керівника УТ-1.