Василь Горбаль: «Вибори в столиці не обмежаться 25 травня. Цілком можливий дубль: новий президент — новий мер»

Поділитися
«Регіони» підозріло довго тасували колоду з претендентів у мери. Очевидно, ніяк не могли визначитися, хто ж зможе гідно представити їхню політичну силу в Києві...

«Регіони» підозріло довго тасували колоду з претендентів у мери. Очевидно, ніяк не могли визначитися, хто ж зможе гідно представити їхню політичну силу в Києві. Адже за чотири роки партія, деморалізована гучною перемогою Ющенка в помаранчевій революції, так і не змогла завоювати серце столиці. Дев’ять депутатів у Київраді — от, власне, й усі штики, які представили регіоналів у Києві 2006 року, коли їхній лідер Янукович узяв політичний реванш і вдруге очолив Кабінет міністрів.

Вирішивши поборотися за власний рейтинг у стратегічній для майбутніх президентських виборів точці, ПР таки висунула свого кандидата в мери Києва. Як відомо, ним став глава столичної партійної організації регіоналів народний депутат Василь Горбаль.

Нагадаємо, що, з одного боку, Василь Михайлович має найбезпосередніший стосунок до формування політики партії в Київраді, за що вже отримав чималу дозу цілком заслужених докорів. З іншого — він, мабуть, єдиний біло-синій політик вищого ешелону, який у той час, коли керівництво ПР воювало у верхах, займався в Києві партійним будівництвом і формуванням власного обличчя фракції. Так чи інакше, але вже 2007 року регіонали подеколи випадали з земельної обойми більшості Черновецького, а також були помічені в серйозних внутрішньопартійних розбірках із приводу неприпустимості тотального голосування деяких членів фракції з більшістю мера Києва.

У контексті викладених вище обставин нам видався корисним діалог із кандидатом на посаду керманича столиці від найбільшої парламентської партії.

Про позицію партії в Києві

— Василю Михайловичу, зізнавайтеся, як вам удалося перемогти Мірошниченка, Табачника і Кужель?

— Перемоги ми очікуємо 25 травня. А в партії була нормальна демократична дискусія. Мою кандидатуру на посаду кандидата в мери столиці України підтримало керівництво Партії регіонів, і тому логічно, що корінний киянин Дмитро Табачник є одним з лідерів нашого списку на цих виборах.

— Що було на шляху до вашого висування найтяжчим? Переконати Януковича, Колеснікова, Клюєва?

— Найтяжче було те, що процес міг затягнутися. Водночас я чудово розумів, що з висуванням Горбаля чи без нього — основна відповідальність за проведення кампанії в Києві ляже на мої плечі. Я проходив це вже 2004 року, коли спочатку було дуже багато охочих займатися виборчою кампанією, але потім — після другого туру — усі вони кудись поділися. Як людина відповідальна, в деяких питаннях я тоді залишився сам. У кожному разі це досвід. Якщо чесно, детально всього цього я не аналізував і будь-які чутки щодо цього підтверджувати чи спростовувати не хочу. На мою думку, з погляду партійного будівництва, цілком логічно, якщо керівник парторганізації може претендувати на посаду мера.

— Так кампанія повністю на ваших плечах — і технологічно, й фінансово?

— Я справді хочу розгорнути ситуацію, щоб у тих чи інших регіонах підтримали вибори в Києві простою акцією, наприклад, «Підтримай наших у Києві!». Також приємно, що багато хто з моїх колег по фракції запропонував свою допомогу, і технологічну, і фінансову. Насправді вибори досить серйозно перевіряють людей і стосунки.

— Політика Партії регіонів щодо Києва була, на вашу думку, хибною? Адже партія в результаті так і не наростила тут рейтингу. А виставивши свого кандидата, за великим рахунком, не може розраховувати на посаду мера… Хто-хто, а ви точно це розумієте, Василю Михайловичу…

— Рейтинг — аж ніяк не показник хибності нашої політики. Бо рейтинг — це скоріше технологічне питання, його легко поліпшити масованою рекламою, грамотним піаром. Наші опоненти в плані реклами й піару працювати навчилися. На жаль, в історії країн, де демократія ще тільки розвивається, багато прикладів, коли люди довіряли яскравим і спритним демагогам, а не власній логіці й здоровому глузду. Пригадайте приклад Аргентини та Еви Перон, тієї ж таки Німеччини 30-х років. Але зрештою кожна демагогічна політика викриває сама себе. Постійні кризи в уряді, інфляція, зростання цін, безконечна й безплідна війна Ющенка і Тимошенко, їхні невиконані передвиборні обіцянки — усе це змушує виборців замислитися. І ви побачите, що на цих виборах у Києві і «Нашу Україну», і БЮТ очікують величезні рейтингові втрати. Мильні бульбашки гарні, але вони дуже швидко лопаються.

А Партія регіонів у Києві має стабільний електорат — на останніх виборах ми отримали 210 тисяч голосів підтримки. Тепер чисельність партії в столиці зросла до 50 тисяч членів, і весь цей актив узявся до роботи. У нашій команді з’явилося багато нових людей, багато корінних киян із великим досвідом успішної організації роботи як у бізнесі, так і на державній службі, і для мене така довіра — найкращий показник рейтингу і можливостей Партії регіонів у Києві. Після 25 травня разом оцінимо ситуацію — я впевнений, що нашу команду очікує успіх.

Про партійний список і його батьків

— Вперше відкрито й публічно ПР не підтримала команду мера тієї самої миті, коли член вашої фракції пан Богатирьов «з голосу» лобіював 240 га в Кончі-Заспі для фірми «Лісове містечко». Той факт, що пани Богатирьов і Рибак в результаті не потрапили до списку, свідчить про те, що ПР стала більш уважно ставитися до якісної оцінки подій у своїх рядах?

— Партія регіонів у Києві за останні два роки не проголосувала за жодне скандальне рішення з виділення землі в Києві. Це загальновідомий факт, який легко перевірити. Наша фракція в повному складі відмовилася від участі в афері й не голосувала за виділення 2000 гектарів київської землі на користь кількох підставних фірм, зареєстрованих на студентів. У згаданому вами випадку ініціатива одного з наших депутатів була розглянута фракцією відкрито й демократично, і так само, як і в попередніх випадках, ми це неопрацьоване питання відхилили. Я вважаю, що всі земельні питання в Києві необхідно вирішувати тільки відкрито, прозоро, із наданням повної інформації про можливих покупців, і будь-яка земля під забудову має виділятися тільки зі схвалення 75% жителів конкретного мікрорайону. Це одна з основних частин моєї програми, з якою я йду на посаду мера столиці.

На партійній конференції, де формувався партійний список, Олександр Рибак сам зняв свою кандидатуру. Власне, після цього вичерпано і питання щодо Олександра Богатирьова. Це їхнє власне рішення, прийняте після відкритої демократичної дискусії в партії.

— А хіба негативна думка громадськості з приводу неприпустимості розмивання акцій комунальних підприємств шляхом додемісій і передача їх у приватні руки для вас неважлива? Банк «Хрещатик», «Київхліб», «Київмлин», Київенергохолдинг, пан Дейнега (голова комісії з власності в Київраді й № 8 у списку ПР)… Все це поняття одного логічного ряду.

— Щодо організацій, про які ви кажете, це були чіткі рішення виконавчої влади, які остання жорстко проводила через Київраду. Це робила команда Черновецького — погодьтеся, що саме він керує більшістю Київради, а аж ніяк не Дейнега. Що стосується «Київхлібу» та Київенергохолдингу — це рішення, старанно підготовані Олександром Омельченком. Давайте не будемо демонізувати Дейнегу лише за те, що він очолює одну з комісій. Він не може відповідати за скандальні рішення нинішніх і попередніх київських мерів.

— Ви особисто відповідаєте за кожне прізвище в списку?

— Безумовно.

— А також за те, що, будучи безпосередньо пов’язаним із трестом «Київміськбуд-1 ім. Завгороднього», Горбаль нібито очистив список від злісних забудовників Партії регіонів?

— Не зовсім розумію, чому ви шукаєте злісних забудовників у лавах партії, яка є найбільш принциповим і відкритим критиком нахабного й цинічного «дерибану» київської землі міською владою?

Давайте оперувати фактами. Жодного пікету, жодного скандалу, пов’язаного з ім’ям згаданого вами тресту, немає. Це легко перевірити. І таких скандалів не буде. Цей трест працює на ринку ще за документацією 2004-2005 р. Комплекс, який побудували на Воздвиженці, можна вважати предметом гордості всієї столиці. Проект буде здано в експлуатацію у 2009 році. Практично всі перші поверхи будинків буде виділено під художні та творчі майстерні. Нині трест масово будує соціальне житло на околицях за одними з найнижчих цін у Києві.

Програма кандидата

— Як ви збираєтеся себе позиціонувати, якщо стоїте пліч-о-пліч із Черновецьким, проте не маєте можливості підкинути пенсіонеру грошенят до Великодня, Дня Перемоги? Чим кандидат Горбаль відрізняється від кандидата Черновецького?

— Я один із найбільш послідовних опонентів земельної політики міської влади. Я не сприймаю подачок виборцям перед виборами за рахунок міського бюджету, і мені здається, що вживати вираз «пліч-о-пліч» у даному разі немає підстав.

Насамперед я припиню фінансування зі столичного бюджету тієї супердорогої реклами міської адміністрації, якою обклеєні всі вулиці й зайнятий телеефір. Половина Києва живе на Лівому березі — а спробуйте виїхати звідти на роботу о 8—9 ранку. Метро перевантажене, вагони беруться з боєм, а на мостах нині затори стоять із 7 ранку до 13 години. Столицю розбив транспортний параліч, і, чесно кажучи, коли в заторах годинами розглядаєш настирливу рекламу, мені здається, у більшості киян, окрім роздратування, вона нічого не викликає.

Я хочу запропонувати Києву інший шлях. Шлях творення, а не війни. Я йду на вибори до Київради на чолі списку Партії регіонів. Та я поважаю всіх своїх опонентів, усіх кандидатів у мери, тому що для мене вони насамперед кияни. І для мене не важливо, якого кольору політичні симпатії в моїх сусідів. Майстер ЖЕКу, консьєржка в під’їзді, дорожні робітники, медсестра в поліклініці, машиніст метро не запитують партквиток, коли працюють на благо нашого міста. Тому ані я, ані мої колеги за партією не будемо приймати жодної участі в тій брудній політичній війні, в яку вплуталися деякі політичні сили. Ми хочемо показати, що спільне вирішення київських проблем може об’єднати киян набагато краще, ніж валізи компромату.

— А для цього кандидату, по-вашому, краще бути яким — сильним, розумним, вродливим, відомим чи не відомим?

— Вас також забавляє цей передвиборний креатив? Насправді я не сприймаю цих егоцентричних гасел. Це самозамилування перед дзеркалом...

— Створюється враження, що ми не мера, а нареченого вибираємо. Ну, тоді вже сильно хочеться якийсь контракт із гарантіями для молодожонів почитати. Ми вам владу — а ви нам що? От ви особисто, Василь Михайлович Горбаль, що можете Києву запропонувати?

— Як фаховий економіст і фінансист на посаді мера я відразу розпочну реформу системи міського управління. Вважаю, міська бюрократія роздута в кілька разів, і її головна проблема — брак чітко виписаних службових обов’язків для кожного чиновника. Бюрократія буде різко скорочена — це заодно допоможе скоротити проблему тотальної корупції.

Великому бізнесу нескладно відбивати нескінченні перевірки та причіпки бюрократичних інстанцій. Та як важко працювати в столиці малому та середньому бізнесу! Всі подачки для маргінальних верств міська влада робить за рахунок середнього класу. За рахунок людей, які наповнюють скарб­ницю, створюють робочі місця, є основою нашого суспільства. За останній рік влада в місті піднімала орендну плату для підприємців від двох до п’яти разів! Як мер я хочу серйозно поміняти правила роботи всіх регуляторних органів у Києві — мене не влаштовує, що малий і середній бізнес стоїть у поклоні перед інспекторами всіх мастей. Київські підприємці змушені платити хабарі на кожному кроці — пожежникам, санепідемстанції... Крім того, протягом місяця після обрання я гарантую розробку і ухвалення положення про порядок конкурсного заміщення посад у міській владі. Чиновники мають доводити свій інтелект на відкритих іспитах, у відкритій конкуренції.

Відповідно до міжнародних рейтингів, Київ за індексом вартості життя посідає 21 місце у світі! Ганьба для міста, що квартира на Позняках коштує дорожче, ніж апартаменти в Парижі на Єлисейських полях, дорожче, ніж квартира в Празі, Берліні, у більшості світових столиць і європейських міст. Саме нереальні ціни на житло викликають усю божевільну столичну дорожнечу. Причина високих цін — корупція та спекуляції земельними ділянками під забудову. Я пропоную систему, за якої будівельникам не доведеться платити хабарі, а ціни на 50% житлової площі в усіх новобудовах регулюватимуться містом, щоб молоді сім’ї і черговики могли реально отримувати квартири. У мене є досвід роботи на будівельному ринку, і я як мер відразу ж ініціюватиму зміни в нормативну базу щодо порядку виділення земельних ділянок, порядку забудови, регулювання містом цін на житло при забудові міських земель. Забудова Києва має здійснюватися тільки на основі Генерального плану, і мікрорайони повинні вводитися в дію комплексно.

— Де ще ви маєте намір докласти свою руку?

— З огляду на динаміку зростання бюджету, можна було б дати випускникам київських шкіл змогу безкоштовного навчання у вузах столиці. 350 млн. грн. на рік бюджет знайшов би. Крім того, конче потрібне створення і розширення центрів дитячої та юнацької творчості — перший такий центр за моєї активної участі вже відкритий у Солом’янському районі. Система має бути безплатною та доступною. Особливу увагу я приділив би не роздачам по святах із бюджету, а соціально-медичним центрам для інвалідів і людей похилого віку.

Вважаю, що місто повинне створити муніципальну міліцію, звільнити руки дільничним міліціонерам і забезпечити їм нормальні умови роботи.

— Чиї мізки працюють над програмою — ваші, піарслужби, експертного співтовариства?

— Читаю та аналізую все. Спілкуюся з експертами. Активно слухаю, що кажуть опоненти. Вибираю раціональне, роблю виписки.

Стратегія майбутнього партнерства

— Хто, по-вашому, сьогодні тактично й стратегічно більш переконливий?

— Я не бачу, хто більш переконливий, тому і йду на вибори самостійно. Те, що ми спостерігаємо на білбордах — це не конкуренція планів розвитку міста, а конкуренція рекламістів-дизайнерів.

— Скільки ви реально плануєте взяти голосів?

— Не хотів би зараз гадати. У кожнім разі ми зробимо все, щоб збільшити свою присутність у Київраді.

— Однак вона не буде критичною для формування більшості. Кого ви бачите серед своїх партнерів? Я маю на увазі й можливого мера, і політичні партії?

— Поки що в мене тверда думка, що в Києві так швидко усе не закінчиться. Вибори в столиці не обмежаться 25 травня. Цілком можливий дубль: новий президент — новий мер. Адже на центральному рівні протистояння не зникне, а тільки посилиться до президентських виборів. І варіантів може бути безліч. Мер той самий — Київрада не збирається, мер інший — Київрада теж не збирається. З огляду на динамічну передвиборну кампанію можливе все. Усі тягтимуть час.

— Хто?

— Ну, хоча б ініціатори. БЮТ ніколи не визнає свого програшу. Будуть суди.

— Та в БЮТ — рейтинг і, цілком можливо, більшість у раді.

— Прогнози різні. Нині зростання рейтингу немає. Як немає і по-справжньому серйозної мобілізації виборчих штабів. Повторюю, я бачу тільки зовнішню рекламу. І якісь періодичні та уривчасті виступи Турчинова.

Тому поки що важко робити якісь прогнози й починати переговори про можливі коаліції. Усі в полоні емоцій. І я переконаний, що для багатьох результати виявляться великим розчаруванням. .

— Припустимо, результат розчарує і вас. Який мер, крім Горбаля, для ПР найприйнятніший?

— Думаю, що для партії в ході виборчої кампанії важлива лише одна людина — її кандидат. Та й в інших партіях просто немає з ким домовлятися.

Ну хто, наприклад, за столом переговорів представлятиме БЮТ? З огляду на минулий досвід цієї партії, коли за рік помінялося вісім голів фракції, складно сказати, хто насправді буде переговірником. Чи вдасться цій команді цього разу уникнути різновекторного впливу якихось груп, квотування…

— Тобто ви думаєте, що на наступному суботнику Турчинову може допомагати активно розпушувати землю не тільки Богдан Губський?

— Зважаючи на те, що у списку БЮТ досить багато бізнесменів, які дістали чергову обіцянку від Тимошенко, що блок буде при владі, може статися все, що завгодно. Особливо, коли БЮТ знову опиниться в опозиції, навіть здобувши найбільший відсоток.

— А ваша парламентська фракція голосуватиме за другий тур виборів мера чи ні?

— У нас наполегливо провокується ситуація, що коли хтось проти другого туру — отже, він за Черновецького. Я за два тури, але прийнятих не нашвидкуруч у період розпалу самої кампанії. Це, по-перше. По-друге, я просто вже не вірю, що хтось змінюватиме систему.

— Тому що президент проти?

— У коаліції немає згоди з цього питання. Тому я навіть не хочу торкатися теми. Всі ці розмови ні про що просто відривають від серйозної дискусії по Києву.

— Невже ви за поділ повноважень мера і глави КМДА? Адже Київ міг би стати плацдармом для реформи місцевого самоврядування.

— Цілком можливо, що це найправильніший крок. Однак політики навряд чи сьогодні на нього погодяться. Кожний моделює ситуацію під себе. Тому говорити про якісь прориви не доводиться. Про що взагалі говорити, коли в нас працювали цілих дві комісії по Києву і жодна з них не оприлюднила своїх результатів — ні президентська, ні парламентська! А я хотів би розглянути результат їхньої діяльності з погляду рекомендацій. Та де ці рекомендації?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі