Ставнійчук: Пропорційна система із «закритими» списками вичерпала себе

Поділитися
Пропорційна виборча система із «закритими» списками вичерпала себе і негативно впливає як на реп...

Пропорційна виборча система із «закритими» списками вичерпала себе і негативно впливає як на репрезентативність парламенту, так і на якість законотворчості, заявила у статті для «Дзеркала тижня» заступник голови секретаріату президента України Марина Ставнійчук.

«В Україні на теперішній час свою, так би мовити, історичну роль пропорційна виборча система із «закритими» списками вичерпала», — переконана вона.

При цьому Марина Ставнійчук навела цілий ряд аргументів проти передбаченої чинним законодавством пропорційної системи виборів до Верховної Ради, яка передбачає голосування за наперед визначені партіями списки з жорстко зафіксованим порядком кандидатів.

«Навряд чи можна стверджувати, що парламент, обраний за існуючою в Україні виборчою системою, сутнісно відповідає принципам електорального та регіонального представництва. Серед 450 народних депутатів, обраних за результатами позачергових виборів 2007 року, в Києві проживало близько 61% від загальної кількості, у той час як частка киян у населенні України становить лише близько 6%», — констатувала Ставнійчук.

На її думку, наявна виборча система суттєво послабила зв’язок виборців зі своїми обранцями і знівелювала елемент персональної відповідальності депутатів перед громадянами. Окрім того, Ставнійчук вважає, що внаслідок «закритого» характеру виборчих списків надмірно посилюється роль лідерів парламентських фракції.

«Відбувається невиправдане посилення ролі лідерів парламентських фракцій і одночасне знецінення «рядового» депутатського мандату. Усім знайомий вислів про «кнопкодавів»?» — нагадала заступник голови СП.

Серед інших негативних наслідків чинної системи виборів до парламенту Ставнійчук назвала розвиток «вождизму» в українських партіях, функціонування закріпленого в Конституції інституту «імперативного мандату», який виходить за межі європейської практики парламентаризму, та катастрофічне зниження професійного рівня депутатів внаслідок відсутності персоніфікованого відбору.

Ставнійчук також вважає, що попри значну кількість законопроектів, спрямованих на зміну виборчої системи, оптимального варіанту виборчого закону поки не існує.

«Оптимального для України варіанту пропорційної виборчої системи на сьогодні не вироблено, хоч і розглядаються 7 законопроектів. Однак неминучість змін очевидна», — зазначила вона.

Детальніше читайте у статті Марини Ставнійчук «Закрита» виборча система вичерпала себе» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі