НАВІКИ З РОСІЙСЬКИМ НАРОДОМ
Україна в жодному разі не повинна втратити зв’язку з колишніми республіками СРСР, заявив Президент України Леонід Кучма в п’ятницю на зустрічі з главами районних адміністрацій у Києві.
Нагадавши, що Росія є стратегічним партнером для України, Президент заявив: «Альтернативи немає». Л.Кучма зазначив, що з Росією необхідно налагодити співробітництво так, щоб збільшити товарообіг. Він підкреслив, що «не потрібно боятися Росії» і остерігатися того, що Росія «нібито намагається відродити імперію». Президент РФ Володимир Путін «в жодні союзи Україну не тягне», — сказав Л.Кучма.
Л.Кучма повідомив, що до кінця року планується затвердити програму міжрегіонального співробітництва між Україною та Росією.
За словами Л.Кучми, газ для України є «великим політичним питанням». «Отримавши туркменський газ, ми трохи зменшили тиск з боку Росії», — сказав він. При цьому Президент звернув особливу увагу на те, що за постачання туркменського газу Україна буде розраховуватися з Туркменією на 50% інвестиційними проектами і товарами.
«Проте рішення про постачання газу, досягнуте під час переговорів із президентом Туркменістану, лише політичне, і урядові необхідно терміново розпочати реалізацію цих рішень уже тепер», — підкреслив Л.Кучма.
Л.Кучма також повідомив, що в першому кварталі 2001 року планується провести саміт ГУУАМ (неформальне об’єднання Грузії, України, Узбекистану, Азербайджану і Молдови. — ІФ), на якому буде юридично оформлений статус цієї організації.
БУДЕ ЛАЗАРЕНКО — БУДЕ Й СУД
Кримінальна справа, порушена Генеральною прокуратурою України щодо екс-прем’єра Павла Лазаренка, розглядатиметься в суді лише за участі самого П.Лазаренка. Про це заявив генеральний прокурор України Михайло Потебенько на прес-конференції у п’ятницю в Києві. «У нас (в Україні. — ІФ) не судять заочно. Людина обов’язково має дати суду свої пояснення», — сказав він. М.Потебенько підтвердив, що питання про видачу Сполученими Штатами Америки колишнього екс-прем’єра Україні «ведеться активно».
Проте, за словами генпрокурора, П.Лазаренко «створює тяганину (у слуханні стосовно нього справи в Сан-Франциско. — ІФ) з допомогою своїх захисників».
«Як тільки він (Лазаренко. — ІФ) прибуде до України, справа швидко буде передана в суд», — підкреслив М.Потебенько. Він зазначив, що частина викрадених екс-прем’єром коштів уже надійшла на розрахунковий рахунок прокуратури. Відповідаючи на запитання журналістів про подальшу долю цих грошей, М.Потебенько сказав, що з розрахункових рахунків прокуратури кошти «розчиняються в загальній масі бюджету». Як раніше повідомлялося, швейцарська прокуратура перерахувала на розрахунковий рахунок української прокуратури 10,5 млн. швейцарських франків, що перед тим належали П.Лазаренку.
Екс-прем’єр П.Лазаренко, який виїхав до США в лютому 1999 року після того, як проти нього в Україні було висунуто обвинувачення у фінансових махінаціях, звинувачується американською стороною у відмиванні $114 млн., отриманих незаконним шляхом і переведених на закордонні рахунки в 1994—1999 роках. П.Лазаренка Женевський суд також засудив до 18 місяців тюремного ув’язнення умовно.
ЖІНОЧА ЛОГІКА?
Заступник генерального прокурора України Микола Обиход заявив, що відповіді віце-прем’єра України з паливно-енергетичного комплексу Юлії Тимошенко на запитання американських слідчих були «не зовсім логічні». На прес-конференції в п’ятницю в Києві М.Обиход наголосив: Генеральній прокуратурі України «відомо, що було предметом допиту Ю.Тимошенко американськими слідчими». Але конкретизувати, про що йдеться, він не став, пославшись на таємницю слідства.
Замгенпрокурора повідомив, що «у справі ЄЕСУ (корпорація «Єдині енергетичні системи України», яку раніше очолювала Ю.Тимошенко) тепер відстежується рух коштів у сумі $1 млрд. 100 млн. з України за кордон протягом 1996—1997 років». М.Обиход також зазначив, що $100 млн. було переказано на особисті валютні рахунки екс-прем’єра України Павла Лазаренка, — повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».