Судова реформа передбачає деполітизацію судової системи, зокрема, відмову президента та парламенту від низки повноважень щодо призначення та контролю за суддівським корпусом, пише у своїй статті для «Дзеркала тижня» заступник голови адміністрації президента з питань судової реформи Андрій Портнов.
Так, президент України відмовляється від низки повноважень, які дає йому чинне законодавство. Він не матиме повноважень із проведення спеціальних перевірок під час призначення суддів на посади вперше; не матиме представництва у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України; не матиме повноважень із визначення кількості суддів у судах; призначатиме за своєю квотою двох суддів до складу Вищої ради юстиції, зазначає Портнов.
Крім того, обмежуються і повноваження Верховної Ради України. «Парламент виключається з числа суб’єктів формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а призначаючи членів Вищої ради юстиції, зобов’язаний двох із них призначати з числа суддів», - зазначає Портнов.
«У процесі обрання та звільнення суддів парламент прийматиме рішення посвідчувального характеру за спрощеною процедурою без проведення будь-яких перевірок. Головну роль у цих процесах відіграватимуть органи, в яких більшість становитимуть судді, — Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Вища рада юстиції. Загалом, деполітизація судової системи є однією з основних ідеологічних засад реформи», - пише юрист.
Детальніше про це читайте в статті Андрія Портнова «Судова реформа розпочалася» у свіжому номері «ДТ»