Негативна реакція Президента та його політичної сили на ідею скасування військового призову з 1 січня 2008 року не стала несподіванкою для Блоку Юлії Тимошенко, вважає директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. На його думку, БЮТ не має реальних можливостей реалізувати цю ініціативу і використає її провал для підготовки до президентських виборів 2009 року.
Експерт відзначив, що скасування призову саме по собі не вирішить проблему дідівщини, як про це заявляв у своїх передвиборних тезах БЮТ, але вимагатиме непосильних для сьогоднішньої України витрат на утримання армії.
«Замінивши призов на контракт і залишивши армію в тому ж стані, можна буде домогтися лише одного — зміщення вікової шкали позастатутних стосунків, — наголосив він. — Для викорінення подібних явищ необхідний цілий комплекс затратних заходів: від підвищення рівня охоплення військ бойовою підготовкою та її інтенсивності до вирішення житлових проблем та істотного поліпшення фінансового забезпечення військових».
Невідомо також, підкреслив Сунгуровський, яким чином ініціатори термінового переходу армії на контрактну основу планують вже на початку 2008 року забезпечити відповідне збільшення оборонного бюджету і фонду службового житла, а також попит професії контрактника із зарплатою 500–600 доларів на ринку праці.
При цьому експерт нагадав, що ініціатива скасування призову в армію є явним втручанням у повноваження Президента — Верховного головнокомандуючого Збройних сил України, і БЮТ навряд чи міг розраховувати на позитивну реакцію голови держави.
«НУ–НС», природно, його підтримує, провідні спеціалісти у сфері безпеки також, домагаючись припинення ініціативи, — продовжив він. — Головне завдання БЮТ на цьому етапі — не допустити аргументованих широких дебатів (або постаратися звести їх у площину неаргументованих емоційних перепалок) із метою не скомпрометувати себе в очах співвітчизників».
Таким чином, за його словами, у БЮТ з’являється можливість — в умовах тиску союзників по коаліції і «в інтересах збереження її єдності» — відмовитися від своєї ініціативи і виступити в очах виборців у ролі рятівника коаліції.
«Провал «антипризовної» ініціативи дає Юлії Володимирівні як майбутньому претендентові на президентство привід для апеляції до виборців: мовляв, дані вам обіцянки не виконано через протидію з боку не лише опозиції, а й союзників, — пояснив експерт. — Розрахунок досить простий. От тільки державні інтереси та інтереси громадян у цій схемі, як кажуть в Одесі, «не особенно при чем».
Докладніше читайте у статті Миколи Сунгуровського «Загін не помітив утрати бійця» у свіжому номері «ДТ».