ТАШКЕНТ ВИЙШОВ ЗІ СКЛАДУ ГУУАМ

Поділитися
Про це повідомив у четвер глава МЗС республіки Абдулазіз Камілов. Тепер вже до ГУАМ входять Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова...

Про це повідомив у четвер глава МЗС республіки Абдулазіз Камілов. Тепер вже до ГУАМ входять Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова. «На цьому етапі для нас найважливішими є економічні зміни в цій міждержавній організації», — сказав узбецький міністр. «Практика показала, що перш ніж реалізувати такі регіональні проекти, слід вирішити низку питань внутрішнього і міждержавного характеру», — зазначив він.

А.Камілов наголосив: «При цьому ми підтвердили, що в нас високий рівень двосторонніх відносин із кожною з держав-учасниць цієї організації, і ми будемо і далі їх розвивати».

Керівник МЗС не виключив, що Узбекистан може відновити членство в цій організації, а Ташкент не відмовляється від інтеграційної політики, повідомив Інтерфакс.

Спочатку 1997 року Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова об’єдналися у зв’язку зі спільною зацікавленістю в створенні європейського транспортного коридору Європа—Кавказ—Азія, задіявши морські, річкові, залізничні, автомобільні шляхи для перевезення пасажирів і вантажів. 1998 року до них приєднався Узбекистан.

Як виявилося, для Президента України вихід Узбекистану з ГУУАМ не став несподіванкою: «Нічого тут надзвичайного не знаходжу», — сказав Леонід Кучма в п’ятницю, відповідаючи на запитання журналістів на спільній прес-конференції з президентом Домініканської Республіки Іполіто Мехія.

Він зазначив, що ГУУАМ засновувався з метою створення транспортного коридору, наголосивши, що він «у майбутньому обов’язково буде грати цю роль». «Ми нікого особливо не запрошували вступати чи не вступати (у ГУУАМ. — ІФ). Та мета, яку переслідує цей союз, не передбачає великої кількості країн (учасників об’єднання. — ІФ)», — сказав Л.Кучма.

Водночас міністр закордонних справ України Анатолій Зленко висловлює надію, що об’єднання ГУАМ стане ще більш згуртованим, «не обтяженим пасивністю деяких членів і зможе виконувати завдання, визначені статутними документами цього об’єднання».

У п’ятницю в Києві, коментуючи на прохання журналістів рішення Узбекистану про вихід із ГУУАМ, А.Зленко наголосив, що МЗС України поки що не одержував офіційної інформації про це, однак «попередня інформація підтверджує, що Узбекистан робить перші кроки (щодо виходу з об’єднання. — ІФ), що він не готовий брати участі в деяких заходах ГУУАМ».

Український міністр погодився з думкою Президента України Леоніда Кучми про те, що «нічого несподіваного» у зв’язку з виходом Узбекистану з ГУУАМ не сталося.

А.Зленко вважає, що цей крок Узбекистану не створює загрози для існування об’єднання. При цьому він наголосив, що кожна країна, яка входить у це об’єднання, вільна сама вирішувати питання про участь у ГУУАМ.

Міністр нагадав, що ГУУАМ організовувався для транзиту енергоносіїв і створення транспортних шляхів у рамках об’єднання.

Відповідаючи на запитання журналістів, він зазначив, що Узбекистан певною мірою географічно віддалений від тих транспортних магістралей, які планується створити в рамках об’єднання. Узбекистан сьогодні «вирішує свої питання за рахунок інших об’єднань субрегіонального характеру», що дають більше можливостей для реалізації інтересів цієї країни, додав він.

А.Зленко повідомив, що незабаром відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн ГУУАМ у Баку (Азербайджан), на якій розглядатимуть питання про проведення майбутнього саміту.

Рішення Узбекистану прокоментували й у Тбілісі: Грузія готова обговорити з Узбекистаном будь-які проблеми, пов’язані з діяльністю ГУУАМ, які спричинили рішення Ташкента вийти з цього об’єднання. Про це повідомив директор департаменту зв’язків із громадськістю й інформації МЗС Грузії Каха Сіхарулідзе на брифінгу в Тбілісі в п’ятницю.

ГУУАМ був створений як регіональна економічна організація, спрямована на поглиблення інтеграційних зв’язків між Грузією, Україною, Узбекистаном, Азербайджаном і Молдовою, нагадав він.

Тим часом незалежні експерти в Тбілісі вважають, що із самого початку створення наприкінці 90-х років у ГУУАМ була закладена ідея певного протистояння СНД, і на тому етапі в ГУУАМ увійшли саме ті держави, які були незадоволені процесами, що розвиваються в СНД.

За твердженням експертів, допомогу у створенні ГУУАМ на першому етапі надали США й інші західні країни.

Президент Грузії Едуард Шеварднадзе в одному з недавніх своїх інтерв’ю заявляв, що не виключає вступу в ГУУАМ і інших країн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі