Виборам підкладуть свиню?

Поділитися
Жодна помітна подія в нашій країні не відбувається без політичної проекції. Очевидно, епідемія серйозним чином може позначитися на передвиборному процесі...

Жодна помітна подія в нашій країні не відбувається без політичної проекції. Очевидно, епідемія серйозним чином може позначитися на передвиборному процесі. Від тритижневої заборони на збори громадян, що надзвичайно ускладнить зустрічі кандидатів із виборцями, проведення концертів та мітингів, а також неймовірно підніме ціни на «джинсу» у ЗМІ, — і до можливості перенесення дати виборів. У зв’язку з цим Віктор Янукович скасував мітинг у Харкові, Юлія Тимошенко — передвиборний тур «З Україною в серці», Віктор Ющенко — презентацію програми в Києві, Анатолій Гриценко — презентацію програми в Одесі. На час здачі «ДТ» до друку засідання РНБОУ, екстрено призначене президентом Віктором Ющенко на п’ятницю, ще не розпочалося. Однак, за нашими даними, до початку засідання Віктор Андрійович провів низку консультацій із наближеними й уповноваженими особами на предмет можливості і доцільності ініціювання запровадження надзвичайного стану. У зв’язку з цим «ДТ» поставило ряд запитань і спробувало оперативно знайти на них відповіді.

1. Чи є підстави у президента запроваджувати НС?

Є. Відповідно до 4 статті Закону «Про правовий режим надзвичайного стану», запровадження НС допускається, зокрема, «у випадку виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій (...), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення». У переліку прикладів є, у тому числі, й пандемія.

Постанова Кабінету міністрів «Про затвердження порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру за їхнім рівнем» містить критерії, за якими визначається надзвичайна ситуація державного рівня. До них, зокрема, належить загибель 10 і більше людей.

2. Який механізм запровадження НС?

Механізм запровадження НС багатоступеневий. Пропозицію про його запровадження, відповідно до профільного закону, очільнику держави, як правило, подає Радбез. Проте, якщо необхідність запровадження НС мотивована не воєнними чи терористичними, а природними або техногенними загрозами (наприклад пандемією), то ініціатором має виступати не РНБОУ, а Кабмін.

Тобто в Тимошенко є можливість заблокувати процес запровадження надзвичайного стану. Але в такому разі прем’єр мусить розуміти, що весь обсяг відповідальності вона бере на себе.

Надзвичайний стан запроваджується президентським указом, але тільки після затвердження Верховною Радою. Причому на роздум парламенту дається не більше двох днів.

Термін дії надзвичайного стану обмежується 30 днями. Однак у разі потреби він може бути продовжений ще на тридцять за тією ж схемою — президентський указ, підкріплений згодою Верховної Ради.

НС може бути скасований раніше від визначеного терміну, якщо буде усунено обставини, через які надзвичайний стан запроваджували. З відповідною пропозицією на президента повинен вийти парламент, однак у випадках, аналогічних нашому, роль прохача закон покладає, знову-таки, на Кабмін.

В умовах надзвичайного стану забороняється проведення будь-яких виборів та референдумів, вводиться табу на зміну Конституції, а також виборчих законів, обмеження прав і повноважень депутатів парламенту.

3. Чи реальна підтримка парламентом ініціативи президента?

Заступник глави фракції Блоку Литвина Сергій Гриневецький заявив «ДТ»: «Який надзвичайний стан? І з якого доброго дива ми його мусимо підтримувати? Держава повинна забезпечити злагоджену роботу всіх профільних органів влади: МОЗ, МінНС, санепідемстанції, якщо потрібно — то й резервістів. Наявних організаційних ресурсів цілком достатньо, щоб упоратися з лихом без надзвичайного стану. Просто потрібно сконцентруватися на максимальній ефективності державного ресурсу». Втім, фракція Литвина після кулуарних перемовин може гойднутися і в інший бік.

Член президії фракції Партії регіонів Ганна Герман висловилося обережніше: «Це питання на фракції ще не обговорювалося. Моя особиста думка полягає ось у чому: на сьогодні я не бачу потреби запровадження надзвичайного стану. Однак не виключаю, що в разі погіршення ситуації рішення про запровадження НС був би сенс підтримати. Для розгляду, у тому числі, й цього питання слід терміново, не чекаючи понеділка, провести парламентське засідання, присвячене епідемії».

39 горезвісних депутатів «НУ—НС», швидше за все, підтримають ідею НС, якщо таку запропонує Віктор Ющенко. Адже заява Лілії Григорович про необхідність запровадження надзвичайного стану, яка прозвучала в четвер, лише простакам може видатися її власною ініціативою.

Комуністи «до особливого розпорядження» від коментарів утрималися. А представник БЮТ Андрій Портнов заявив: «Фракція з цього приводу ще не збиралася. Однак я впевнений, що уряд Юлії Тимошенко і наша фракція запропонують ефективніші методи захисту громадян, аніж ті, які здатен запропонувати президент, щоб скористатися приводом і зірвати вибори».

4. Кому з кандидатів вигідне запровадження НС і чому?

На це запитання відповісти неважко. Зсув дати виборів на один-два місяці вкрай невигідний прем’єр-міністру Юлії Тимошенко. Розрахунок бюджетних можливостей виконано з точністю до моменту завершення кампанії. Більше того, забезпечення цього розрахунку вже тепер вкрай серйозним чином поставлене під сумнів ваганнями МВФ із приводу видачі четвертого траншу, необхідністю, у разі підписання президентом, виконання Закону «Про підвищення соціальних стандартів» та серйозними витратами, неминучими, якщо доведеться боротися з епідемією. Діру після виборів уряд забезпечував кожному, хто б не став президентом. Потрапляти в неї особисто (а головне — до фінального свистка) Юлія Володимирівна не планувала... Невигідне можливе зволікання з фінішем кампанії й Арсенію Яценюку. Арсеній Петрович рушив із базару. Тенденція позначилася чітка і стійка. І одна річ — до 17 січня втратити третину рейтингу, а зовсім інша — половину до нової дати виборів.

Не дуже холодно й не дуже жарко від такого рішення кандидатам так званого другого ешелону — Анатолію Гриценку, Сергію Тігіпку, Олегу Тягнибоку. У кожному випадку є нюанси. Але в цілому шанси «альтернативників» можуть додатково зрости у разі традиційно неефективної роботи влади в критичній ситуації.

І немає жодних сумнівів у тому, що перенесення дати виборів сприятиме Віктору Ющенку та Віктору Януковичу. Перший, якщо буде введено НС, може отримати мінімум два місяці «бонусного» правління Україною. Другий — поліпшити свої шанси в боротьбі з Юлією Тимошенко. Бо головний конкурент Юлії Тимошенко на виборах — це вітчизняна економіка. А стан її — економіки — здоров’я тільки погіршується.

До речі, нікому не відомо, яким має бути перебіг кампанії після скасування НС. У жодному нормативному акті відповідного рецепту не виписано. Ніхто не в змозі дати чітку відповідь: вибори після запровадження надзвичайного стану буде призупинено чи перервано? Пояснимо різницю. Якщо йдеться про призупинення, то після скасування НС перегони буде продовжено. Таким чином, ті претенденти на президентство, котрі на час запровадження НП вже розжилися кандидатськими посвідченнями, отримають фору перед тими, хто цього зробити не встиг. А це порушує принцип рівності претендентів. Скривджені можуть звернутися в КС і отримати від нього документальне підтвердження обмеження прав. Отже, логічніше говорити про переривання. Тобто після скасування НС кампанія повинна розпочатися з нуля. Але це навряд чи влаштує тих, хто вже витратився. А головне — коли ж у такому разі мають відбутися вибори?

І останній, дуже істотний нюанс. Під забороною на проведення виборів одні кандидати розуміють лише перенесення дня голосування, а інші — мораторій на весь комплекс передвиборних заходів. Швидше за все, мають рацію саме другі. Але якщо перші на час дії НС проводитимуть зустрічі з виборцями, їхні портрети продовжуватимуть красуватися на білбордах, то у ЦВК і КС побільшає роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі