Проблема ККД партійного тотема

Поділитися
Як показали події минулого тижня, регіональним організаціям коаліційних партій аж ніяк не завадив би режисер...

Ніхто не має, часом, знайомого безробітного режисера? Особливої кваліфікації не потрібно — треба лише допомогти правильно побудувати й «надресирувати» масовку. Ні? Шкода. Як показали події минулого тижня, регіональним організаціям коаліційних партій він би аж ніяк не завадив. Бо народне обурення президентським указом про розпуск парламенту ніби і є, а от гарно його піднести ніби й нікому...

Донецька обласна організація Партії регіонів серією мітингів у Донецьку намагалася продемонструвати своїм «старшим товаришам» у Києві надійність і непорушність підтримки «земляків». Але, крім цього, саме тут, на регіональному рівні з фотографічною точністю проявилися усі недоліки та проблеми стрижневої партії правлячої коаліції. Партфункціонери біло-синіх наразі не цілком усвідомили одну з головних аксіом культурної парадигми політики, яку розуміли ще в Стародавньому Римі — народу потрібний не тільки хліб, а й видовища. До того ж видовища, що потрапляють у позитивний резонанс із народними запитами й очікуваннями.

Здавалося б, у біло-синіх є всі складові успіху: нехай не харизматичний, але яскравий лідер, гроші та, хай там як, досить активна підтримка з боку населення — це підтвердили результати виборів 2004 і 2006 років. Навіть із поправками на можливі фальсифікації безсумнівно, що регіонали та їхній лідер за кількістю прибічників і симпатиків на всіх підставах входять до трійки важковаговиків української політики. І при всьому цьому — надзвичайний талант витрачати цей стартовий капітал із неймовірно низьким ККД.

Тиждень поспіль регіональні регіонали (вибачте за каламбур) працювали не покладаючи рук — щодня з Донецька до столиці на мітинги в підтримку правлячої коаліції приїздили близько тисячі активістів Партії регіонів, проте й у самому обласному центрі партійне керівництво не забувало регулярно (із перервою на Великодні свята) збирати своїх прибічників на центральних площах, щоб нагадати самим собі й усім іншим про свою непримиренну позицію щодо президентського указу. І це тоді, коли регіонали, тим паче Донецької області, можливість дострокових виборів навіть не розглядали й спеціально, як вони переконували, до них не готувалися, а вступили до битви на марші. Проте саме надмірний ентузіазм виконавців збагатив російський фольклор чудовими ідіомами «ведмежа послуга» і «загадай дурному Богу молитися — він і голову розіб’є».

…Донецьк, 11 квітня. Якщо Майдан-2004 було чути й видно здалеку, то на площі перед будинком Донецької обладміністрації можна спостерігати інший феномен — навіть уявити було неможливо, що п’ятитисячний натовп може поводитися так тихо. Активісти прибувають розрізненими групами: одні вже прийшли і мирно потягують пивце на тінистих алеях бульвару Пушкіна. Час від часу в жалобній тиші підходять нові колони активістів із прапорами. Тоді ж на ганку місцевого «білого дому», тимчасово перебудованому на сцену, метушаться техніки.

Єдина розвага до мітингу (крім пива) — їхні переговори у мікрофон на всю площу: «Васю, раз, два, три... Раз-раз... Як чути?.. Сам туди йди...» Тому донеччани, які прийшли підтримати своїх лідерів, дуже швидко розбиваються на групки й починають розповідати анекдоти. Почуття напруженої атмосфери, яка має означати доленосність і критичність моменту, цілком втрачено. Ідеологічний захід перетворюється на моціон під ласкавим весняним сонечком, де панують розслаблення з дрімотою і теревені на вільні теми.

На сцені в цей час — оратори, оратори, оратори... Виступаючі підбираються з народу, із усіх верств населення: учителі, працівники (як правило, з числа профспілкових діячів), пенсіонери, депутати місцевих рад. Та, на жаль, помилки, зроблені спочатку, зводять нанівець усі спроби «розворушити» натовп. Тим паче, що в Донбасі люди не відзначаються особливим інтересом до політики, і багатотисячні мітинги тут — велика рідкість. Лише перші ряди слухають і голосно підхоплюють гучні гасла, але вже в двадцяти кроках того, що відбувається біля сцени, майже не чутно. Більш-менш дружно виходить тільки скандувати «Я-ну-ко-вич! Я-ну-ко-вич!» і чомусь з особливою наснагою кричать «Юлю — геть!» Образ антагоніста — обов’язкова умова для будь-якої міфологічної системи, для соціальної міфології зокрема. Спільний ворог, він, знаєте, об’єднує.

Не порушила стилістики буфонади й технічна частина. Працівники місцевого відділення «Укртелекому» довго не могли налагодити зв’язок із Києвом для проведення анонсованого телемосту. Конферансьє відверто агонізував, викликаючи до мікрофона ораторів, відсутніх у початковому розкладі, й навіть — quelle mauvais ton! — прямим текстом просив народ на площі не розходитися та все ж дочекатися обіцяного сеансу зв’язку зі столицею. Проте зануджена юрба «розсмоктувалася» із невідворотністю самої долі. Звичайно, здібний телеоператор із десятка людей «зробить» картинку величезного натовпу (слово честі, таке вже було — на виборах 2006 року. Щоправда, такі хитрощі довелося застосовувати під час телемосту для однієї з маргінальних партій, яка до Ради не пройшла), проте саме з Донецька потрібно було одержати особливо переконливе зображення.

Довгоочікувана «картинка» на розтягнутому над сценою екрані так і не з’явилася. Зате з динаміків усе ж зазвучав голос Віктора Януковича, який виступав на Майдані Незалежності в Києві. І тут, дивлячись на найстійкіших прибічників Партії регіонів та інших партій коаліції, виникло бажання, за прикладом незабутніх героїв Ільфа і Петрова, відкрити блокнот і записати: «Натовп перетворився на слух». Зрозуміло, це оцінне судження, але тільки в такі моменти помітно, що мешканці Донецької області свого лідера справді люблять. Щоправда, завжди програють в ідеологічних диспутах, коли намагаються пояснити причини виникнення свого почуття, бо ця любов — ірраціональна. Можливо, Віктор Янукович втілив у собі певний образ, що відповідав (і відповідає) соціальним очікуванням донеччан. Неквапливий, який завжди виглядає хазяйновито упевненим, «донецький» прем’єр-міністр свого часу зіграв роль своєрідного «стрижня» у формуванні громадянського світогляду жителів Донбасу, його — за зовнішніми даними, чи що? — стали вважати чимось непорушним, точкою відліку системи координат або тотемом, який захищає від жорстокого світу, що став раптом із ніг на голову на початку 90-х. Так у Давньому Єгипті люди знаходили джерело спокою і впевненості в стабільності світобудови в храмових котах, що блаженно муркочуть. Сучасна соціальна міфологія призначає роль живих талісманів людям, і в такому контексті Янукович — уже постать архетипова. А архетипи, якщо вірити їхньому головному досліднику Юнгу, не ламаються тисячоліттями.

Щойно припинилася трансляція промови Януковича, останніх прибічників правлячої коаліції немов вітром здуло...

Майже всі мітинги, які пройшли в Донецьку, були схожі на згаданий вище. І після кожного з них турбувало одне й те саме запитання. Партія регіонів — не найбідніша партія, м’яко кажучи. То невже не можна було найняти одного-єдиного безробітного режисера?

Події, які передували мітингам, залишають гостре відчуття когнітивного дисонансу. Якщо «народні маси» за відсутності належної організаційної підтримки так і не змогли продемонструвати переконливість своєї позиції нічим, крім чисельності, то представники ПР у місцевих органах влади на президентський указ про розпуск парламенту відреагували досить швидко. Через день після підписання указу Донецька обласна рада збирається на позачергову сесію, «Регіони» підписують ідеологічно гучні меморандуми з місцевими осередками коаліційних партій, які не мають ваги. І того ж дня — ось вам! — перший мітинг. І відразу сесія облради приймає звернення «до жителів Донбасу й України» із закликом «зберігати спокій». «Гроші, які мають бути спрямовані на збільшення зарплат і пенсій, будуть просто кинуті на вітер для задоволення примх Юлії Тимошенко та її соратників з «опозиційної боротьби», — зазначають у цьому документі. Благо, в Донецьку можна спокійно приймати на сесіях що завгодно — із 150 депутатів облради в коаліційні партії не входять лише чотирнадцять членів блоку Наталії Вітренко. Вітренківці, звичайно, висловили протест, порадили Партії регіонів «покаятися і з чистим сумлінням йти на вибори» і... нічого не змінилося.

Усіма доступними каналами — виступами з офіційних і майданних трибун, заявами для мас-медіа — у «народ» летять ті самі мантри про недопущення дестабілізації, про необхідність збереження економічного зростання тощо. «Ми маємо працювати, а збирати чергові «майдани» — це принцип роботи: чим гірше – тим краще. Тому тут не повинно бути ніякого політиканства. Тут має бути цілеспрямована спільна на всіх рівнях влади робота, спрямована на розвиток держави», — першим відгукнувся на події голова Донецької облради Анатолій Близнюк.

Зі спільної атмосфери солідарності вибивався лише безпартійний губернатор області Володимир Логвиненко, котрий 3 квітня в секретаріаті президента разом з іншими керівниками регіонів підписав звернення на підтримку дострокових виборів, а після повернення до Донецька зібрав на нараду мерів, голів райдержадміністрацій і розпорядився готуватися до виборів. Здавалося б — ось тут і вибухне на батьківщині регіоналів справжній політичний скандал. Ні. Партія регіонів, хоч як дивно, губернатора швидше пошкодувала і м’яко, по-батьківськи, посварила. Нечисленним гарячим головам, які вимагали скальпів і крові, швидко заткнули рота.

«Володимир Іванович — чиновник. Він — у президентській вертикалі. Його начальник підписав такий указ, він може або погодитися, або сказати «ні» і піти, — пояснив причини такого вчинку губернатора регіонал Близнюк. — Думаю, сьогодні це не в інтересах області. Однак у тому, що жодним чином не впливатиме на дестабілізацію ситуації в області, я переконаний».

«Я не виключаю, що навіть був здійснений жорсткий пресинг. І наслідком цього став його підпис під цим документом. Якщо це так, то з людяності я можу це зрозуміти. Думаю, висновки робити зарано», — поспівчував Логвиненку депутат облради комуніст Ігор Житинський.

«Він представляє президентську вертикаль влади. Не слід забувати, що на місці президента можна було б дуже швидко організувати його відставку і направити сюди «не свого» чиновника, який буде всіма жорст­ко командувати. Я знаю, що губернатор збирав мерів міст і голів райдержадміністрацій. Та це його обов’язок, для нього ж указ президента діє», — зазначив депутат облради соціаліст Олександр Іващенко.

Та й сам губернатор робив вигляд, ніби не сталося нічого особливого. «Ми з Анатолієм Михайловичем (Близнюком. — Ред.) цілком нормально працюємо. І це корисно насамперед для нашої області. В усьому, що ми робили до цього, ми не припустилися серйозних помилок. У наших стосунках нічого не змінилося — це найголовніше», — заявив Логвиненко. І потім показав себе гнучким дипломатом: з одного боку, до виборів готуватися треба, з іншого — неможливо, тому що грошей немає і строки минули. Свою особисту позицію охарактеризував лише після прямого запитання журналістів: «Я наполягаю на думці, що політики мають домовитися і не допускати цього».

Найдивовижніше — після такого вчинку ніхто не вимагає його відставки. Хоча підписував він не нормативний документ, а порожню декларацію, і демонструвати принциповість особливого сенсу не було. Водночас сам губернатор до можливості, що сесія облради висловить йому недовіру, ставиться індиферентно. «Якщо депутати висловлять недовіру мені, то мою відставку (у секретаріаті президента. — Ред.) приймуть по факсу, навіть без моєї присутності. Це справа депутатів облради. По судах не ходитиму й не оскаржуватиму теж», — заявив Володимир Логвиненко. Кажуть, у розмовах зі своїми колегами по обласній адміністрації він неодноразово скаржився, що «і там чужий, і там чужий», хоча про ймовірність своєї відставки казав зі справжньою буддійською холоднокровністю. Проте Партія регіонів у Донецькій області завжди демонструвала приголомшливе вміння уживатися з будь-яким призначеним «згори» чиновником: із попереднім губернатором Вадимом Чупруном, новим начальником обласної міліції Михайлом Клюєвим, прокурором області Олексієм Баганцом та іншими креатурами помаранчевого Києва.

У неї, партії, свої проблеми, до яких, до речі, вище керівництво ставиться не надто уважно. У 2004-му, за даними наших джерел, у центральному виборчому штабі Віктора Януковича цілком серйозно обговорювалася ідея взагалі не виділяти коштів на фінансування агітаційної роботи в Донецькій області. І так, мовляв, проголосують. Не виключено, що така надмірна впевненість у надійності своїх тилів ще може надати Партії регіонів погану послугу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі