Партія регіонів та блок «Наша Україна – Народна самооборона» прагнуть скасувати вибори до органів місцевого самоврядування на пропорційній основі. Блок Юлії Тимошенко виступає категорично проти й закликає до якнайшвидшого розширення прав територіальних громад і проведення дострокових місцевих виборів. Про це представники політичних сил заявили під час круглого столу в редакції «ДТ».
«Не можна було поширювати пропорційну модель на вибори до місцевих рад. Ми майже поховали місцеве самоврядування. Якщо не схаменемося, поховаємо остаточно. Склад рад відверто неякісний. Туди пішли «грошові мішки». По землю, — наголосив представник Партії регіонів Віктор Тихонов. — Час повертатися до «мажоритарки». Поки не пізно».
На його думку, переобирати органи місцевого самоврядування можна тільки після внесення відповідних змін до законодавства.
Протилежну позицію заявив представник БЮТ Йосип Вінський. «Переконаний, що в цілому якісний склад рад поліпшився. Бо до цього це були місцеві бюрократи, які здійснювали оборудки, набивали власні кишені й фактично поєднували державну владу з представницькою», — пояснив він.
«Я — за дострокові вибори не пізніше ніж навесні наступного року й виключно на пропорційній основі», — підкреслив Вінський.
При цьому представник БЮТ додав: «Імперативний мандат, який діє за умов пропорційної системи, дозволяє впливати на якість влади, очищаючи команди від паршивих овець». Він також погодився з тим, що імперативний мандат має надавати виборцям право відкликати своїх обранців.
Незгоду з ним висловив представник НУ-НС Анатолій Матвієнко: «Хоч ми і плануємо бути в коаліції разом з БЮТ, але я маю іншу думку. Ефективність влади великою мірою визначається виборчою системою. Якщо виборча система буде зорієнтована на задоволення партійних інтересів та ієрархічних амбіцій, то ефективної влади не матимемо. Отже, пропорційна система на рівні районних рад — однозначно — має бути скасована».
Вибори до місцевих органів влади, за його словами, повинні відбутися не пізніше весни 2009 року після ухвалення відповідних змін до Конституції та закону про місцеве самоврядування.
«Але якщо нам цього зробити не вдасться, треба змінити закон про вибори і провести їх все одно. Бо ми знищимо навіть залишки самоврядування», — наголосив Матвієнко.
Детальніше про долю адміністративно-територіальної реформи очима представників трьох найбільших політичних сил читайте у статті «Як нам облаштувати Україну» у свіжому номері «ДТ».