СПОНУКАТИ ДО ЧЕСНИХ І ВІЛЬНИХ ВИБОРІВ

Поділитися
Конгресмени, котрі виступали в Палаті представників США під час обговорення резолюції з «українс...

Конгресмени, котрі виступали в Палаті представників США під час обговорення резолюції з «українського питання», переважно впевнені в необхідності цього документа, щоб спонукати владу України забезпечити чесні вибори.

Один з авторів документа конгресмен Крістофер Сміт (Christopher Smith), виступаючи в середу, заявив, що резолюція (H.Res 339) «підтверджує міцний зв’язок між США й Україною, закликає український уряд безпристрасно проводити в життя новий закон про вибори, а також закликає український уряд дотримуватися вимоги ОБСЄ щодо демократичних виборів».

Говорячи про причину такого інтересу Конгресу до України, він заявив, що «незалежна, демократична й економічно стабільна Україна життєво важлива для добробуту українців, для стабільності й безпеки в Європі». «Ми хочемо підтримати Україну в усвідомленні багаторазово заявленої нею мети щодо інтеграції в Європу», - додав він.

«Попри позитивні зміни, що відбулися в Україні з моменту здобуття нею незалежності 1991-го, включаючи економічний підйом останніх двох років, Україна досі перебуває на важкому перехідному етапі. Швидкість цього переходу непокоїть, оскільки вповільнюється незначним прогресом у царині верховенства права, особливо з огляду на наявність повсюдної корупції, яка продовжує збирати «свій хабар» з українського народу. Вони заслуговують на краще, пане спікер, ніж те, що вони мають», - заявив К.Сміт.

За його словами, «ще одним приводом для розчарування служить досі не завершена справа вбитого допитливого журналіста Георгія Гонгадзе». «Неідеальні розслідування цієї справи та справи ще одного вбитого журналіста Ігоря Александрова ставлять під сумнів дотримання Україною принципу верховенства права», - сказав конгресмен.

К.Сміт запевнив своїх колег у тому, що й надалі Гельсінська група, у якій він головує, стежитиме за перебігом розслідування. «Ми плануємо провести слухання для подальшого розгляду питання, сподіваючись тиснути на уряд України для забезпечення вірних результатів», - сказав він.

Відзначивши, що «більшість виборів, проведених незалежною Україною, відповідала демократичним виборчим стандартам», К.Сміт заявив, що «питання про те, чи стануть вибори 31 березня кроком уперед для України, залишається відкритим».

«За два тижні до виборів існує кілька сигналів, що розчаровують, перевірених повідомлень про різноманітні порушення виборчого права, включаючи, по-перше, ведення компанії людьми, котрі обіймають державні посади, використання адмінресурсу для підтримки тієї чи іншої партії або блоку, по-друге, відмова в наданні об’єктів і комунікацій громадського призначення та послуг кандидатам, блокам і партіям, по-третє, державний тиск на певні партії, кандидатів і засоби масової інформації, четверте, ангажованість на користь держави громадських мас-медіа, особливо державної телевізійної компанії УТ-1», - сказав він.

Конгресмен Джозеф Гофелль (Joseph Hoeffel) заявив: «Країна проводить зараз основні політичні реформи, а ми, маючи дружні відносини з Україною, хочемо, щоб ці відносини й далі знаменувалися максимальною дружбою та взаємною підтримкою».

За його словами, «у країні існують обмеження на основні демократичні свободи. Атомні станції потребують відповідного очищення. Засоби масової інформації страждають від кричущого свавілля й тиску з боку держави на тлі лютування корупції».

Про необхідність резолюції у своїх виступах говорили конгресмени Луїза Слоттер (Louise M. Slaughter), котра є співголовою Українського комітету в Конгресі, Геллеглі (Gallegly), Марсі Каптур.

Л.Слоттер, яка побувала недавно в Україні й відстежує ситуацію в країні, зокрема говорила про факти «корупції влади й переслідування преси», що «змушують сумніватися в прагненні влади України до демократичних принципів». Вона згадала про свою занепокоєність відсутністю прогресу в справі Гонгадзе і «політичною нестабільністю останнім часом». Конгресвумен також побоюється повторення на цих виборах порушень виборчого законодавства, зафіксованих місією ОБСЄ на президентських виборах 1999 року.

«Я щиро сподіваюся, що ця резолюція послужить чітким сигналом уряду України про те, що Конгрес США не буде просто «візувати» запити про її фінансування, не розглянувши серйозні проблеми, до яких належить демократичний розвиток країни. Зокрема, проведення парламентських виборів 2002 року матиме вирішальне значення для фінансування, оскільки члени Конгресу знову зіштовхнуться з проблемою балансування між питанням підтримки американсько-українських відносин і прогресом України в проведенні демократичних реформ», - заявила вона.

Член Палати представників Марсі Каптур у своєму виступі, зокрема, закликала молодь своєї країни «звернути увагу на Україну, як на найважливішу державу Центральної Європи». «Якщо ця країна буде успішною, за нею підуть сусідні держави», - сказала вона.

За словами конгресмена Геллеглі, «український парламент ухвалив істотно новий закон про вибори». Ця резолюція, сказав він, закликає припинити зловживання виборчим правом, показати, «що держава відповідає за справедливе втілення закону про вибори в життя».

Тим часом конгресмен Рон Поль (Ron Paul), єдиний, хто голосував проти резолюції при 408 голосах «за», у своєму виступі висловив «рішучий протест» проти резолюції Конгресу, який «намагається вказувати суверенній державі, як їй проводити власні вибори».

«Ця резолюція намагається за тисячі миль і без наведення будь-яких фактів вимагати від українського уряду розкриття злочинів в Україні, які абсолютно не стосуються США. Ніхто не знає, що відбулося з журналістом Георгієм Гонгадзе чи будь-ким з інших українських журналістів, котрих, як вважається, було вбито, але, включивши це питання в цей нерозумний документ, ми, сидячи тут, пропонуємо, щоб уряд щось зробив із цими нібито скоєними вбивствами. Таке втручання в українську судову систему є недоречним і контрпродуктивним», - упевнений конгресмен Р.Поль.

«Ми - законодавці в Конгресі США. Але не в Україні. Ми не маємо ніякого права втручатись у внутрішні справи цієї країни, і це не наша справа - повчати їх, як їм проводити свої вибори. Набагато кращою політикою щодо України було б зняття бар’єрів для вільної торгівлі між американцями й українцями, запроваджених урядом США», - заявив Р.Поль.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі