Стецьків: Україна має ініціювати підвищення статусу зовнішніх гарантій безпеки до рівня юридичного договору

Поділитися
Проведення Міжнародного форуму з питань безпеки має привернути увагу до статусу зовнішніх гарант...

Проведення Міжнародного форуму з питань безпеки має привернути увагу до статусу зовнішніх гарантій України, які надані їй де-юре ядерними державами у зв’язку з приєднанням до Договору щодо нерозповсюдження ядерної зброї і зафіксовані у Будапештському меморандумі 1994 року, зазначив у своїй статті для «Дзеркала Тижня» депутат Тарас Стецьків.

На його думку, через кризу євроатлантизму існує небезпека повернення до характерної для довоєнної та міжвоєнної Європи моделі біполярної геополітичної рівноваги між Росією і країнами «старої Європи». У такій моделі немає місця для України як суб’єкта міжнародних відносин.

«В таких умовах перед Європою може постати спокуса вивести токсичні проблеми безпеки зі своєї території в окреслену «сіру зону» — як намагаються виводити токсичні кредити в окремий банк для підвищення довіри до інших банків», — вважає Стецьків.

Саме тому ініціатива проведення неурядового Міжнародного форуму з питань безпеки (запропонована Володимиром Горбуліним та Олександром Литвиненком у статті «Європейська безпека: можливий шлях послабити виклики і загрози» у попередньому номері «ДТ») має привернути увагу до статусу тих гарантій безпеки, які Україна отримала 15 років тому.

«Кінцевою метою неурядового форуму може стати, наприклад, скликання міждержавної конференції, яка конституює зовнішні гарантії безпеки України, можливо, в ширшому контексті, — і країн Центрально-Східної Європи. За підсумками можуть бути прийняті також двосторонні (до прикладу з КНР) чи регіональні і міждержавні угоди», — зазначив Стецьків.

Конференція має надати законності в очах міжнародної спільноти вимогам України підвищити статус зовнішніх гарантій її безпеки до рівня юридичного договору.

«Це може стати офіційною позицією України, з якою вона йтиме на Глобальний форум із ядерної безпеки, що відбудеться у травні 2010 року, — вважає депутат, — натомість Україна, у разі прийняття зазначеної вимоги, зобов’яжеться брати активну участь в усіх аспектах діяльності у сфері ядерної безпеки та ядерного роззброєння під егідою ООН, що, своєю чергою, зокрема з огляду на нинішні інтереси США у цій сфері, принесе Україні нові стратегічно важливі позиції у сфері безпеки».

Детальніше читайте у статті Тараса Стецьківа «Українська безпека: від декларацій до гарантій» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі