Результат, що розчарував обидві сторони

Поділитися
Результати першого туру президентських виборів у найбільш західній області України викликають легке розчарування...

Результати першого туру президентських виборів у найбільш західній області України викликають легке розчарування. Причому як у представників опозиції, так і в прихильників влади. В.Ющенко переміг на Закарпатті свого головного конкурента зі співвідношенням 46 до 37 відсотків. Порівняно з іншими західними областями, він набрав найменше, а В.Янукович — найбільше голосів (у сусідній Львівській області співвідношення Ющенко — Янукович становить 87 — 5, Івано-Франківській — 89 — 4, Тернопільській — 87 — 5, Чернівецькій — 66 — 17). Закарпаття стало єдиною на Заході областю, де В.Ющенко не набрав 50 відсотків голосів. Керівник регіонального штабу «Нашої України», народний депутат В.Балога пояснив такий результат масовими фальсифікаціями (опозиція розраховувала принаймні на 60 відсотків голосів). За його словами, в день голосування закарпатська влада вкрала у В.Ющенка близько 20 відсотків голосів. Однак така заява викликає принаймні подив.

В.Балога зі своєю командою далеко не новачок у регіональній політиці, за останні роки він пройшов гартування кількома виборчими кампаніями, причому в різний час перебував по різні боки «барикад». У 1999 р. як голова ОДА забезпечив Л.Кучмі у другому турі понад 90 відсотків голосів, а нинішнього року сам зазнав утисків влади як кандидат на посаду мера Мукачевого. Екс-губернатор має неоціненний досвід проведення виборів, чудово обізнаний з усіма технологіями своїх опонентів, і якщо не зумів знайти їм протидії, то повинен винуватити лише себе. Крадуть, як відомо, те, що погано лежить.

Утім, тезу про масові фальсифікації на Закарпатті мало хто сприйняв серйозно. Маніпуляції в день голосування, звичайно, були (без них в Україні вибори не обходяться), однак не настільки тотальні. Отриманий результат хоча й не точно, проте відбиває реальну електоральну картину Закарпаття. Під час парламентських виборів 2002 року ситуація була схожа на теперішню: опозиція хоч і перемогла, проте отримала найменшу на заході кількість голосів, а влада, що програла, — найбільшу (притому що ніхто про масові фальсифікації тоді не заявляв). За опозицію на Закарпатті традиційно голосують міста та центр , а за владу — глибинка й гірські райони (за винятком Рахівщини, що межує з Галичиною і відзначається стабільно високим рівнем опозиційності). Пояснюється це зовсім не фальсифікаціями, а рівнем освіти, інформованості чи національної свідомості людей. Закарпатські селяни традиційно слухають владу, і кому, як не колишньому губернатору, це знати. Щоб змінити їхні переконання, треба провести величезну роботу. Найдійовіший засіб впливу за відсутності адміністративних важелів — персональні зустрічі з виборцями. Однак В.Ющенко після мукачівських подій Закарпаття не відвідав, вважаючи регіон і так своїм, а місцеві опозиціонери особисту агітацію на місцях чомусь проігнорували, обмежившись роботою у ЗМІ чи тренінгами для членів виборчих комісій. Регіональний штаб В.Ющенка фактично провалив кампанію в селі, Закарпаття «витягли» міста (та й то не завдяки роботі «штабістів»), особливо Ужгород, де співвідношення між В.Ющенком та В.Януковичем становить 60 до 20 відсотків. Натомість у рідному В.Балозі Мукачевому, до якого була прикута особлива увага, результат В.Ющенка навіть гірший — 52 проти 29.

З іншого боку, результати першого туру навряд чи тішать і владу. Попри те, що голова ОДА І.Різак заявив, нібито задоволений отриманими цифрами (і результат В.Януковича як для Західної України справді непоганий), мало хто вважає його слова щирими. За інформацією, що просочується з ОДА, влада обіцяла Києву не менше 60 відсотків, а дехто з народних депутатів прогнозував В.Януковичу навіть три чверті закарпатських голосів. Утім, набагато скромніший результат не завадив теперішньому губернатору самовпевнено заявити, буцімто «…всі ро-зуміють, що Янукович стане президентом». Можна не сумніватися: ОДА не зупиниться ні перед чим, щоб забезпечити перемогу свого кандидата. Адже на Закарпатті (на відміну від багатьох інших областей) чимало представників виконавчої влади чудово усвідомлюють — у разі перемоги В.Ющенка вони позбудуться не лише власних посад, а й імунітету перед «компетентними органами». За колишні справи комусь-таки доведеться відповісти за всією строгістю закону. Перший тур на Закарпатті (як і в цілому по Україні) став своєрідною рекогносцировкою, з допомогою якої сторони побачили слабкі сторони одна одної. Масові фальсифікації якщо й заплановані владою, то на другий тур. І якщо регіональна опозиція не зуміє знайти їм ефективної протидії, В.Ющенко отримає на Закарпатті ще менший результат і втратить на загальноукраїнському рівні 1,5—2 відсотки, такі необхідні для перемоги.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі