«Ви нам — трубу, ми вам — папери»

Поділитися
«Газпром» і Україна досі не уклали нового договору через те, що російський концерн не просто хотів частку в газотранспортній системі України, а й розраховував на право заплатити за неї не грошима.

«Газпром» і Україна досі не уклали нового договору через те, що російський концерн не просто хотів частку в газотранспортній системі (ГТС) України, а й розраховував на право заплатити за неї не грошима, а власними акціями, пише газета «Ведомости» у п’ятницю.

У розпорядженні видання опинилася копія проекту договору між Росією та Україною «Про розширення співробітництва в газовій галузі».

«Газпром» згідно із проектом міг оплачувати частки в СП не тільки грішми, чого так чекала Україна, а й майном, зокрема власними акціями, - з гарантією, що папери належать самому «Газпрому», підкреслюють «Ведомости».

За проектом договору Росія та Україна мали заснувати два паритетні СП. Перше отримало б у власність ГТС України. А потім - «на основі консенсусу» - власники підприємства, тобто «Нафтогаз» і група «Газпром», мали «визначити умови участі» в СП європейської газової компанії або компаній.

При позитивному рішенні частка третього партнера або партнерів становила б 33%, такий самий пакет залишився б у «Газпрому», Україна отримала б 34%.

Газета нагадує, що 1 грудня голова правління «Газпрому» Олексій Міллер передав документ прем’єру Володимиру Путіну, вказавши, що його «підготовлено разом з українською стороною» і що «Газпром» чекає доручень стосовно його підписання.

За словами російського чиновника, обізнаного з перебігом переговорів, зробити це планувалося в перших числах грудня.

Однак у підсумку «Газпром» і «Нафтогаз України» уклали прохідну угоду: український холдинг отримав право платити за російський газ на 21 день пізніше, ніж передбачалося раніше, до того ж стали можливі розрахунки в рублях в доповнення до доларів.

Головний же документ - про ГТС України та про знижки для неї - так і не з’явився. «Вийшло так, що проект договору, погоджений на рівні «фахівців», викликав нарікання «вгорі» - з української сторони», - повідомив виданню російський чиновник.

«Наприкінці року Міллер казав, що українці оцінили свою ГТС у 20 млрд. дол. Сам «Газпром» вважає, що вона як мінімум удвічі дешевша», - зазначає джерело газети, близьке до концерну.

50% у так і не створеному СП могли коштувати як 3,6% акцій «Газпрому» за котируваннями на 19 січня, якщо брати максимальну оцінку української труби від концерну. Або як 7,2% - якщо рахувати за українською оцінкою, доходить висновку видання, уточнюючи, що в «дочок» і «внучок» «Газпрому» нині є близько 3,1% його паперів.

Крім того, проект договору також передбачав цілий список гарантій від України - стосовно того, що вона відшкодує всі втрати й збитки, якщо з приводу передаваних активів будуть претензії третіх осіб, і що держоргани країни не втручатимуться у встановлення тарифів на транзит газу через Україну.

Документ також страхував «Газпром» від можливого запровадження на території України правил Третього енергопакета, який діє в Євросоюзі: СП мали зберегти право поєднувати функції з видобування, транспортування й розподілу газу.

При цьому гарантій від «Газпрому» щодо транзиту певних обсягів газу через Україну документ не передбачав. Чітких зобов’язань щодо інвестицій у ГТС - теж. Нова ціна російського газу в документі навіть не обумовлювалася - робилося лише посилання на майбутню додаткову угоду з цією ціною, і її дія припинялася б при скасуванні договору.

Джерело видання, близьке до «Газпрому», запевняє, що нині триває робота над м’якшим варіантом договору, але деталей не розкриває.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі