«...ПОРУШЕННЯ В МУКАЧЕВОМУ — ЦЕ ЩОСЬ БІЛЬШЕ, НІЖ ПРОСТО ПОРУШЕННЯ ПІД ЧАС МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ»

Поділитися
Закордонні спостерігачі, котрі побували на виборах мера Мукачевого, були шоковані подіями, які там сталися...

Закордонні спостерігачі, котрі побували на виборах мера Мукачевого, були шоковані подіями, які там сталися. Багато хто говорив, що справдилися найгірші побоювання. Не випадково навіть Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ/ОБСЄ) дало виборам дуже жорстку оцінку. Її поділяють також інші спостерігачі, направлені в Мукачеве, зокрема й від закордонних посольств. Інформація, надана ними, безумовно, вплине на формування політики урядів цих країн щодо України. До яких висновків дійшли у столицях країн — членів ЄС і НАТО і до яких зовнішньополітичних наслідків для України можуть призвести вибори в Мукачевому, стає зрозуміло з коментарів, із якими ми пропонуємо ознайомитися читачам «ДТ».

Ендрю Робінсон, посол Канади в Україні:

— Пане посол, як ви оцінюєте вибори мера в Мукачевому, що пройшли минулої неділі? Наскільки, на вашу думку, вони були демократичними, прозорими та вільними?

— З огляду на важливість виборів у Мукачевому, Канада відправила в це місто свого власного спостерігача з посольства. Він відвідав у день голосування кілька дільниць і відзначив наявність низки серйозних порушень, що не дозволили міжнародним і місцевим оглядачам оцінити ці вибори як справедливі та вільні. Зокрема ми спостерігали значні порушення з боку міської виборчої комісії та виборчих комісій, що працювали безпосередньо на дільницях голосування.

Порушення в Мукачевому — це щось більше, ніж просто порушення під час місцевих виборів. Вони підпадають під схему, яку ми спостерігали 7 березня на довиборах у Донецьку. Все це породжує дуже серйозні запитання щодо спроможності України провести вільні та справедливі вибори на всіх рівнях. Ми вважаємо, що наразі є ще час для того, аби влада визнала ці порушення і вжила необхідних заходів до початку президентських виборів.

У цьому контексті надзвичайно багато важить проведення 30 травня довиборів в Одесі. Вони розглядатимуться як свідчення того, як українська влада планує проводити президентські вибори. Ми дуже уважно стежитимемо за подіями в Одесі.

— Як ви плануєте донести українській владі свою стурбованість тим, що вибори не були вільними?

— У дипломатії використовується багато різних механізмів. Безперечно, на двосторонньому рівні ми дуже чітко дамо зрозуміти українській стороні, наскільки серйозно Канада ставиться до таких питань. Не варто випускати з уваги й неформальну групу з моніторингу за виборами, яку очолює Канада. До неї входять представники понад 25 посольств і міжнародних організацій. Група координувала присутність ряду міжнародних спостерігачів у Мукачевому, а раніше — в Донецьку. Безперечно, вона зробить власні висновки щодо виборів у Мукачевому.

— Україна активно лобіює питання про приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Чи позначаться вибори в Мукачевому на євроатлантичних перспективах нашої країни?

— Питання полягає в тому, чи вплине на країни НАТО той факт, що українська влада не змогла забезпечити вільних і справедливих виборів на муніципальному рівні в Мукачевому. До цього я б також хотів додати, що країни — члени НАТО зроблять свої висновки на підставі виконання Україною річного Цільового плану, а також на підставі того, чи зуміє Україна продемонструвати свою відданість цінностям західного співтовариства. Спосіб проведення виборів у Донецьку й Мукачевому настільки далекий від міжнародних зобов’язань України, що це, швидше, негативно позначиться на майбутньому ухваленні рішення щодо членства України в НАТО.

Нам необхідно побачити такі кроки з боку влади, які продемонстрували б, що вона бере на себе зобов’язання створити середовище для вільних і справедливих виборів. Серед іншого це також означає, що необхідно виправити негативні дії, вжиті нещодавно щодо деяких ЗМІ. Йдеться про мас-медіа, котрі висвітлювали точку зору, протилежну тій, що пропагувала влада.

— Моє останнє запитання гіпотетичного характеру. Восени в Україні відбудуться президентські вибори. Якщо спостерігачі визнають вибори недемократичними, чи готовий буде уряд вашої країни все-таки визнати результати голосування?

— Гадаю, це запитання слід адресувати українській владі. Чи готова вона сприйняти ситуацію, в якій опиниться Україна, якщо проведені вибори не будуть сприйняті міжнародним співтовариством як справедливі та вільні?

Дітмар Штюдеманн, посол Німеччини в Україні:

— Пане посол, як Німеччина оцінює вибори в Мукачевому?

— Нам поки що не відомі всі деталі. Але, виходячи з повідомлень очевидців та учасників, вибори цілком суперечили основним принципам загальних, вільних і таємних виборів.

— Як ви плануєте донести до української влади свою стурбованість тим, що вибори були невільними?

— Вважаю, що всі, хто хоче бути серйозним і корисним партнером для України, повинні сприймати такі процеси серйозно. Відповідальні за беззаконня у Мукачевому ставлять під загрозу будь-яке партнерство. Тому нам слід використовувати всі контакти й можливості для розмов, починаючи з робочого рівня і до верхівки держави та суспільства, із тим, щоб звернути увагу на загрозу досягнутому — як у двосторонніх відносинах, так і в багатосторонніх рамках, а також щоб повідомити про нашу готовність і надалі робити свій внесок у зміцнення демократії та принципів правової держави в Україні.

— Як вибори в Мукачевому можуть позначитися на двосторонніх українсько-німецьких відносинах?

— Не може бути й мови про те, щоб гримнути дверима. Але відповідальним за події на виборах годиться знати, що для України та її громадян існує серйозна загроза не знайти для себе того місця в європейських і трансатлантичних структурах, на яке вони розраховують.

Заява Посольства США щодо виборів у Мукачевому:

США глибоко стурбовані тим, як проведені вибори в Мукачевому. За всіма ознаками, відбувалося явне підтасування результатів голосування.

Надійшли повідомлення, що заслуговують на довіру, зокрема з Бюро ОБСЄ із демократичних інститутів і прав людини, про численні серйозні порушення в процесі голосування та підрахунку голосів, а також про низку випадків застосування сили і залякування виборців та спостерігачів.

Ми не віримо, що результати, оголошені територіальною виборчою комісією, адекватно відбивають волю мукачівських виборців.

Ми бачили дуже тривожну тенденцію порушень і підтасувань під час недавніх місцевих і парламентських виборів в Україні. Сподіваємося, що такі проблеми не будуть характерні для майбутніх президентських виборів нинішнього року.

США вітають доручення Президента України Леоніда Кучми провести повне розслідування обставин виборів у Мукачевому і закликають владу вжити необхідних заходів для того, щоб волю виборців не було проігноровано внаслідок масових порушень на виборах. Якщо з цим питанням не розібратися до кінця, це тільки додасть сміливості тим в Україні, хто прагне не допустити проведення вільних і чесних виборів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі