Сертифікат відповідності: справа на мільйони

Поділитися
Електронну базу даних сертифікації УкрСЕПРО знищено, повідомив журналістам перший заступник ген...

Електронну базу даних сертифікації УкрСЕПРО знищено, повідомив журналістам перший заступник генерального директора державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації і якості» (УкрНДНЦ) Сергій ДОРОТИЧ.

За словами начальника юридичного відділу держпідприємства Богдана Лавренюка, у середу, 11 серпня, комісія, що її очолював в.о. гендиректора УкрНДНЦ Володимир Стулей, у присутності голови Держспоживстандарту Олега Поволоцького (призначеного в березні нинішнього року і звільненого постановою уряду в день подій. — «Інтерфакс-Україна»), зламала двері в кімнату, у якій містився головний сервер системи сертифікації УкрСЕПРО, після чого з апаратурою працювали невідомі люди.

«Сторонні люди прийшли об 11 годині. У присутності О.Поволоцького заблокували поверх, відсторонили працівників. Після цього невідомі зламали двері серверної з допомогою болгарки, лома, провели якісь операції із сервером, під’єднували до нього устаткування, відключали компоненти. На вечір приміщення було опечатане печаткою №3. Всіх працівників відправили додому. На ранок ту ж таки кімнату було опечатано печаткою №4. Що вночі робили з апаратурою — невідомо, але наступного дня сервер уже не функціонував», — відзначив начальник сектору забезпечення бланками суворої звітності УкрСЕПРО, що був присутній під час подій.

При цьому він підкреслив: і В.Стулей, який очолював комісію, і заступник гендиректора з правових питань УкрСЕПРО Юрій Радченко, який брав участь у зламуванні серверної, були призначені на свої посади керівництвом Держспоживстандарту напередодні подій.

«Нас не пускають у приміщення центру. Але вчора я розмовляв із працівником Служби безпеки України, який проводить розслідування. Він сказав мені, що базу даних УкрСЕПРО фізично знищено», — повідомив перший заступник гендиректора УкрНДНЦ С.Доротич.

При цьому він уточнив, що в базі зберігалася інформація про сертифікати якості, видані на всі види продукції протягом минулих років.

«Тепер неможливо перевірити, на підставі чого видавався той чи інший сертифікат, чи дійсний він. Не кажучи про те, що інформація становила собою комерційну таємницю», — підкреслив перший заступник гендиректора центру.

Із 13 серпня Держспоживстандарт запровадив новий порядок видачі сертифікатів відповідності якості: тепер документи видають регіональні відділення без фіксації в електронній базі даних.

Отримати коментар Держспоживстандарту з цього питання не вдалося. Відповіді нам не дали, пославшись на джентльменський договір із СБУ — ембарго на коментар.

Перший же заступник генерального директора УкрНДНЦ, через який видавали сертифікати, Сергій Доротич погодився розповісти про обставини інциденту, досі невідомі широкій громадськості.

— Що сталося з реєстром сертифікатів відповідності, якими відає ваше держпідприємство?

— Сервер, де зберігався реєстр сертифікатів, перебуває в неробочому стані. Це сталося внаслідок того, що 11 серпня 2010 року група невідомих осіб під керівництвом голови Держспоживстандарту України Олега Поволоцького пробралася на територію УкрНДНЦ і, зламавши двері робочого приміщення, доступ у яке обмежений навіть для працівників підприємства, здійснила маніпуляції з сервером, де містився реєстр сертифікатів, а також записи з камер відеоспостереження. Дії цих людей зафіксовано на фото- й відеоматеріалах, знятих працівниками ДП. На них видно, як невідомі ламають двері в серверну кімнату і намагаються отримати інформацію.

— З огляду на ситуацію, що склалася, — як зараз видаються сертифікати?

— Ми знаємо, що невідомі люди, котрі не є уповноваженими працівниками УкрНДНЦ, просто видають номери сертифікатів телефоном. Де ці люди перебувають, і до чого це може призвести — невідомо.

— А що з цього приводу кажуть правоохоронні органи?

— Справу розслідує СБУ. Що саме вони з’ясували, ми наразі знаємо, але до інциденту сталися деякі події, після чого відповідальність за видачу сертифікатів перерозподілили.

Якщо раніше система сертифікації діяла в автоматичному режимі, який дозволяв проводити реєстрацію заявок відповідно до закладених у програмі УкрНДНЦ вимог, то тепер голова УкрНДНЦ Володимир Стулей, згідно із наказом Держспоживстандарту, ухвалює рішення про видачу сертифікатів самостійно.

— Чи можна відновити викрадену інформацію, реєстр?

— Поки що я не знаю, як можна відновити дані про сертифікати, видані відповідно до встановленої законом процедури, оскільки, за відомостями СБУ, вилучено носій інформації. У відомстві кажуть, що сервер фізично знищено.

— Чи можна якось вплинути на дії тих, хто продовжує видачу «липових» сертифікатів?

— Ми розраховуємо лише на дії СБУ, тому що працівників, відповідальних за ведення реєстру, на робочі місця без пояснення причин не допускають. На жаль, 11 серпня, коли все сталося, я був у відпустці й не зміг вплинути на процес.

Але на фотоматеріалах і оперативному відео чітко видно: невідомі люди вибивають двері, зрізають дроти, захоплюють сервер, де зберігається інформація про всю продукцію, сертифіковану за минулі роки, зокрема це сертифікати на нафтопродукти, продукти харчування і товари промислової групи. Я вже не кажу про те, що зазначена інформація — конфіденційна і має зберігатися за сімома замками.

На сервері містилися дані, що можуть бути використані в конкурентних економічних війнах: складові продукції, ціна товарів... І до цієї інформації отримали доступ сторонні люди, які зламали сервер. Мотиви такого захоплення, сподіваюся, з’ясують правоохоронні органи.

— У вас є версії, припущення, чому це було зроблено, кому це може бути цікаво?

Як уже казав, саме тоді я перебував у відпустці за кордоном, тому не знаю точно, що саме стимулювало таку активну діяльність стосовно реєстру. Чесно кажучи, про це не знають навіть люди, котрі тоді були на робочих місцях. Версії у мене є, але це тільки версії, бо справжню причину знає лише ініціатор цього дійства — Олег Поволоцький.

Версія перша: необхідність сертифікації великої партії контрафактного товару, який не був належним чином оформлений на митниці. Це, звісно, великі гроші, і, втративши реєстр, важко встановити, видано той чи інший сертифікат відповідно до закону чи все ж таки процедури не дотримано і товар сертифіковано в обхід митниці. Але є й інші, на мій погляд — реальніші версії.

Так, інцидент такого плану міг бути викликаний потребою завадити сертифікації партії нафтопромислових товарів. У зазначеній ситуації йдеться також про величезні гроші і серйозну конкурентну боротьбу, але чи достовірна ця інформація, я відповісти не готовий.

Є й третя версія — наприклад, необхідність отримати сертифікати на партію нових дорогих авто. Перш ніж автомобіль буде розмитнено, він повинен отримати сертифікат якості, що анулюється після проходження процедури на митниці. Це припущення також має право на життя, бо й тут ідеться про значні суми. Що з цього правда — чи, можливо, причини полягали все ж таки в іншому, як я вже казав, відповісти зможе тільки ініціатор подій.

Уся українська система сертифікації і стандартизації з роками стає гіршою. Наведу приклади, які споживачів можуть просто шокувати. Візьмімо, наприклад, соки.

В Україні є ДСТУ, стандарт розроблений 2004 року. Держава, між іншим, на нього гроші витратила. Називається «Консерви. Соки та соковмісні продукти». Там подано перелік термінів і понять, там пояснюється, що таке натуральний сік: це рідкий продукт, отриманий із одного чи кількох видів фруктів і/або овочів механічною дією і законсервований фізичними способами, окрім обробки іонізуючим випромінюванням, здатний до зброджування, але не зброджений, без добавок». Правильно: сік видушили, законсервували — ось і все.

Що робить бізнес, коли його не влаштовує це формулювання? Ініціює зміни в ДСТУ. Сьогодні натуральний сік — це рідкий продукт без добавок, призначений для подальшої промислової переробки». А тепер вдумайтеся: таку етикетку можна повісити на ацетоні й довести в суді, що в ємності не розчинник, а — «натуральний сік».

Тепер ви розумієте, що коли читаєте на упаковці «сік відновлений», то цілком імовірно, що ви п’єте взагалі не сік.

В Україні залишилося кілька підприємств, які виробляють справжній сік, але вони не можуть вижити, конкуруючи з виробниками «натурального соку» з порошку, який везуть із Перу, Чилі...

А тепер поговорімо про молоко. Візьміть показники щодо агропромислового комплексу й подивіться, скільки виробляється в Україні «живого» молока і скільки продається фасованого. Поїздіть по селах — чи побачите ви там череди корів?

Купуючи в магазині молоко, ви не можете бути впевнені, що п’єте саме молоко, а не розведений порошок. Так, на нього є сертифікати, але це порошок, привезений незрозуміло ким і незрозуміло звідки.

Українські товаровиробники почали зловживати й прописувати технічні умови й ДСТУ під себе, тобто прописують показники якості і безпеки, які відрізняються вже від відносно нових ГОСТів, наприклад, 90-го року.

Так, у ГОСТі Радянського Союзу чітко прописано сорти чаю: букет, вищий, перший, другий і третій гатунок. Піднімаємо новий проект стандарту, розроблений у наші дні бізнесом, представники якого вимагають затвердити ці норми, і розуміємо: кількість гатунків зменшилася — залишилися букет, вищий, перший, другий. Коли починаю порівнювати ці показники як спеціаліст, з’ясовую: відбувається підміна понять. Третій гатунок став другим, другий — першим тощо.

Із цього всього випливає, що стандарти, прийняті за час незалежності України, потребують термінового перегляду й ревізій, а також посиленого контролю в майбутньому, зокрема з боку громадськості. Так проблему з сертифікацією ще не озвучували, але це необхідно зробити, аби громадськість звернула на неї увагу.

— Чому ж ви говорите про це тільки тепер?

Бо масштаби зловживань переступили всі мислимі й немислимі межі, і зламування серверу, а також незаконні дії проти працівників ДП УкрНДНЦ — яскраве того підтвердженням.

— Ви — член БЮТ. Скажіть, які стосунки у вас із однопартійцями С.Терьохіним і А.Яценком?

Пана Терьохіна я бачив по телевізору, але особисто познайомитися не довелося. Що стосується Антона Яценка, то всім відомо, що призначення Олега Поволоцького на посаду голови Держспоживстандарту України ініціював і всіляко лобіював саме він. Перш ніж я обійняв цю посаду, познайомився з паном Яценком, — дальшого розвитку це знайомство не отримало.

P.S. За даними «ДТ» із джерел у Міністерстві економіки, викрадачі не довели справу до кінця, і СБУ небезуспішно відновлює базу даних.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі