Страйки: без відриву від виробництва

Поділитися
Заклик сформованого в середу Комітету національного порятунку до всеукраїнського політичного страйку не залишився без наслідків, хоча й не призвів до повторення 1905 року...

Заклик сформованого в середу Комітету національного порятунку до всеукраїнського політичного страйку не залишився без наслідків, хоча й не призвів до повторення 1905 року. Кількість підприємств, які страйкують, поки що не перевалила за кілька десятків, і розташовані вони в основному в західних областях України. Найчастіше ці страйки розпочиналися з ініціативи не трудових колективів, а керівництва, бізнесменів, які під час передвиборної кампанії підтримували Віктора Ющенка.

Сучасні ринкові реалії не дозволяють підприємствам надовго переривати виробничий процес: перемога демократії може не компенсувати економічні наслідки такого кроку. І значна кількість підприємств та установ пішла іншим шляхом. Не зупиняючи роботи, вони делегували своїх працівників для участі в масових акціях.

Нагадаємо: заклик до загального політичного страйку став відповіддю на визнання ЦВК України прем’єр-міністра Віктора Януковича переможцем президентських виборів. За даними учасників мітингу на Майдані Незалежності, роботу припинили десятки підприємств і установ по всій країні.

Так, у вівторок призупинив роботу Волинський шовковий комбінат у Луцьку. У вівторок забастував Чернівецький машинобудівний завод.

У середу призупинили роботу один із найбільших цементних заводів України — «Івано-Франківськцемент», а також вінницький «Керамік» (виробник цегли). Цілком припиняти роботу підприємств не планували «через технічні складнощі з перезапуску печей з випалювання цементу та цегли».

У четвер до страйку приєдналися виробник чаю і кави компанія «Мономах» (Київська область), Рівненська кондитерська фабрика, а також виробник спецій компанія «Екотехніка» (Київська область, виробник спецій і супів швидкого приготування під торговими марками «Еко», «Велика ложка»), що входять до об’єднання компаній «Нова формація». За словами керівництва об’єднання, вони «стоятимуть до перемоги (Ющенка)... якщо прийде та влада... їх тоді просто порвуть». Цікаво, що перед виборами Рівненська кондитерська фабрика розпочала виготовляти карамель під торговельною маркою «Так!»

Проте піонером страйкового руху листопада-04, як легко можна було очікувати, стала кондитерська корпорація Roshen. 22 листопада припинила роботу київська кондитерська фабрика ім.Карла Маркса. Причому офіційно страйком це спочатку не вважалося: «Зупинили основні виробництва... щоб не було провокацій», — наводять «Українські новини» слова представника фабрики.

У четвер частково призупинили роботу завод «Черкаський автобус» і його дочірнє підприємство «Автобусний завод «Богдан», що входять до промислово-інвестиційного холдингу «Богдан», акціями якого також володіє порошенківський «Укрпромінвест». За словами депутата Черкаської міськради Арія Матвєєва, завод має намір відновити виробництво, «коли переможемо».

Крім страйкового руху, в останні дні виник й антистрайковий. Від імені трудових колективів і керівництва 24 промислові підприємства України президенту, голові Верховної Ради та прем’єр-міністру було спрямоване звернення, яке засуджує заклики кандидата в президенти Віктора Ющенка та його оточення до акції громадянської непокори. «Трудові колективи підтримують тверду позицію ЦВК із приводу результатів виборів і вимагають від керівництва держави забезпечити нормальні, спокійні умови праці, стабільність і порядок у країні», — йдеться в документі. До нього приєдналися в основному підприємства півдня України, Донецької та Дніпропетровської областей. Зокрема, проти страйків виступили колективи Центрального і Північного ГЗК Кривого Рогу (контрольованих компанією СКМ), а також київського заводу «Авіант».

До речі, керівники багатьох підприємств півдня України заперечують факти направлення їхніх працівників для участі в акціях протесту на підтримку Віктора Януковича. Проте переважна більшість пасажирів сотень автобусів, що знаходилися в Києві в ці дні, не заперечила, що працює на великих і відомих підприємствах цих регіонів...

Фінансова система країни формально роботу не припиняла. Безпосередньо в зоні проведення масових заходів розташована значна кількість відділень великих банків. За даними опитування «Українських новин», керівництво більшості банків не перешкоджає участі своїх працівників в акціях протесту. Проте офіційно про це заявив лише ING Bank (Україна), який назвав результати виборів сфальсифікованими.

Банкіри запевняють, що «поточна діяльність банків забезпечується». Не здивуємося, якщо її ефективність навіть збільшилася — за рахунок оптимізації кадрової структури.

«Банківська система працює сьогодні, немов гарний швейцарський годинник», — підтвердив журналістам у п’ятницю в.о. голови НБУ Арсен Яценюк. Але на питання щодо можливого перегляду рейтингів країни він відповів: «Необхідне швидке, термінове демократичне розв’язання ситуації. Якщо буде прийняте половинчасте рішення, воно ситуацію не врятує».

«Страйкував» — щоправда, вимушено — і один із лідерів організованого фондового ринку — Перша фондова торговельна система. Починаючи з понеділка там так і не змогли відбутися жодні торги. Фондовий ринок продемонстрував свою надзвичайно високу чутливість до політичних катаклізмів.

А ось група компаній «Тект» розпочала політичний страйк. Компанія також звернулася до інших операторів фондового ринку із закликом підтримати протести, а також до Віктора Ющенка з пропозицією створити тимчасовий уряд, з якою, за даними компанії, солідарна ціла низка бізнесменів України.

Отже, заголовок «Азаров оцінює економічну ситуацію як стабільну» у стрічці новин поруч із повідомленнями щодо багатьох вищенаведених подій викликав посмішку...

Замість закінчення — маленький економіко-психологічний відступ. Люди, які приїхали з регіонів підтримати Януковича, стверджують, що тільки-тільки розпочали отримувати на своїх заводах зарплату. І не хочуть, щоб їхні підприємства знову зупинилися. Працівники підприємств, які розпочали страйк, також бояться, що у разі перемоги «донецьких» вони стануть жертвами переділу власності. Не-робота приносить усім цим людям і їхнім підприємствам збитки, проте вони все одно беруть участь у демонстраціях.

Ринкова економіка диктує: все має свою ціну. У мінусі — збитки від простою. У плюсі — надія на майбутні дивіденди від зростання прозорості економіки і бізнес-середовища, які пов’язують із перемогою Ющенка. Сьогодні люди роблять вибір на користь страйків. Проте, за прогнозами ряду політологів, якщо акції протесту тривалий час не приноситимуть свої плоди, збитки підприємств перейдуть певну критичну межу. Тоді вулиці помітно спорожніють.

Хотілося б, аби люди пам’ятали: не все вимірюється сьогоднішньою вигодою. Нині вони створюють своє майбутнє, зокрема, й економічне. І визнавши «натягнуту» перемогу, вони тим самим розпишуться в тому, що завтра їх можна буде викидати на вулицю під час переділу власності в країні чи внаслідок «ментовського розриву» підприємств за підтримку «не того кандидата».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі