У лютому наступного року, якщо не трапиться землетрусу, масової втечі народу з країни або іноземного вторгнення, в Україні буде новий президент.
З високим ступенем імовірності варто припустити, що він буде справді новий, а не «старий новий», хоча, звичайно, впевненість у перемозі Віктора Андрійовича Ющенка вражає.
І як батьки незадовго до народження малюка намагаються уявити, яким він буде, так і країна, чиїм породженням у певному сенсі є новий її глава, намагається вгадати, а як поводитиметься чадо відразу після народження. Якими будуть його перші кроки?
Про гени ми уявлення маємо, а тому особливого оптимізму не відчуваємо. А як позначиться на психіці новонародженого передпологовий період? Нікому не відомо. Харчування знову ж таки відіграє помітну роль. Сімейні скандали там усілякі... Загалом це, звісно, ворожіння на кавовій гущі, але чому б і не поворожити?
Для чистоти експерименту візьмімо перших трьох наших кандидатів на народження. Шанси в них, прямо скажемо, різні, та й рейтинги багатьма заздалегідь прокляті. Але, даруйте, інших рейтингів у нас для вас немає.
Цих трьох для стислості назвемо ЮВТ, ВФЯ та АПЯ.
Отже…
Перші слова
ЮВТ: «Я це зробила!»
ВФЯ : «Ух... Ну… Да…»
АПЯ: «Вау!!! Йєс!!!!»
Перший поцілунок
ЮВТ. Повітряний — усім, усім, усім! І персонально — нікому, нікому, нікому!
ВФЯ. Строго за старшинством — дружина, діти, інші родичі. Штабу — в особі головної представниці кращої його половини. Іншому штабу — тверде рукостискання. Деяким членам штабу — до хрускоту кісток рук. Їхніх рук.
АПЯ. Ні-ні. Поплескування по плечах усіх, хто перебуває в радіусі близько метра. «За такі їхні гроші їх же ще й обіймати?»
Перший указ
ЮВТ. Беззастережне призупинення дії всіх указів попереднього президента. Ретельний їхній моніторинг на предмет того, чи заважали вони роботі попереднього Кабміну. У результаті 90% визнаються «такими, що втратили чинність». Серед «таких» — усі укази про призначення і кілька — про нагородження.
ВФЯ. «Про першочергові заходи для підвищення ефективності виробництва, зростання продуктивності праці в нерозривному зв’язку з відновленням коопераційних зв’язків з метою домогтися різкого поліпшення умов життя трудящих і членів їхніх сімей».
АПЯ. «Про оновлення!» Указом забороняється обіймати посади на державній службі особам, котрі досягли 45-річного віку, а також тим, які не досягли, але не в’їжджають, що перебувають на «Фронті змін».
Перший візит
ЮВТ. Москва—Брюссель—Вашингтон—Тріполі без заїзду в Київ. В усіх пунктах перебування оголошення «нового курсу» і «нового стратегічного партнерства». Після проведення закритих переговорів у кожної з приймаючих сторін виникають стійке відчуття перемоги, світла надія і навіть віра в завтрашній день. Зокрема усі вони впевнені, що Одеський припортовий отримають саме вони. Навіть ті, кому він не потрібен.
ВФЯ. Москва—Білорусь (село Януки). У Москві запізнення на зустрічі з президентом і прем’єром на 20 хвилин. «Пригадайте, скільки раніше мені доводилося чекати!» Стримана подяка, на всі інші запитання — «подумаємо, розглянемо, повідомимо».
Брюссель, Вашингтон та інші столиці? «Ну... нехай приїжджають. Зв’язок через Льовочкіна».
АПЯ. Токіо—Вашингтон—Брюссель—Париж—Лондон—Рим—Варшава—Москва.
Зустрічі в Токіо — у японському саду, з Обамою — у музеї космонавтики, у Брюсселі — поруч із «Хлопчиком, що пісяє», у Лондоні — на оглядовому колесі, у Римі — в Колізеї, у Москві — в ГУМі.
У поїздці супроводжують десять представників молодого покоління, випадково обраних комп’ютером. Усі літають економкласом рейсовими літаками (виключно за інерцією), через незручні стикування подорож розтягується на місяць.
Перша робоча поїздка всередині країни
ЮВТ. Оскільки перемога застає в Дніпропетровську, перша подорож — у Київ. Але потягом. Потяг зупиняється на полустанках і засипається квітами. На зупинках — короткий мітинг і концерт. Потяг прибуває прямо на Майдан, куди тимчасово прокладено рейки — постаралася «Укрзалізниця».
ВФЯ. Донецьк. «Усім, хто хоче побачитися, зібратися в обладміністрації з речами. Запис у Льовочкіна».
АПЯ. Замість робочих поїздок — відеоконференції. Промови — у відеоблогу. Глави обладміністрацій пишуть листи в Twitter. Отримують відповіді — есемесками.
Перше призначення
ЮВТ. «Олександру Турчинову — виконувати мої колишні обов’язки, всім найближчим помічникам — виконувати їхні колишні обов’язки, Андрію Кожем’якіну — поновити діяльність СБУ».
ВФЯ. Сергій Льовочкін і Ганна Герман. Інші — потім. Запис на співбесіду самі знаєте, в кого.
АПЯ. Замість адміністрації створюється новий орган — Національна рада. Голові ради Володимиру Грановскі підібрати членів (крім тих, кого вже підібрав).
Перше звільнення
ЮВТ. «Звернутися до Верховної Ради з проханням звільнити Юлію Тимошенко з посади прем’єр-міністра».
ВФЯ. «Звернутися до Верховної Ради з проханням звільнити Юлію Тимошенко з посади прем’єр-міністра».
АПЯ. «Звернутися до Верховної Ради з проханням звільнити Юлію Тимошенко з посади прем’єр-міністра».
Перша промова
ЮВТ. «Любі мої! Після того як ви прийняли на виборах це прекрасне рішення, ми з вами разом прямо з завтрашнього дня почнемо будувати нашу прекрасну Україну. Нам треба багато зробити. Передусім потрібно абсолютно викинути в минуле наше минуле. Я не хочу ним займатися, у мене немає часу, я повинна допомагати вам будувати ваше ж майбутнє. А минулим нехай займається прокуратура. У нас невдовзі буде абсолютно новий, абсолютно європейський генпрокурор. Він ніякого стосунку до всього цього бруду, який був навколо мене останні п’ять років, не мав.
У нас будуть чудові міністри, у нас будуть чудові губернатори, у нас будуть нові, абсолютно непідкупні судді. Дайте зовсім небагато часу новому генпрокурору, і все буде саме так!»
ВФЯ. «З цієї площі ми починали нашу боротьбу. Тут ми вшановували наш кубок УЄФА. І звідси ми їм усім тепер покажемо! Так покажемо, що ці базіки й базікати перестануть! І ми не будемо їх ставити на коліна! Вони самі стануть і самі приповзуть! А коли приповзуть, ми покажемо, що їм треба тепер робити!»
АПЯ. «Нарешті до вас прийшли ті зміни, яких ви самі й захотіли. І сьогодні я можу вам заявити — я нікому не мститимусь. Я ніколи не мстився і зараз не буду. Я робитиму все, щоб у нас була європейська політика, а не радянська, в яку гралися мої колишні опоненти. Я нікому не зобов’язаний своїм обранням — тільки вам. Я ні в кого не брав грошей і не візьму. Я не хочу бути підлеглим в олігархів і не буду. Але я хочу зробити одне — я візьму в них найкращих людей, найкращих співробітників, і нехай вони працюють на Україну».
Перша жертва
ЮВТ. Олігарх. Не так, щоб дуже близький, але той, хто надто очевидно вважає її перемогу і своєю теж. Або, з погляду ЮВТ, може вважати її такою в майбутньому. А друга жертва — другий близький олігарх, третя — третій...
ВФЯ. Перший ліпший представник помаранчевої влади, котрий потрапить під руку, або той, хто їй співчував.
АПЯ. Не буде ніяких жертв.
Перший союзник
ЮВТ. Найвпливовіший колишній ворог.
ВФЯ. «Гаразд, нехай приходять. Чекаю рівно тиждень. Але щоб так: прийшли, попросили вказівок, пообіцяли, що все буде моментально і без затримок, відшкодували завдані збитки (і матеріальні, і моральні) і пішли працювати. Хто спізнився — нехай не нарікає. Запис... ну самі знаєте, в кого».
АПЯ. Не буде ніяких союзників.
Перший міністр
(прем’єр-міністр)
ЮВТ. «Поки ми не поміняли цю потворну, інвалідну Конституцію, у нас буде чудовий виконуючий обов’язки прем’єр-міністра. Але оскільки, я впевнена, Основний Закон ми невдовзі поміняємо, і я зможу вносити кандидатуру тієї людини, з якою мені комфортно працювати, то тоді я її і внесу. І я чомусь упевнена, що майже всі депутати підтримають пропозицію призначити на посаду прем’єр-міністра Віталія Анатолійовича... або Сергія Леонідовича... або... Гаразд, цю частину допишемо потім, я ще подумаю».
ВФЯ. «І я дуже радий, що нова коаліція так швидко визначила нового прем’єр-міністра, всім вам відомого і шанованого, справжнього професіонала, досвідченого економіста, котрий усе життя працював у реальній економіці і вже не один раз витягував країну з кризи... Так, це Микола Янович...»
АПЯ. «Оскільки застарілі лідери знову підкидають нам старі кадри, а я не маю права, та й не хочу вносити такі кандидатури в зал, я відмовляюся це робити і зайду в будинок парламенту тільки тоді, коли вони з нього вийдуть. А зараз нехай роблять, що хочуть. Я пішов. До побачення!»
Перша мета
ЮВТ. «Для того щоб зруйнувати цю огидну, потворну, з поганим запахом систему влади, яка до того ж не працює, ми всі повинні 30 травня прийти на референдум і висловитися, за яку ми систему влади — президентську чи парламентську. І якщо ви виберете парламентську модель — так тому і бути. А якщо ви ще раз підтвердите свій голос, то я обіцяю, що виправдаю вашу довіру. Вибір за вами». І мила усмішка.
ВФЯ. «Отже, я направив запит у Конституційний суд, який має вирішити: то все-таки в грудні 2004 року, коли в мене відбирали мою законну перемогу на президентських виборах, що це було? Чи можна отак, оком не змигнувши, на коліні написати папірець якийсь і сказати, що це нова Конституція? Так що судді тепер повинні відповісти всім нам і вам: вони хочуть, щоб ця країна жила по-людському чи щоб продовжувався цей безлад? І якщо в них є мізки й совість — я знаю, що вони повинні відповісти!»
АПЯ. «Ця система влади не європейська. Вона ідіотська. І я, звичайно, зроблю все від мене залежне, щоб її реформувати. Тому я сьогодні повідомляю про початок руху «Фронт змін Конституції». Приходьте в намети — вас там чекають. У мене на блозі відкрито голосувалку — заходьте туди й голосуйте. Я потім із цим голосуванням прийду у Верховну Раду і покажу їм його. Країну врятуємо ми!»