Проект Податкового кодексу: чого очікувати

Поділитися
9 червня ц.р. Кабінет міністрів схвалив проект Податкового кодексу України і пропонує його для прийняття Верховній Раді...

9 червня ц.р. Кабінет міністрів схвалив проект Податкового кодексу України і пропонує його для прийняття Верховній Раді. «ДТ» попросило стисло прокоментувати запропоновані в документі зміни заступника міністра фінансів Тетяну ЄФИМЕНКО.

— Проект Податкового кодексу розроблено на виконання завдань першого етапу Програми економічних реформ президента України на 2010—2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». В ньому також передбачено реалізацію практично всіх напрямів реформування другого і третього етапів.

Безумовно, з точки зору поліпшення позицій України у глобальному рейтингу простоти ведення бізнесу за показником «Cплата податків», де наша держава посідає 181-ше місце серед 183 країн, одним із головних напрямів є вдосконалення адміністрування податків. Цьому присвячено перші два розділи проекту Податкового кодексу. Ці два розділи включають в себе більшість норм, які регулюються сьогодні законами України «Про систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про державну податкову службу в Україні».

З метою систематизації та уніфікації норм податкового законодавства, уникнення правових колізій систематизовано базові поняття та терміни Податкового кодексу. На наш погляд, підвищенню інвестиційної привабливості сприятиме скорочення кількості загальнодержавних податків і зборів з 28 до 17, а місцевих — з 14 до 6.

Ми вважаємо, що уточнення прав та обов’язків платників податків дасть можливість підприємствам стати більш захищеними в правовому аспекті.

Конкретно, передбачено уточнення закритого переліку обов’язків платника, зокрема, щодо поставлення на облік в контролюючих органах; надання відомостей про суми отриманих пільг і цільове використання коштів; а також інформації про відкриття, закриття рахунку у банківській установі, про ліквідацію або реорганізацію платника, зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи. Крім того, деталізуються права платника, зокрема щодо самостійного обрання методу ведення обліку доходів і витрат; вимоги від контролюючих органів перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника; відшкодування збитків (шкоди), заподіяних незаконними діями (бездіяльністю) контролюючих органів, тощо.

Скороченню часу на оформлення податкової звітності буде сприяти обов’язкове подання декларації великими і середніми підприємствами в електронній формі із застосуванням електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, та поданням підтвердження такої звітності на паперових носіях.

Детінізації економіки сприятимуть заходи з попередження «фіктивного» підприємництва за рахунок підвищення оперативності та чіткості проведення процедур реєстрації, вдосконалення ризикоорієнтованої системи податкового контролю.

Оподаткування прибутку підприємств удосконалюється перш за все шляхом гармонізації податкового та бухгалтерського обліків. Передбачено визначення податкових зобов’язань на підставі даних бухгалтерського обліку із запровадженням розрахунку податкових різниць. Ми вважаємо, що саме поступове зниження ставки податку на прибуток (до 17% у 2014 році), запровадження прискорених удвічі норм амортизації поряд з податковими канікулами для інвестиційної діяльності та ресурсозбереження дозволять створити додатковий фінансовий ресурс для інноваційного розвитку підприємств.

У фінансовому секторі передбачається переведення суб’єктів страхового ринку на загальну систему оподаткування, а також удосконалення правил визначення «тонкої капіталізації», що запобігатимуть відпливу капіталів за кордон шляхом обмеження віднесення на витрати процентних платежів за борговими вимогами на користь пов’язаних осіб залежно від частки участі кредитора в капіталі позичальника.

Оподаткування доходів фізичних осіб удосконалюється шляхом:

— розширення податкової бази з урахуванням платоспроможності високодохідних груп населення. Запроваджується малопрогресивне оподаткування з підвищенням до 17% ставки податку для доходів у вигляді зарплати, дивідендів, роялті, процентів за депозитними вкладами, що перевищують 50 мінімальних заробітних плат;

— запровадження зменшення сукупного доходу на суму відрахувань, сплачених до фондів пенсійного та соціального страхування при обчисленні податкової знижки за підсумками року;

— запровадження 100-відсоткової податкової соціальної пільги на кожну дитину кожному з батьків, які мають двох та більше дітей (замість діючої пільги по 200% на кожну дитину для батьків, що мають троє і більше дітей);

— встановлення нульової ставки оподаткування для успадкованих сум знецінених грошових заощаджень.

Зміни в оподаткуванні ПДВ та акцизами спрямовані на наближення чинного законодавства до європейських норм та поліпшення їх регулюючої функції. Буде встановлено різні терміни відшкодування податку на додану вартість: два звітні періоди при експорті товарів, інвестиційних витратах, сезонній діяльності; дванадцять звітних періодів — при інших операціях.

З 2014 року замість двох спеціальних зборів у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію та у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ передбачено запровадити акцизний податок на природний газ та електроенергію. Платниками податку стають виробники та імпортери (замість оптових компаній), ставки податку на електроенергію диференційовані залежно від виду генерації: атомна, теплова та з відтворювальних джерел.

Фіскальну функцію непрямих податків буде забезпечено індикацією специфічних ставок (наприклад, на пиво, електроенергію та природний газ, алкогольні напої та тютюнові вироби).

Без істотних змін залишаться норми щодо оподаткування транспортних засобів і рентних платежів. У розділі «Плата за користування надрами» в один податковий платіж об’єднуються податок за користування надрами для видобування корисних копалин і збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Розділом «Плата за землю» вирішуються питання, зумовлені прогалинами у чинному законодавстві, а також передбачені заходи з наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. Зокрема запропоновано:

— оподаткування сільгоспугідь, наданих для ведення товарного сільгоспвиробництва, у разі, коли таке виробництво не здійснюється понад три роки, із застосуванням підвищуючого коефіцієнта;

— обмеження застосування пільгових ставок при оподаткуванні земель, наданих залізницям (залишається — під смугами відведення) та гірничодобувним підприємствам (залишається — під видобування корисних копалин і розробку родовищ корисних копалин);

— норми, згідно з якими суб’єкти господарювання, що мають у постійному користуванні земельні ділянки, але таке право ними не оформлено в законному порядку, сплачують податок в однократному розмірі. При переході права власності на будівлю (її частину) податок за земельну ділянку, на якій розташований такий об’єкт нерухомості, буде сплачуватися з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Суб’єкти господарювання, які є власниками нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку, сплачуватимуть податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

У проекті кодексу запроваджується перенесення податкового навантаження на екологічні платежі, аби стимулювати суб’єктів господарювання до впровадження екологічно чистих технологій. Ресурсна база спецфондів з охорони навколишнього природного середовища розширюється шляхом збільшення 28 ставок податку — в основному за скиди забруднюючих речовин.

Безумовно, дискусійними новаціями є запровадження податку на нерухомість та вдосконалення деяких спеціальних податкових режимів, зокрема спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва. У проекті кодексу враховані пропозиції Держкомпідприємництва щодо обмеження для «спрощенців» окремих видів господарської діяльності (оптової торгівлі і посередництва в оптовій торгівлі, фінансового посередництва, надання в оренду торговельних площ і нежитлових приміщень, видобутку та реалізації корисних копалин), сплати ними ресурсних платежів, внесків до Пенсійного фонду та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Ми вважаємо, що широке обговорення проекту Податкового кодексу, зокрема на шпальтах «Дзеркала тижня», дасть можливість знайти шляхи для реалізації головної мети — побудови сучасної, справедливої фіскальної політики, що забезпечуватиме стабільність оподаткування, рівність усіх платників податків перед законом, досягнення стратегічних цілей сталого розвитку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі