6 квітня в Угорщині відбудуться парламентські вибори, які мають прямий стосунок до України - за політичні партії сусідньої країни голосуватимуть, зокрема, й українські громадяни, що отримали угорські паспорти. Абсолютна більшість із них - жителі Закарпатської області. DT.UA розповідало про закон спрощеного набуття угорського громадянства, ухвалений парламентом цієї країни в травні 2010 р. (див. "Мовчанка - знак згоди?", №6 від 19 лютого 2011 р.). Через півтора року, у грудні 2011-го, новонаверненим громадянам Угорщини надали право голосу, яке вперше реалізується на виборах цієї неділі.
Зрозуміло, що новий закон про угорське громадянство не ухвалювали тільки під Закарпаття, яке колись входило до складу Угорщини (нині в області проживає близько 150 тис. етнічних угорців, або 12% від загальної чисельності населення). Угорщина має величезну діаспору по всьому світу, яка налічує близько
3 млн людей. Найбільше етнічних угорців проживає в Румунії (близько 1,5 млн), Словаччині (понад 500 тис.) й Сербії (близько 290 тис.). І нинішній прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, котрий зі своєю партією "Фідес", за всіма соцдослідженнями, здобуде в неділю впевнену перемогу, ініціюючи ухвалення закону про громадянство, хотів використати голоси закордонних угорців для своєї політичної сили. Певною мірою йому це вдалося. Угорські паспорти на сьогодні отримали понад 500 тис. людей за межами Угорщини, і всі вони теоретично могли б узяти участь у виборах. Офіційних даних про те, скільки серед "нових угорців" українських громадян, немає. Однак, як повідомляють угорські ЗМІ, таких на сьогодні близько 70 тис. Цю цифру в неофіційних розмовах із DT.UA підтверджують і лідери угорських організацій Закарпаття.
Процедуру голосування закордонних угорців виписано в законодавстві. Потенційним виборцям із країн, які дозволяють подвійне громадянство, ще влітку минулого року почали надсилати запрошення взяти участь у голосуванні. Однак це не стосується закордонних угорців з України, Словаччини й Австрії (де подвійне громадянство заборонено). Громадянам цих країн офіційних запрошень не надсилали, вони дізналися про вибори з інших джерел, насамперед зі ЗМІ. Ті з них, хто вирішив реалізувати своє право голосу, за 15 днів до виборів мали зареєструватися в Національній виборчій конторі Угорщини (що можна зробити й через Інтернет) і вказати адресу, на яку їм можна вислати картку для ідентифікації особи та виборчий бюлетень. Як вдалося дізнатися DT.UA, майже ніхто із закарпатців, котрі вирішили взяти участь в угорських виборах, своєї домашньої адреси не вказав, побоюючись інцидентів з СБУ, які раніше вже мали місце (див. "Присягаю на вірність Угорщині…", №16 від 28 квітня 2011 р.). Абсолютна більшість вказала адреси своїх родичів або знайомих в Угорщині. Щоб проголосувати, ці люди мають поїхати в Угорщину, отримати надісланий пакет документів, заповнити картку ідентифікації особи та виборчий бюлетень і відправити поштою в центрвиборчком або передати в орган місцевого самоврядування. Крім того, закарпатці мають можливість віддати заповнені ідентифікаційну картку й бюлетень у генконсульства Угорщини в Ужгороді й Береговому, які своїми каналами передадуть їх у центрвиборчком. Процес голосування розпочався одразу після закінчення реєстрації в Національній виборчій конторі, тобто за 15 днів до дня офіційних виборів.
Теоретично закордонні угорці мали б голосувати тільки за партійні списки, однак на практиці чимало закарпатських угорців можуть обирати й мажоритарних депутатів. Пояснюється це просто - чимало жителів Закарпаття, які отримали угорське громадянство, паралельно оформили й постійну реєстрацію на території Угорщини (як правило, у своїх родичів або знайомих). Це необхідно, наприклад, для придбання автомобіля за європейськими цінами з подальшим його використанням в Україні або для офіційного працевлаштування в країнах ЄС. Усім їм, як і звичайним громадянам Угорщини, надіслали запрошення взяти участь у виборах за місцем реєстрації. Утім, закордонні угорці, що оформили постійну угорську реєстрацію, але фактично проживають в інших країнах, могли попередити Національну виборчу контору, що голосуватимуть тільки за партійними списками, і вказати, де саме хочуть отримати ідентифікаційну картку й бюлетень.
Головне питання угорських виборів для України - скільки закарпатців візьмуть у них участь. Політики з Угорщини, що приїжджали на Закарпаття останніми місяцями, не приховували сподівань, що виборчу свідомість проявить переважна більшість людей, які отримали угорські паспорти. Деякі місцеві угорські організації прямо закликали своїх членів і симпатиків узяти участь у парламентських виборах сусідньої країни. Як повідомив DT.UA голова Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) Міклош Ковач, його товариство агітувало за партію "Фідес" чинного прем'єра Віктора Орбана, завдяки якому закарпатці мають можливість отримати угорське громадянство (днями ТУКЗ переобрало керівництво, і М.Ковач уже не є його головою). Натомість керівник конкуруючої угорської організації - Демократичної спілки угорців України - нардеп України Іштван Гайдош повідомив редакції, що його спілка не ухвалювала рішення з цього питання й не бере у виборчій кампанії участі.
Приблизну кількість українців, що вирішили взяти участь в угорських виборах, можна дізнатися з офіційних джерел. Так, сайт Національної виборчої контори Угорщини містить дані про всіх закордонних угорців, що зареєструвалися для голосування. Станом на п'ятницю у списку з 79 країн (у їх числі США, Великобританія, Японія, Австралія, Саудівська Аравія, країни Африки і т.д.) загалом 234 тис. 735 закордонних угорців (ці дані все ще оновлюються, тому можливе незначне їх збільшення). Найбільше охочих узяти участь у виборах - з Румунії (понад 100 тис.), Сербії (близько
30 тис.) та Німеччини (понад 2 тис.). України в списку немає. Для країн, у яких заборонене подвійне громадянство, виділено окрему графу, навпроти якої стоїть показник - 4 тис. 681 особа. З неофіційних джерел DT.UA стало відомо, що українців серед них - близько 3 тис., тобто менше ніж 5% від тих, хто отримав угорське громадянство.
Участь українських громадян у виборах інших країн - не така вже й дивина. Наприклад, чимало заробітчан, працюючи в ЄС, вступають у шлюб із місцевими й отримують громадянство, не відмовляючись при цьому від українського паспорта. Вони беруть участь у виборах за кордоном, однак не афішують цього дома, знаючи, що в Україні подвійне громадянство заборонено. На відміну від таких досить поширених випадків, Угорщина надала право голосу й тим іноземцям, які можуть роками не їздити в Угорщину, але вважають себе угорцями по духу. Ставлення до реалізації цього права неоднозначне - багато хто вважає його проявом сепаратизму й загрозою безпеці України. Утім, статистика з Національної виборчої контори свідчить, що левова частка закарпатців отримала угорське громадянство не за покликом серця чи з патріотичних спонукань, а суто з утилітарною метою - для вільного пересування й офіційного працевлаштування в ЄС. До парламентських виборів в Угорщині їм немає ніякого діла…