Понад 20 тисяч біженців із усього світу, які рятуються від переслідувань у себе на батьківщині і вже отримали «добро» на в’їзд до США, так і не змогли потрапити в країну, що обіцяла їм надійний притулок. Цей тимчасовий мораторій на прийом біженців оголошено у США після вересневих терактів. З одного боку, сталося це внаслідок підвищеної стурбованості американських посадових осіб питаннями безпеки, з другого боку — Білий дім, поглинутий боротьбою з тероризмом, досі не обнародував квот прийому біженців, встановлюваних щороку на наступний фінансовий рік, який розпочинається 1 жовтня. За словами кореспондента New York Times Service Соміні Сенгупти, представники держдепартаменту висловлюють жаль з приводу ситуації, що склалася, однак вважають цю політику свого керівництва виправданою, з огляду на нинішню ситуацію в країні. Затримка з в’їздом до країни тих біженців, які вже пройшли всі необхідні процедури, триватиме доти, доки держдепартамент не завершить ретельну повторну перевірку всієї цієї величезної групи людей. А серед них, за даними кореспондента, є 40 афганців. Вони звернулися до США по надання їм притулку через гоніння з боку «Талібану». Ці біженці мали прибути в аеропорт імені Кеннеді ще 29 вересня, але досі так і не вилетіли з Пакистану. Хоча там їхньому життю зараз існує пряма загроза. Разія Ахмед Стугін, разом зі своїми п’ятьма дітьми отримавши дозвіл на в’їзд до США за програмою надання допомоги афганським вдовам, очікує відльоту з Квети з позаминулого місяця. Родина вже продала всі свої нехитрі пожитки, щоб виручити хоч якісь гроші на дорогу, і тепер будь-якої хвилини може опинитися на вулиці. Сімнадцять біженців, переважно жінки з дітьми на руках, що рятуються від жахіть громадянської війни в Сьєрра-Леоне, очікували від’їзду до Нью-Йорка в середині вересня. Вони досі залишаються в таборі для біженців, щодня піддаючись ризикові епідемій, які там лютують. І особливо зворушлива на цьому тлі історія «поневіряння» родини українських євреїв. Їм «пощастило» виїхати з України, але з середини жовтня вони «зависнули» в Москві.
Усі ці дані почерпнуто з американської преси, яка протягом останнього часу не втомлювалася змальовувати жахи, які випадають на долю простих людей, і передусім жінок, у мусульманських країнах. І обов’язок демократичних сил, підкреслювалося у кожній такій публікації, полягає в тому, щоб забезпечити їм надійний захист і гарантії дотримання прав людини. Усі біженці, які одержали дозвіл на в’їзд до США, пройшли медичний контроль, ретельну перевірку на благонадійність, їх проінтерв’ювали представники американської влади за кордоном. Але заради збереження спокою американської громадськості всіх ще не один раз перевірять.
Набагато гірша ситуація з тими, хто ще тільки претендував на отримання статусу біженця. Кількість їх виявилася зведеною до мінімуму взагалі без будь-яких прямих розпоряджень. Просто служба імміграції і натуралізації, працівники якої беруть інтерв’ю в потенційних біженців прямо на місцях, зокрема й у таборах біженців, із міркувань безпеки багато своїх представників відкликала. І тепер шанс пройти таке інтерв’ю випадає лише окремим щасливчикам, які мають доступ безпосередньо до американських посольств.