Самоочищення чи самозачистка?

Поділитися
Конфлікт у лавах кримських регіоналів зайшов у патову ситуацію. Цього тижня рішенням ради кримськ...

Конфлікт у лавах кримських регіоналів зайшов у патову ситуацію. Цього тижня рішенням ради кримської парторганізації, котру очолює народний депутат Василь Кисельов, із членів партії були виключені прем’єр автономії Віктор Плакида і сімферопольський мер Геннадій Бабенко. Підстава — невиконання рішень політради КРО. Рішення неостаточне — є місяць для апеляції у вищий партійний орган. Василь Кисельов заявляє, що йде нормальний процес очищення ПР від баласту і причеп, які руйнують партію, і насамперед — від впливу криміналу на керівництво Криму. Воно ж у свою чергу заявляє, що партію потрібно очистити від самого Василя Кисельова, котрий і є головним руйнівником. Тому шість партосередків півострова уже висловили йому свою недовіру, а організація Ленінського району призупинила своє членство в ПРУ. Її, до речі, очолює спікер парламенту Анатолій Гриценко, котрий назвав рішення про виключення мера і прем’єра маразмом. Тим же словом Василь Кисельов називає демарш зазначених парторганізацій, очолюваних членами Радміну, оскільки призупинення членства в партії можливе лише за особистою заявою кожного партійця.

Нинішнє загострення конфлікту було неминуче — оскільки попереднє себе не вичерпало, а було пригашене згори. Нагадаю, що наприкінці минулого року майже одночасно у двох центрах влади — Сімферо­польській міськраді та Верховній Раді автономії — виникли всі передумови для переформатування керівництва. І там і там конфлікти частини регіоналів із першими особами дійшли до публічних скандалів, а незаперечний вплив на ухвалені рішення кримських депутатів Олександра Мельника та Ігоря Лукашева, чиї прізвища кулуарно називаються скорочено і нетипово для парламентського середовища, викликає навіть не протест — а бунт, особливо серед підприємців. Причому вимоги щодо зміни керівництва земельної комісії в Сімферопольській міськраді і спроба змістити спікера ВР Криму — з одного ряду, хоча за рівнем здаються непорівнянними. Йдеться про реальні плоди влади (тобто доступ до ресурсів, найціннішим з яких була і є земля), котрими треба ділитися, а не користуватися монопольно.

Тоді відставка голови парламенту, цілком реальна арифметично, була м’яко пригашена завдяки керівництву ПРУ (у Крим для «розрулювання» було терміново відряджено В.Кисельова та екс-спікера Б.Дейча) і підмозі з боку Банкової (група севастопольського градоначальника С.Куніцина («ЄЦ») і депутати фракції Рух—Курултай гру не продовжили).

Однак розгляньмо підстави для вигнання з партії кримського прем’єра — подія, погодьтеся, неординарна, навіть для такого багатого на несподіванки регіону, як Крим. Відразу ж після згасання парламентської кризи одного з її ініціативних учасників і ймовірних кандидатів на спікерське або прем’єрське крісло — першого заступника голови Радміну Євгена Михайлова було позбавлено всіх владних повноважень. Ні, він залишився при посаді й у своєму кабінеті, але всі сфери, які були в його кураторстві, передали іншим віце-прем’єрам. Політрада КРО зобов’язала члена партії В.Плакиду скасувати це рішення, продиктоване, за словами В.Кисельова, звичайною помстою. А прем’єр ослухався. По-іншому й бути не могло — скаже будь-хто, хто знає, чиї рішення Віктор Тарасович виконує беззаперечно. Анатолія Гриценка, у котрого головний візир — Олександр Мельник.

«Попереду — вибори. І кримінал не впливатиме на складання партійних списків!» — каже у всіх коментарях Василь Кисельов. І треба сказати, він сьогодні відкрито говорить те, про що вже давно пишуть ЗМІ і заявляють опоненти ПРУ. Про падіння рейтингу партії на півострові, про побори й відкоти, причому називаючи конкретні прізвища. «А як я можу мовчати, якщо підприємці приходять до мене скаржитися, що з них вимагають гроші за отримання в оренду, участь у приватизації, отримання землевідводів, — розповів В.Ки­сельов «ДТ». — І при цьому їм на вухо шепочуть: «Це ж гроші на партію». І після цього довіра до нас у людей не буде падати?! Ми повинні самі очиститися від баласту, і від цього партія тільки виграє».

Треба сказати, що з протилежного боку, втім, з умовою — без посилання, говорять про корисливі інтереси і самого Василя Кисельова, і груп впливу в ПР. Серед претендентів на прем’єрське крісло, приміром, називають главу правління «Чорноморнафтогазу» А.Присяжнюка, котрий вважається близьким до Юрія Бойка. Але Кисельов на натяки про причетність до групи Фірташа тільки сміється: «Я — людина Януковича, і це всім відомо».

Наскільки все круто в Криму замішано, розбиратися будуть не тільки партійці та спостерігачі. Але, у сфері своїх повноважень, і правоохоронці. Василь Кисельов підтвердив «ДТ», що тиждень тому змушений був звернутися в СБУ і МВС з приводу погроз з боку О.Мельника. «У моєму депутатському офісі, після того, як я заявив Мельнику про те, що він не буде мною керувати і не буде керувати Кримом, він пообіцяв проломити мені голову ломиком. Потім у Києві, у присутності людей, він сказав, що мене покалічать. Це в присутності свідків! До речі, заяву в органи я подав за порадою Анатолія Павловича. Коли я розповів про погрози на засіданні політради КРО, Гриценко сказав: «А ви зверніться в СБУ і до Луценка». І я звернувся», — розповів В.Кисельов, вважаючи погрози цілком реальними.

І що показово: майже тиждень минув із моменту рішення про виключення кримського прем’єра з ПРУ, а Віктор Янукович поки що ніяк не відреагував ні на сам цей факт, ні на взаємознищувальні в очах електорату заяви лідерів кримських регіоналів. І річ тут, мабуть, не лише в тому, що у верхівці самої партії нині відчутно вирує. Ситуація в Криму настільки непроста, що однозначного рішення на поверхні немає. На компроміс сторони не йдуть. Підтримати одну з них — викликати невдоволення в іншої, що загрожує електоральними втратами і продовженням публічного скандалу.

Жорсткий варіант назвав нам один із членів керівництва партії: «Треба скористатися досвідом ухвалення рішень у подібних ситуаціях минулих часів. Прибрати обох. Кисельова звільнити від керівництва кримською організацією, Гриценка відправити у відставку». Проте в цьому разі спікеріада у ВР автономії може розтягтися до наступних виборів, адже однозначно прийнятної для більшості самих регіоналів у парламенті автономії кандидатури сьогодні немає. Якби вона була — це питання вирішилося б іще торік.

Компромісний варіант, на який, здається, сподівається сам В.Кисельов, залежить від позиції передусім Віктора Януковича. Зрозуміло, що вся гра з вигнанням з партійних лав прем’єра Криму і мера Сімферополя не є самоцінною. Буде Плакида членом ПР чи ні — уряд усе одно залишиться в ручному управлінні А.Гриценка і тих, хто з ним поруч. Тому пропонується залишити А.Гриценка на спікерському посту, але позбавити його монопольного впливу на уряд, призначивши на цю посаду компромісну фігуру. Яку? Василь Кисельов відповідати відмовляється. Але лідеру партії, не сумніваюся, він її назвав. І В.Янукович, напевно, міркує зараз і над цим. У понеділок відбудеться традиційне засідання політради ПР, і обговорення ситуації в Криму не уникнути. А можливо, свою позицію озвучать і раніше. Приміром, увечері в п’ятницю в ефірі «Свободи Савіка Шустера», якщо, звісно, таке питання буде поставлене.

Безперечно, у вирішенні конфлікту, якщо не сказати кризи, в лавах кримських регіоналів, сьогодні зацікавлені в Криму всі. Оскільки він уже перестав бути суто партійною справою і позначається на житті кожного пересічного жителя автономії. Починаючи з її столиці, міськрада якої чотири рази не могла зібратися, щоб прийняти бюджет. І доки точиться війна, будь-які рішення ухвалюватимуться лише за системою «свій—чужий» і за причетністю до сторін конфлікту, а місто буде лихоманити.

У цей же час кримський спікер повинен увесь час посилювати свої тили, а тут найкращий будматеріал — роздача посад. Остання новина: на вакантну посаду міністра курортів і туризму, яка за квотою належить блоку Н.Вітренко, пропонується... колишній директор сумно відомої дніпропетровської «Озерки» Андрій Сумцов. В офіційній біографії, складеній у період обрання й опублікованій в офіційному виданні кримського виборчкому, стверджується: освіта — середня. Однак на момент розголошення інформації про можливість отримання А.Сумцовим міністерської посади на сайті ВР Криму з’явилася редакція біографії: Сумцов має вищу освіту, закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка за фахом «правознавство» і має кваліфікацію «магістра права».

Андрій Сумцов в інтерв’ю «Центру журналістських розслідувань» пояснив, що не повідомляв про наявність вищої освіти, доки не закінчив ВНЗ. І навіть пообіцяв назвати номер диплома, але потім передумав. Скаже після призначення. А на уточнювальне запитання — він магістр якого права? — відповів: «Як якого? Юридичного. Я — юрист». Але це так, картинка для кращого розуміння нинішніх кримських реалій.

Повернімося до можливого компромісу, ціна якому — зміна прем’єра. Прибічникам такого варіанта здається, що кандидатура людини, не задіяної безпосередньо в нинішньому конфлікті і не залежної від А.Гриценка та О.Мельника, зможе стабілізувати ситуацію і в самій парторганізації, і в парламенті. Це, говорить джерело, міг бути один із кримських мерів. Вибір невеликий: відомо, що спробам впливового депутата взяти місто під контроль успішно протистояли всього три мери. Покійний Володимир Шайдеров (Феодосія), Анатолій Даниленко з Євпаторії і почасти — керченський голова Олег Осадчий. І якщо Януковичу називалося прізвище останнього, то можна запитати: до чого тут «очищення партії»?

Варто також нагадати, що на призначення глави кримського уряду потрібно ще отримати згоду президента України. І які тут торги почнуться з Банковою, теж можна собі уявити.

Одне безперечно: законсервувати ситуацію вже не вдасться. А стрімке падіння рейтингу Партії регіонів у Криму визнається і самими регіоналами. За останніми дослідженнями Центру імені Разумкова — 26 відсотків підтримки. До виборів залишилося зовсім трохи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі