Вишня на торті чи кісточка?

Поділитися
Чи не найбільшим досягненням переговорів із «Газпромом» прем’єр Юлія Тимошенко назвала угоду про можливість викупу «Нафтогазом» 11 млрд. кубометрів газу за надзвичайно низькою ціною 153,8 дол. за тисячу кубометрів...

Чи не найбільшим досягненням переговорів із «Газпромом» прем’єр Юлія Тимошенко назвала угоду про можливість викупу «Нафтогазом» 11 млрд. кубометрів газу за надзвичайно низькою ціною 153,8 дол. за тисячу кубометрів. Свого часу цей обсяг газу був спрямований на адресу «РосУкрЕнерго» і знаходиться в українських підземних сховищах. Ю.Тимошенко пишалася тим, що завдяки цьому порівняно дешевому газу Україна зможе й транзит забезпечити, і здешевити газ для власних споживачів. Усе виглядало райдужно. Допоки тоді ще голова Митного комітету України Валерій Хорошковський не заявив, що газ на адресу РУЕ був поставлений, але не розмитнений, тобто з вартості цього газу не сплачено ПДВ, не компенсовані витрати на його транспортування та зберігання в українських підземних сховищах. Зрештою, цей обсяг газу юридично ще не проданий. Отже, як і раніше, належить «РосУкрЕнерго».

Це підтвердив 29 січня і співробітник прес-служби «Газпрому». Мовляв, ні ВАТ «Газпром», ні ТОВ «Газпром експорт» не мають прав на газ «РосУкрЕнерго», що знаходиться в українських ПСГ. Тому й не передавали «Нафтогазу» жодних прав на цей газ. А щодо договору переуступки від 20 січня 2009 року, то «Нафтогазу», кажуть у «Газпромі», уступили тільки право вимагати з «РосУкрЕнерго» грошову заборгованість у розмірі 1,7 млрд. дол.

Проте ніхто ж не заважає НАКу вимагати повернення боргу не грошима, а газом.

Що ж сталося насправді з тими самими 11 млрд. кубометрів газу і для чого «Нафтогазу» переуступили право вимагати 1,7 млрд. дол. боргу з «РосУкрЕнерго»? Спробуємо розібратися.

Отже, після підписання 19 січня десятирічних контрактів на поставку газу в Україну і на транзит через її територію російського газу в «Газпромі» 20 січня було підписано й доповнення №1 до контракту про транзит газу між «Нафтогазом» і «Газпромом» про переуступку права вимоги боргу на суму 1,7 млрд. дол. із компанії «РосУкрЕнерго». Частину своїх прав «Нафтогазу» уступили кредитори РУЕ: ВАТ «Газпром», його дочірнє ТОВ «Газпром експорт», а також ЗМБ ГмбХ, ВАТ «ГПБ» чи його афілійована компанія.

До слова, згідно з контрактом між «Нафтогазом» і «Газпромом» про транзит газу, «розрахункова вартість послуг по транзиту... газу через територію України в 2009 році становить орієнтовно 2,35 млрд. дол.». При цьому «Нафтогаз» у рахунок погашення наданого раніше «Газпромом» авансового платежу надасть цього року вже оплачені послуги на суму 250 млн. дол. Отже, грошима «Нафтогаз» міг би одержати тільки в 2009-му 2,1 млрд. дол. за умови транзиту 120,083 млрд. кубометрів російського газу.

Чимало учасників московських нічних переговорів, певне, небезпідставно, вважали, що «Газпром» у такий спосіб надає «Нафтогазу» кредит саме для викупу 11 млрд. кубометрів газу, що знаходиться в ПСГ, але був свого часу поставлений на адресу «РосУкрЕнерго».

Так чи інакше, але після переуступки права вимоги боргу, тепер «РосУкрЕнерго» заборгувало, крім іншого, «Нафтогазу» 1,7 млрд. дол.

Чим може розплатитися РУЕ з НАКом? Тільки газом! Тому що в цієї контори немає нічого, крім орендованої кімнати та стільця у швейцарському кантоні Цуг. Адже ми про це попереджали з моменту її створення. А все нажите за три останні роки «непосильним трудом» значиться в активах Фірташ-груп...

Звичайно, якби «РосУкрЕнерго» мало 1,7 млрд. дол., нізащо не віддало б свій газ. А так, певне, доведеться. Тому що навряд чи знайдеться сьогодні охочий прокредитувати «РосУкрЕнерго»...

Але! Одна справа - 11 ярдів газу по 153,8, а інша - 1,7 мільярда.

Мабуть, «Нафтогаз» може розраховувати на те, що юристи все-таки знайдуть привід або хоча б зачіпку, щоб не віддавати газ РУЕ, і, зрештою, відсудить його, або ж домовиться мирно про переуступку цього газу (або його частини) НАКу. Це один із варіантів. Не найлегший і далеко не найшвидший. Адже РУЕ за всієї опали так просто не віддасть 11 млрд. кубометрів газу. Отже, навіть за наявності юридичного приводу процес може затягтися на роки. Та навряд чи в цьому зацікавлені сторони, особливо РУЕ: у такому разі в суді можуть з’явитися на світ божий дуже неприємні речі.

До речі, у доповненні до контракту не йдеться про строки боргових вимог до РУЕ. Та його кредитори, переуступаючи борг «Нафтогазу», як заведено у фінансових документах, зазвичай мають зазначити остаточні строки повернення боргу РУЕ. І після цього може виявитися, що в «РосУкрЕнерго» просто вже не буде часу не те щоб торгуватися, а й узагалі не прогоріти.

От і залишається інший варіант «вирішення завдання», за якого «Нафтогаз» за ті самі 1,7 млрд. дол. викупить газ у РУЕ.

Якщо розділити 1,7 млрд. дол. на 11 млрд. кубометрів газу, то вийде, що кожна тисяча кубометрів газу саме й коштує близько 154 дол. Це та пільгова ціна, про яку казала Ю.Тимошенко.

Однак якщо купувати газ у РУЕ не за «пільговою» газпромівською ціною, а хоча б за середньорічною (за версією Ю.Тимошенко) - 228,8 дол., то скільки мільярдів кубометрів із 11, що належать РУЕ, зможе купити «Нафтогаз» на 1,7 млрд. дол.? Давайте підрахуємо. Якщо тисяча кубометрів газу коштує 228,8 дол., а сума боргу - 1,7 млрд. доларів, то виходить, що НАК «Нафтогаз України» при такому розкладі може купити лише 7,43 млрд. кубометрів газу. Теж непогано. Однак при цьому транзит за збереженої торішньої ставки різко подорожчає, та й «бодяжити» дешевим газом середньорічну ціну можливості вже не буде.

Може, є сенс вирішити завдання таким способом і отримати права на частину росукренергівського газу зараз, коли в розпалі зима і споживання газу максимальне? Але за якою ціною - виходячи з пільгової, середньорічної чи 360-доларової в першому кварталі?

А якщо купувати газ у третьому-четвертому кварталі, у період наступного опалювального сезону, то тоді ціна буде ще меншою - близько 160 дол., отже, газу купити можна більше. Це якщо на той час не буде переглянуто хоча б окремі положення контрактів із «Газпромом». Якщо динаміка цін для нас, споживачів вуглецевих енергоносіїв, залишиться сприятливою. Якщо сторони домовляться - не на словах, а документально про викуп газу.

За інформацією «ДТ», крім названого на початку доповнення №1 до контракту про транзит, є й інший документ.

Називається він «Договір про уступку майнових прав» і підписаний Олександром Медведєвим і Ігорем Діденком. У документі йдеться про те, що НАК «Нафтогаз України» тільки після виконання переліку умов переказує «Газпрому» 1,7 млрд. дол. Джерело повідомило, що серед умов ключовими є дві.

По-перше, оплата «Газпромом» у рахунок майбутніх послуг по транзиту НАК «Нафтогазу Україна» 1,7 млрд. дол. І тільки після цього таку ж суму НАК переказує «Газпрому». За даними «ДТ», і платіж «Газпрому» НАКу, і НАКу «Газпрому» уже здійснений цього тижня.

По-друге, розрахунки з «Газпромом» щодо заборгованості «РосУкрЕнерго», переведеної на НАК, відбуваються після переходу до НАК «Нафтогаз України» прав власності на газ, що зберігається в ПСГ «Укртрансгазу» в обсязі до 11 млрд. кубометрів. Джерело стверджує, що листа «Газпрому», який підтверджує переведення газу РУЕ на баланс НАКу, вже відіслано.

Нова заява прес-служби «Газпрому» уточнила своє ж попереднє: «НАК «Нафтогаз» може вимагати від «РосУкрЕнерго» виплати боргу як у грошовому, так і в товарному вигляді».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі