19 лютого в Українському домі відбулася прес-конференція «Стан реалізації проекту зі створення та будівництва Всеукраїнського центру охорони здоров’я матері і дитини — «Дитячої лікарні майбутнього»: успіхи і проблеми». Організатори проінформували, в якому стані зараз перебуває проект «ДЛМ», було також продемонстровано шестихвилинну відеопрезентацію, яка показала окремі архітектурні рішення. Генеральний проектувальник «ДЛМ» — група компаній, об’єднаних у британсько-французький консорціум BDPGroupе. У 2008 році, за словами представників Фонду «Україна 3000», визначено також постачальника медичного устаткування для радіологічного відділення лікарні. Ним стала шведська компанія Elekta, з якою підписано попередній договір. Предметом основного договору мали стати придбання, поставка, монтаж, повне гарантійне обслуговування двох лінійних прискорювачів, комп’ютерного томографа для симуляції лікування, планувальної системи, системи керування радіологічним комплексом MOSAIQ та іншого необхідного допоміжного обладнання, а також навчання медичного персоналу.
Наприкінці грудня минулого року «ДТ» стало відомо, що існує договір між Фондом «ДЛМ» і Державним управлінням справами (ДУС) про співпрацю в будівництві та обладнанні лікарні, укладений у березні 2007-го («Катерина Ющенко: «Питання не в прізвищі президента»,
(№ 48 (727), 2008 р.). Відповідно до цього документа, Фонд «ДЛМ» відповідає за проектування лікарні, затверджує її медичне завдання, оснащує лікарню і навчає спеціалістів, котрі в ній працюватимуть, а ДУС здійснює процес будівництва.
На прес-конференції Андрій Мірошниченко, голова наглядової ради Фонду «ДЛМ», повідомив, що для прискорення початку будівництва Фонд «ДЛМ» і ДУС вирішили внести зміни в договір. Тепер, відразу після закріплення земельної ділянки, отримання документів із землекористування та завершення проектних робіт, Фонд «ДЛМ» розпочинає нульовий цикл будівництва (фундамент) і фінансує його з власних коштів, не чекаючи державного субсидування.
Натомість Ігор Тарасюк, керівник ДУС, заявив: «якщо сьогодні нам виділять земельну ділянку, то з упевненістю можна сказати, що в середині березня ми запросимо вас на закладання фундаменту і початок будівництва цієї лікарні». «Ми розраховуємо, щоб лікарню повністю можна було віддати під монтаж і устаткування, нам потрібно півтора-два роки», — додав він.
І.Тарасюк також зазначив, що у бюджеті на 2008 рік було передбачено 50 млн. грн. на початок будівництва, та, оскільки «у нас не було проекту, не було земельної ділянки... ці кошти не було використано». Правда, сам Кабмін слів Тарасюка не підтверджує, позаяк у грудні 2008 року міністр Кабінету міністрів заявив «ДТ», що жодних коштів на це у бюджеті не передбачено.
На сьогодні відомо, що 19 лютого Київрада 102 голосами ухвалила рішення про закріплення земельної ділянки (10,77 гектара, нормативна вартість — 27 млн. грн.) на вул. Академіка Заболотного, 21 під будівництво ДЛМ. Однак тепер, за словами керівництва фонду «Україна-3000», є проблеми з виконанням зобов’язань благодійників.
Як відомо, наприкінці грудня 2006 року в результаті Всеукраїнського телемарафону, який транслювався 12 українськими телеканалами, на будівництво та обладнання ДЛМ було задекларовано 242 млн. грн. зібраних коштів. «ДТ» відстежувало ситуацію. На кінець грудня 2008 року сума зібраних і задекларованих коштів становила понад 262 млн. грн. Відповідно до договорів, підписаних із найбільшими благодійниками, гроші мали переказуватися на рахунки Фонду «ДЛМ» кількома траншами протягом певного періоду. Так, наприклад, корпорація Сергія Тарути «Індустріальна спілка Донбасу» зобов’язалася перерахувати на будівництво й оснащення ДЛМ 15 млн. дол., Рінат Ахметов і його «Фонд розвитку України» — 12,8 млн. дол., «Інтерпайп» Віктора Пінчука — 10 млн.дол., Борис Колесніков як приватна особа — 1,5 млн. дол.
На кінець минулого року на рахунках фонду було 114 млн. грн. На сьогодні, як повідомив Андрій Мірошниченко, надійшло 97 567 037 гривень. Загалом, на всіх рахунках Фонду налічується 99 961 966 гривень. За цей час було нараховано відсотків за депозитами на суму 18 910 000 гривень. На виконання проекту витрачено 16 515 000 гривень, більшу частину яких — близько 15 мільйонів — на проектні та пошукові роботи. Розбіжність між сумою задекларованих коштів і наявною — результат узятих на себе певними благодійниками зобов’язань, які з різних причин не виконані або ще підлягають виконанню, відповідно до укладених договорів та усних зобов’язань.
На уточнювальне запитання журналіста «Української правди», хто саме не виконує своїх зобов’язань, пан Максимчук акцентував лише на одній компанії, заявивши, що це корпорація «Індустріальна спілка Донбасу». Нам така заява видалася дивною, адже всім відомо, що власники «ІСД» витратили неміряно грошей на різноманітні проекти президента: від першої благодійної акції подружжя Ющенків, коли тисячодоларові квитки на концерт Олександра Пономарьова купили чоловік десять, а решту оплатила «ІСД», — до Батурина тощо. За що, власне, нинішнього року Сергію Таруті на Банковій виписали орден «За заслуги». По який він, щоправда, не прийшов.
Причини невиконання зобов’язань у випадку з ДЛМ «ДТ» прокоментував віце-президент консорціуму «Індустріальна група» Олександр Пилипенко.
«Корпорація «ІСД», як і багато інших соціально відповідальних компаній і тисячі громадян нашої країни, котрі повірили три роки тому в ідею створення сучасної дитячої лікарні в Україні, щиро бажає бачити втілення проекту в життя найближчим часом», — сказав Олександр Акимович.
«Ми також бажаємо Фонду «Україна 3000» переспрямувати енергію, яка витрачається на заплямування репутації меценатів проекту, у творче русло. На превеликий жаль, ми сьогодні ближчі до думки, що назва проекту «ДЛМ» стане загальною назвою.
Сповідуючи принципи ефективного розподілу коштів, які ми щорічно виділяємо на добродійні цілі, корпорація «ІСД» підтверджує готовність надати Фонду «Україна 3000» необхідну суму на придбання устаткування виключно в умовах тендерного процесу закупівель. Після того як корпорація заявила про свою готовність брати участь у проекті, нами була сформована рада з провідних світових представників медицини Німеччини та Австрії, яка спроможна кваліфіковано верифікувати тендерні закупівлі устаткування і визначати доцільність витрачених нами коштів. Ми підтримуємо бажання керівників Фонду «Україна 3000» забезпечити ДЛМ найсучаснішим лікувальним устаткуванням, з огляду на що вважаємо логічним придбання устаткування, адаптованого до європейської системи, у момент, максимально наближений до строку введення медичних корпусів в експлуатацію. Враховуючи, що з моменту закладення капсули минули роки, а на сьогоднішній день іще навіть не розпочато будівельні роботи, ми не вважаємо за доцільне переводити кошти корпорації на рахунки фонду, доки не буде чіткого бачення строків початку й закінчення будівництва.
Попри відсутність якогось видимого прогресу в реалізації проекту «ДЛМ» з боку фонду, корпорація продовжує вірити в перспективу ідеї створення дитячої лікарні й не відмовляється від первісно запропонованої підтримки в придбанні сучасного медичного устаткування», — констатував Пилипенко.
«ДТ» зв’язалося також з іншими донорами від великого бізнесу, які обіцяли поповнити коштами Фонд «ДЛМ». Зокрема, Борис Колесніков, депутат від фракції Партії регіонів, в інтерв’ю «ДТ» повідомив: «Кожен з нас брав на себе фінансування конкретного об’єкта або ділянки проекту. Гроші, переказані мною, призначалися для створення атріуму і зимового саду, які мали стати релаксаційною, настроєвою гордістю проекту. Відповідно до домовленості я повинен був виконати свої зобов’язання протягом 32 місяців. Що й зробив, переказуючи на рахунки фонду щомісяця 42 тис. дол. за курсом Нацбанку. Останній платіж я зробив у грудні 2008 року». «Хоча, — дуже м’яко зауважив Борис Вікторович, — я не зовсім розумію навіщо гроші на зимовий сад, якщо будівництво ще не завершене».
Анатолій Заболотний, директор фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», у коментарі «ДТ» сказав: «Ми брали на себе зобов’язання в необхідному обсязі профінансувати будівництво та обладнання операційного блоку ДЛМ. На сьогодні наш фонд чітко виконує взяті на себе зобов’язання, і дві третини суми вже переказано. Це становить
43 млн. 465 тис. гривень. Останній платіж ми мали зробити в лютому цього року. Проте ваш дзвінок застав мене у Фонді «Україна 3000», де ми ведемо переговори з цього приводу. Нам би дуже хотілося, щоб гроші, які маємо переказати, були використані саме на закупівлю обладнання». Анатолій Заболотний також м’яко сформулював причину своїх сумнівів: «Але обладнання зараз купувати не можна, оскільки будівництво не завершене». При цьому він підкреслив, що всі взяті фондом «Розвиток України» зобов’язання щодо операційного блоку буде виконано.
Прес-секретар Віктора Пінчука Олександр Харченко повідомив «ДТ»: «на сьогодні Фонд Пінчука перерахував ДЛМ суму, необхідну для проведення тендерів на закупівлю обладнання. Кошти ж на безпосереднє придбання медичного устаткування будуть переказані, коли це стане актуальним».
Таким чином, ми бачимо, що меценати, не відмовляються від обіцянок, проте чекають, коли ж ківш екскаватора торкнеться землі будмайданчика. Можливо, якби це сталося раніше, вони були б раді спостерігати за жвавим освоєнням їхніх коштів, замість споглядати танення заздалегідь переказаних грошей на банківському рахунку ДЛМ.
Оскільки зі слів І.Тарасюка випливає, що під монтаж і обладнання ДЛМ буде готова не раніше ніж через півтора-два роки, то непорозуміння між меценатами і правлінням Фонду «ДЛМ» нині перебувають, по суті, у площині «вранці — гроші, увечері — стільці» чи все ж таки навпаки. Вже наявні на рахунку в «Трансбанку» понад 99 млн. грн. видаються сумою, достатньою для початку і завершення циклу «нульового» будівництва.