Народний депутат України, колишній прокурор Автономної республіки Крим Віктор Шемчук пропонує усунути дисбаланс повноважень української і кримської влади, який робить уразливою Конституцію автономії.
Згідно чинному законодавству України, Верховна рада Криму не має права законодавчої ініціативи, проте наділена ексклюзивним правом приймати Конституцію автономії та зміни до неї, які затверджуються потім парламентом України. При цьому президент, народні депутати і уряд України позбавлені права пропонувати зміни до Конституції Криму.
Водночас, наголосив Віктор Шемчук, будь-яке рішення Верховної ради автономії, — в тому числі й Конституція, яка на момент її ухвалення ВР Криму є не законом, а підзаконним актом, — може бути оскаржене в адміністративному суді.
Щоб запобігти реалізації такого сценарію необхідно, перш за все, усунути дисбаланс повноважень української і кримської влади, вважає екс-прокурор Криму.
«Не треба боятися, щоби правом пропонувати зміни в Конституцію Криму були наділені всі суб’єкти законодавчої ініціативи. Але до їх числа має ввійти і ВР автономії. Консолідоване рішення ВР Криму щодо законопроектів України має бути прирівняне до права народного депутата або президента вносити зміни у кримську Конституцію», — відзначив він.
Крім того, на його думку, необхідно виписати спеціальну процедуру ухвалення Констітуциі Криму з урахуванням статусу автономії. «Наприклад: проект закону про Конституцію вносить ВР Криму з подальшим прийняттям у ВР України», — запропонував Віктор Шемчук.
Докладніше читайте у статті Валентини Самар «Як втратити Крим правовим шляхом» у свіжому номері «ДТ».