У найбільшій нафтовій компанії країни нарешті відбулися збори акціонерів — перші з травня 2007 року. Попередні сім спроб не вдалися — акціонери ділили владу.
Трирічні спроби держави, відтіснивши приватників, повернутися до управління своїм контрольним пакетом, провалилися. Довелося шукати компроміс. Його скромний результат — шосте питання порядку денного «Про укладення угоди між ВАТ «Укрнафта», міноритарними акціонерами та власником контрольного пакета акцій ВАТ «Укрнафта» про взаєморозуміння і співробітництво».
Контрольним пакетом 50%+1 акція володіє НАК «Нафтогаз України», а під міноритарним акціонером мається на увазі група «Приват» Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.
У підсумку «акціонери схвалили угоду між ВАТ «Укрнафта», міноритарними акціонерами і власником контрольного пакета акцій ВАТ «Укрнафта» про взаєморозуміння і співробітництво, яка імплементована у статут підприємства».
Як стверджують у компанії, це «забезпечить ефективну реалізацію прав акціонерів на участь в управлінні товариством і баланс їхніх інтересів».
Основна ідея статуту така. Оперативний контроль зберігають міноритарії (тобто «Приват»), які тепер отримують право на призначення голови правління.
Цю посаду обійняв Андрій Кущ (хоча він і так із листопада 2007-го виконував обов’язки голови правління). Наглядову раду відтепер очолив заступник глави правління «Нафтогазу» Ігор Діденко. Держава отримала в наглядовій раді більшість голосів. Утім, як стверджують лихі язики, водночас його повноваження було пристойно урізано. Загалом поява угоди — незаперечний успіх «приватівців».
Натомість державі пообіцяли пряник. Це виплата НАКу її частки дивідендів за 2006—2008 роки, тобто всього держкомпанії виплатять 2,54 млрд. грн.
При цьому 800 млн. заплатять до 5 лютого, тобто до дати чергового платежу за січневий газ «Газпрому». Решту буде виплачено акціонерам траншами до серпня 2011 року. Мабуть...
При цьому на розвиток самого підприємства з нерозподілених доходів виділили аж... менш як півтора мільйона гривень.
Втім, на загальний мир розраховувати не доводиться. Кабмін і «Укрнафта» продовжать обмінюватися стусанами у спорі про механізм продажу нафти на аукціоні. Це питання до зборів просто вивели за дужки. Збори закінчилися, дужки розкрилися — сторони, як і раніше, ходять по судах. Історія триває.