Три влади на два леви

Поділитися
На килим В неординарній ситуації, коли країною фактично правлять три президенти — чинний, проголошений і народний, маємо ще й три гілки обласної влади...

На килим

В неординарній ситуації, коли країною фактично правлять три президенти — чинний, проголошений і народний, маємо ще й три гілки обласної влади. Поряд з традиційними виконавчою і представницькою зродилася ще одна — політична з претензійною назвою Комітет національного порятунку і зі штаб-квартирою усе в тому ж «будинку з левами». Так в Чернівцях називають приміщення облради і облдержадміністрації, вхід до якого охороняють символічні скульптури двох левів.

Очолює КНП керівник Чернівецького регіонального штабу В.Ющенка «Сила народу» І.Демчак. Тепер в кабінет до Івана Микитовича на співбесіду ходять по черзі, наче провинні школярі до директора, поважні чиновники усіх рівнів і рангів: голова облдержадміністрації М.Романів, головний податківець області І.Приймак, начальники управлінь, генерали в лампасах.

Позавчора на засідання Комітету викликали першого заступника голови ОДА Є.Луцишина і мера Чернівців М.Федорука. «Подивіться, будь ласка, в коридорі, — попросив одного із соратників пан Демчак, — якщо вони вже прийшли, то хай не чекають. Скажіть, що можуть заходити…»

Для голови облпрофспілки В.Шкварковського, приміром, така співбесіда закінчилась публічним покаянням. Попід руки його привели до мітингуючих на Центральну площу. І як звітував потім на комітеті керівник прес-служби нової влади П.Кобевко: «Я таки змусив його вибачитись перед народом». Вибачався пан Шкварковський за те, що силував буковинців голосувати за Януковича. Моральне аутодафе пішло Володимиру Антоновичу на користь. Одразу по тому він надав страйковому комітету, що є структурним підрозділом КНП, приміщення з телефонами в своєму обкомі профспілок і навіть активно включився в його роботу.

Більше за всіх дісталося від нової влади начальнику управління освіти і науки Богданові Чортику. Знову ж за те, що нібито він, порушуючи закон про вибори, примушував вчителів голосувати за провладного кандидата, погрожуючи розправою за непослух.

Але, як не дивно, освітяни на свого начальника не ображаються (з огляду на результати виборів, де 75% буковинців проголосували за В.Ющенка, вони нікого не слухали й голосували по совісті). Більше того, як з’ясувалося, вчителі, особливо чернівецькі, Богдана Романовича дуже люблять. На з’їзді освітян області, що відбувся днями з ініціативи КНП, ще один активний комітетник, професор Олег Панчук, намагався було (якраз у дусі демократії) нав’язати рішення про недовіру начальнику управління освіти. Але почув у відповідь рішуче: «Руки геть від Чортика!».

Схоже, галас, що здійнявся навколо примусового голосування і фактів фальсифікації на Буковині результатів президентських виборів, є цілковито надуманим. Бо жодного такого факту (окрім голослівного «хтось щось десь казав») нова політична нібито влада області навести не може, обіцяючи надати їх згодом.

Зсув по фазі

Проте, за словами КНП, революція триває. «Ми для того й утворили Комітет, взявши політичну, наголошую, політичну владу у свої руки, щоб бути в одній фазі з революційним процесом», — сказав перший заступник голови Комітету, ректор Чернівецького національного університету Микола Ткач. Теоретично воно, можливо, так і є. Але реальних практичних результатів діяльності комітетників ще не видно. Про кадрові перестановки також не йдеться. Як запевнили на прес-конференції, у Комітету навіть ще немає кандидатур на посаду губернатора й голови облради.

— Ми не прийшли вирішувати кадрові питання, — сказав Іван Демчак. — Наше завдання — перевірити чиновників від влади на відданість ідеям народного президента Віктора Ющенка. А також здійснювати політичний нагляд за діяльністю усіх гілок влади. Лише нагляд. Ми — не каральний орган.

— Ми — комісари революції, — додав Микола Ткач.

Серед завдань також: надавати допомогу підприємствам області, що забезпечують діяльність життєво важливих для суспільства галузей — енергозабезпечення, газопостачання, житлово-комунальних послуг. Оскільки сумний досвід свідчить, що революції чреваті безладом і розрухою. За цю ланку відповідальним в Комітеті призначено голову Чернівецької обласної організації Партії промисловців і підприємців України Є. Горду. Євген Львович не новачок в таких питаннях. Бо багато років вирішував їх на зорі незалежності (наскільки вдало — річ інша), будучи першим заступником чи не найодіознішого буковинського губернатора Г.Філіпчука. Якщо вірити п.Горді, проблем у цих підприємств немає жодних. Хоча відключення світла тривають. «Хіба що треба звернутися через засоби масової інформації до мешканців краю, щоб проплатили всі комунальні борги й тим фінансово допомогли облтепломережі, газовикам, енергетикам», — слово у слово повторив улюблену фразу нинішнього заступника голови облдержадміністрації М.Романюка ще один колишній партійний і владний чиновник з багаторічним стажем, член команди Філіпчука, а нині член Комітету національного порятунку Петро Гасюк. Чиновники змінюються, але методи і стиль їхньої роботи залишаються незмінними. Не замерзнути б буковинцям без обіцяного кожуха зі шкіри невбитого ведмедя.

Тим часом, поки місцеві політики бавляться в революцію, на центральній площі райцентру Глибока, що на румунському кордоні і де проживає чимало румунів, зібралося народне віче (таке ж саме віче, до речі, наділило владними повноваженнями Комітет національного порятунку) і з огляду на важку суспільно-політичну ситуацію в країні прийняло звернення до Генерального консула Румунії у Чернівцях. Якщо народне волевиявлення не буде визнано і президентом України не стане Віктор Ющенко, румуни Чернівецької області розпочнуть акцію щодо проголошення автономії Буковини аж до повної самостійності, йдеться у зверненні. Автономізація Буковини, схоже, вже розпочалася. Поки Україна обирає між Ющенком та Януковичем, в Чернівцях з’явилися агітаційні плакати на підтримку кандидата в прем’єр-міністри Румунії п.Нестасе.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі